درباره نحوه اخذ جواز

درباره نحوه اخذ جواز با توجه به اینکه نوع جواز ها برای اکثر کسب و کار های تولیدی و صنعتی ابتدا تجهیزات و ساخت است. لازم است جواز تاسیس دریافت نمایند. ایج ئجواز از سوی سازمان صنعت معدن و جهاد کشاورزی صادر می شود.

شرایط اخذ جواز تاسیس

اگر اشخاص اعم از حقیقی یا حقوقی در خواست مجوز احداث کارخانه ی تولیدی را بر مبنای تجربه و گرایش خود داشته باشند، در خواست خود را به سازمان صنعت ،معدن و تجارت (وزارت صنایع) تقدیم می کنند .
این مرجع با بررسی شرایط متقاضی و بنا به اقتضائات زمانی و مکانی و با رعایت ضوابط مخصوص اقدام به صدور جواز تاسیس و احداث واحدهای تولیدی را صادر خواهد کرد.
جواز تاسیس عموماً پس از عزم جدی اشخاص حقیقی نسبت به راه اندازی تولید و درمورد اشخاص حقوقی پس از تشریفات ثبت شرکت و انجام تکالیف مالیاتی ، در سازمان صنعت ،معدن ،تجارت استان ،انجام میشود.
به واسطه انواع آلاینده ها در مراکز استان، امکان فعالیت های تولیدی و صنعتی در مقیاس بالا وجود ندارد، لذا جواز تاسیس کارخانه ها ،درخارج از مناطق شهری ومراکز اصلی شهر، صادر می شود.
جهت اخذ جواز تاسیس ،متقاضی ویا مدیر عامل شرکت ، با همراهی مدارک ثبتی و هویتی و نیز داشتن کد اقتصادی ،به واحد های مربوطه ،مراجعه کرده ، و حضورا باید برنامه ها و ظرفیت های تولیدی خود را به کارشناسان سازمان صنعت ، تشریح نمایند.
درپایان چنانچه طرح تولیدی موصوف ، از نظر کارشناسان سازمان، عملیاتی و اقتصادی دانسته شد، جوار تاسیس کارخانه ی آنهااصادر می گردد.
شروع یک فعالیت تولیدی نیاز به بستر های ویژه ایی دارد. از اولین پیش شرط های احداث واحد تولیدی در اختیار داشتن فضای مناسب کسب و کار است و سازمان صنعت و معدن، همانطور که گفته شد با صدور جواز تاسیس یک کارخانه، این امتیاز را به متقاضی می دهد که بتواند به صورت اقساط کم بهره و مقرون به صرفه در قالب تسهیلات خرید زمین در شهرک های صنعتی، این بستر تولید را فراهم نماید.

ادامه مطلب
حمایت از مالکیت صنعتی در کنوانسیون پاریس

اخذ جواز تاسیس

نکته:

1-اقساط بانکی پرداخت به صورت هر سه ماه یکبار توسط متقاضی صورت میگیرد.
2-این مجوز تمدید پذیر است.

اخذ جواز تاسیس و یا مونتاژ

یکی دیگر از مجوزهایی که توسط سازمان صنعت ،معدن ،تجارت صادر می گردد. جواز طراحی و مونتاژ می باشد این مجوز ویژه شرکتهایی است که زمینه اصلی فعالیت آنها طراحی ،نصب و خرید و فروش قطعات آسانسور و پله برقی بوده و برای ادامه ی فعالیت خود نیاز به اخذ چنین مجوزی دارند.
سازمان صنعت، معدن، تجارت، به عنوان متصدی صدور این مجوز در، جهت صدور مجوز طراحی و مونتاژ ، ضوابطی را تعیین نموده است. در این راستا، سازمان مزبور صد امتیاز را برای متقاضیان تعریف نموده است و هر یک از آیتم های شرکت می تواند جهت اخذ این مجوز امتیاز آور باشد.
بطور مثال مدیر فنی این نوع از شرکت ها باید دارای تحصیلات و سابقه ی کاری تعریف شده ایی باشد. سازمان فوق ، این گونه درخواست ها را نیز بررسی و به آنها ترتیب اثر می دهد.
نکته: این مجوز تمدید پذیر است.

به این مقاله امتیاز دهید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x