سوال – ارزش افزوده چیست ؟

ارزش افزوده یا value added همان ارزشی است که طی فرایند تولید کالا به مواد خام و منابع اولیه اضافه می شود یعنی اگر گندم به نان تبدیل می شود بر ارزش گندم طی این فرایند تولید چیزی افزوده می شود که به آن ارزش افزوده می گویند .

سوال -چرا ارزش افزوده مالیات دارد ؟

همانطور که می دانید فرایند تولید ویا توزیع بر ارزش محصول می افزاید بنابراین کسی که اقدام به فروش یک محصول که ترکیبی از مواد اولیه است می کند باید مالیات این بها و ارزش اضافه شده بر محصول را از خریدار که محصول حاضر آماده را می خرد دریافت کند و به دولت این مالیات را بپردازد.

سوال- میزان مالیات برارزش افزوده چقدر است ؟

در کشور ما در سال 1396 میزان مالیات برارزش افزوده 9% است یعنی به میزان قیمت کالا 9% به عنوان ارزش افزوده اضافه می گردد که در فاکتور درج شده از خریدار گرفته شده و به اداره دارایی پرداخت می شود .

سوال- برای داشتن ارزش افزوده چه کار باید بکنیم ؟

به منظور اخذ ارزش افزوده باید ابتدا با مراجعه به نزدیکترین حوزه مالیاتی جهت تشکیل پرونده مالیاتی و اخذ کد اقتصادی اقدام نمایید و سپس برای تشکیل پرونده ارزش افزوده و اخذ گواهی ارزش افزوده اقدام نمایید.

سوال- مالیات برارزش افزوده را چطور باید بپردازیم ؟

مودیان مالیاتی هر سه ماه یک بار باید گزارشی از خریدو فروش خود را تحت عنوان اظهارنامه فصلی ارزش افزوده یا گزارش سه ماهه به اداره مالیات ارائه دهند و بر اساس میزان فروششان مقدار مالیات بر ارزش اافزوده محاسبه شده و اعلام می گردد.

سوال – اگر مودیان مالیاتی و فعالان حقیقی یا حقوقی بر اساس عملکرد مالی سالانه خودمالیات می دهند چه نیازی به پرداخت سه ماهه این مالیات است ؟

اشخاص حقیقی یا حقوقی سالانه بر اساس سود خالص خود که با توجهبه مفاد دفاتر پلمپ مالیاتی مشخص می شود مالیات بردرآمد خود را می پردازند که مالیات فعالان اقتصادی است ، اما مالیات برارزش افزوده مالیات مصرف کنندگان است که به دولت می پردازند و فعالان یا صاحبان مشاغل تنها به عنوان واسطه بین مصرف کننده و اداره دارایی این مالیات را از مصرف کننده اخذ و سه ماه یک بار به دولت می پردازند .

سوال- جهت اخذ گواهی مالیات بر ارزش افزوده چه مدارکی لازم است ؟

کلیه مدارک ثبت شرکت و روزنامه رسمی شرکت آن به همراه مدارک مبنی بر تشکیل پرونده دارایی و کد اقتصادی و مهر شرکت جهت تشکیل پرونده ارزش افزوده لازم است و پس از تشکیل پرونده نیز گواهی ارزش افزوده صادر می گردد.

سوال- مدت زمان اخذ گواهی ارزش افزوده چقدر است ؟

به طور معمول اخذ گواهی ارزش افزوده حدود 20 روز کاری زمان بر می باشد ، جهت کسب اطلاعات بیشترر در این خصوص با ثبت شرکت ایلیا تماس حاصل نمایید.