سوال -گرید چیست؟

گرید یا رتبه در حقیقت گواهی تشخیص صلاحیت اجرایی شرکتهای پیمانکار ،مشاور، انفورماتیک یا طرح و ساخت است که توسط استانداری برای آنها صادر می شود .

سوال-چرا شرکت باید گرید داشته باشد ؟

شرکت های مهندسی ، مشاور و غیره جهت شرکت در مناقصات و قرارداد با سازمان های دولتی برای اجرای پروژ های کلان در سطح شهر یا کشور باید حتما" باید دارای رتبه بندی شرکت (گرید) باشند و در غیر این صورت نمی توانند مجری چنین پروژه هایی باشن یا در مناقصات شرکت کنند.

سوال- برای گرفتن گرید چه شرایطی باید داشته باشیم ؟

در خصوص گرید پیمانکاری یا رتبه پیمانکاران که بیترین تقاض را دارد نیاز به حضور 2/3 اعضای هیات مدیره با مدرک کارشناسی دارید . به علاوه یکی از اعضا باید دارای 7 سال سابقه بیمه مرتبط یا دو نفر از مهندسین هر یک 3 سال سابقه کار مرتبط داشته باشند.

سوال -برای گرفتن رتبه چه مدارکی باید داشته باشیم ؟

علاوه بر لیست بیمه و مدارک تحصیلی اعضا و مدارک ثبت شرکت و اخذ کد اقتصادی لازم است که اعضا در شرکت جدید مجددا" بیمه شوند و پس از طی مدت زمان مشخص بیمه نامه آنها نیز جهت اخذ گرید پیمانکاری لازم می باشد .

سوال- برای ارتقا رتبه نیاز به چه مدارکی می باشد ؟

علاوه بر گواهی تشخیص صلاحیت قبلی و مدارک شرکت و مدارک شناسایی و تحصیلی اعضا ، سوابق مالی شرکت که ضریب ریالی کارکرد شرکت در پروژه هایش را شان می دهد نیز جهت ارتقا گرید لازم می باشد .

سوال- جهت اخذ رتبه باید چه کنیم ؟

مراحل اخذ رتبه به این شکل است که پس از ثبت شرکت با وجود مهندسین امتیاز آور و بیمه نمودن آنها باید به سایت ساجات که سامانه درخواست رتبه یا گرید است مراجعه نمایید و سپس با تکمیل آن فرم منتظر تایید اطلاعات وراد شده باشید و سپس در صورت تایید اطلاعات با مراجعه حضوری به استانداری یا سازمان برنامه و بودجه جهت تشکیل پرونده اقدام نمایید.

سوال – در چه رشته هایی می توان گرید گرفت ؟

رشته های شغلی مربوط به گرید پیمانکاری عبارتست از : ابنیه و ساختمان ، راه و ترابری، تاسیسات و تجهیزات، آبو فاضلاب ، صنعت و معدن ، کشاورزی و فضای سبز ، مخابرات و نیرو

سوال- منظور از ارتقا رتبه چیست ؟

رتبه پیمانکاری دارای 5 سطح یا پایه است که اولین سطح سطح 5 و بااترین سطح سطح 1 است و منظور از ارتقا رتبه اخذ گرید 4 بعد از چندسال داشتن گرید 5 یا اخذ گرید 3 بعد از چندسال داشتن گرید 4 و به همین ترتیب است .

سوال- آیا گرید و رتبه قابل انتقال و واگذاری است ؟

گرید و رتبه قابلیت انتقال ندارد ، لیکن شرکت گرید دار و رتبه بندی شده را می توان خرید و فروش کرد در این صورت امتیاز گرید آن نیز به مالکین جدید شرکت منتقل می شود .