سوال : برند چیست؟

برند در حقیقت یک کلمه ، سمبل ، علامت ، تصویر و یا ترکیبی از این موراد با هم است که با درج روی کالا به عنوان اسم تجاری آن کالا شناخته می شود و سبب تمایز و شناسایی آن کالا می گردد مثل اسم ما انشانها که اسباب شناسایی هویت ما و معرف ما است.

سوال : آیا ثبت برند الزامی است ؟

ثبت برند الزام قانونی ندارد اما چنانچه اسمی برای کسب و کارتان انتخاب کنید و با آن تبلیغات کنید چنانچه این تبلیغات سبب معروفیت شما شود ممکن است توسط افراد دیگر این اسم کپی شود و مورد سو استفاده قرار گیرد و اگر شما آن را ثبت نکرده باشید حتی ممکن است این افراد آن را به نام خود ثبت کنند و شما کلا مالکیت این اسم را از دست می دهید و همه تبلیغاتتان به هدر می رود پس با وجود عدم اجبار قانونی ثبت برند به شدت توصیه می شود که ثبت برند را برای حفاظت از حقوق خود انجام دهید.

سوال : آیا ثبت علامت تجاری همان ثبت برند است ؟

بله، علامت تجاری یکی از انواع برند است که در حقیقت به شکل یک تصویر یا علامت این برند برای شما ثبت می شود و همین علامت تجاری بر روی محصولات شما درج می گردد.

سوال –آیا مدت اعتبار ثبت علامت تجاری و برند مثل ثبت شرکت نامحدود است ؟

خیر ، مدت اعتبار ثبت برند ده سال از تاریخ ثبت است و س از آن باید حتما" با پرداخت هزینه تمدید گردد.

سوال - چه نوع علامتهایی برای برند قابل ثبت است ؟

واژه ها ، حروف ، اعداد و ارقام ، تصاویر گرافیکی قابل ثبت هستند که می توانند به تنهایی یا در کنار هم مثلا به شکل حرف و رقم با هم یا کلمه و عدد یا کلمه و تصویر در کنار هم به کار روند و ثبت شوند.

سوال - چه نوع علامتهایی برای برند قابل ثبت نیست؟

اسامی عام مثل دوچرخه ، اسامی توصیفی مثل : بهترین ، شیرین ، تند و.... قابل ثبت برای ثبت علامت نیستند و. همچنین اسامی مشهور و اسامی مذهبی ، نشان کشورها ، نمادهای بین المللی و سازمانی قابل ثبت نمی باشد . به علاوه استفاده از تصاویر و کلمات مستهجن و خلاف عرف نیز ممنوع می باشد.

سوال- تفاوت علامت تجاری،اسم تجاری، برند و لوگو چیست؟! تعدد این نامها موجب سر‌در‌گمی می‌شود.

اسم تجاری یا نام تجاری که مشخصا" یک کلمه یا اسم است که به عنوان برند برایتان ثبت می شودمثل پرسیل. علامت تجاری همان لوگو است که هر دو خود انواع مختلفی دارند اما به شکل کلمه نیستند بلکه تصویری هستند که به عنوان برند برای شما ثبت شده و روی محصول درج می شوند مثل تصویر سیب بر محصولات اپل یا شرکت مایکروسافت یا منوگرام LG که در آن حرف G به شکل گرد به دور حرف L دایره وار کشیده شده و در حقیقت یک جور حرف نماد و یکی از انواع لوگو است همین موضوع در مورد لوگو فروشگاه رزنجیره ای افق کورش که ترکیبی از دو حرف O و K می باشد ، صدق می کند.

سوال -برای ثبت علامت و ثبت برند چه مدارکی باید داشته باشیم ؟

برای ثبت علامت به اسم خودتان نیاز به مئارک شناسایی و جوازی مانند جواز کسب یا تاسیس دارید. برای ثبت برند به نام شرکتتان نیاز به مدارک شناسایی مدیر عامل ، اساسنامه و سایر مدارک شرکت و مجددا" مجوز فعالیت دارید .

سوال – آیا در اسم تجاری هم مثل اسم شرکت باید فقط کلمات فارسی به کار برد ؟

در ثبت برند یا اسم تجاری می توان از یک واژه لاتین یا بیشتر استفاده کرد البته به شرط داشتن کارت بازرگانی

سوال- چه مدت طول می کشد تا برند به ثبت برسد ؟

ثبت اظهارنامه برند که امتیاز برند را متعلق به شما می سازد 35-40 روز کاری زمان می برد و پس از آن می توانید برای انجام سایر مراحل اداری اقدام نمایید.

سوال - آیا ثبت برند و علامت مالیات دارد ؟

علامت تجاری و برند تنها یک اسم یا تصویر متعلق به محصولات شماست و ثبت آن شما را مشمول هیچ نوع هزینه و مالیاتی به جز هزینه یا تمدید نخواهد کرد.

سوال - آیا برند قابل فروش است ؟

بله ، یکی از مهم ترین مزیت های ثبت برند این است که چنانچه به هر دلیلی از استفاده از برند ثبت شده خود منصرف شدید یا کسب و کارتان به دلیلی مثل مهاجرت ، بیمازری ، ورشکستگی و ... متوقف شد می توانید آن را واگذار نمایید . یعنی برند قابلیت نقل و انتقال یا خرید و فروش را دارد.

سول - لیست طبقه بندی بین‌المللی ثبت نشان، آرم، برند و علامت تجاری به چه صورت می باشد؟

طبقه بندی بین‌المللی ثبت علائم ، نشان، آرم، برند و علامت تجاری جدولی است که در قانون ثبت علائم و ثبت برند تجاری جهت کلیه اجناس گردآوری شده و آن را به ۴۵ طبقه برند تقسیم نموده‌اند. بنابراین متقاضی ثبت برند ، علامت،نشان و ارم تجاری باید معلوم کند جنس مورد تقاضای او با کدام یک از طبقاتی که در آئین‌نامه ذکر شده مطابقت دارد و برای هر طبقه برند و علامت حق ثبت جداگانه باید پرداخت کند.

سوال - آیا قبل از ثبت برند و علامت تجاری می توان استعلام گرفت؟

استعلام برند، نام،نشان، علائم و علامت تجاری قبل از ثبت

استعلام برند ، نام تجاری و علامت تجاری به دلیل بالا بودن تعداد برندهای ثبت شده و افزایش روز افزون آنها در داخل و خارج از کشور به هنگام ثبت برند استعلام برند ضروری می نماید . به بیان دیگر زمانی که می خواهید برندی ثبت کنید با استعلام برند متوجه می شوید که آیا آن برند پیش از این توسط تولید کننده و یا کار آفرین دیگری مورد استفاده و ثبت قرار گرفته است یا نه ؟ زیرا اگر این چنین باشد نه تنها نمی توانید آن برند را ثبت کنید ، بلکه اجازه ثبت برند شبیه به آن را نیز نخواهید داشت و از اینجا اهمیت استعلام برند آشکار میی شود .

شما می توانید با مراجعه به سامانه ی ذیل و پر کردن فرم استعلام، اطلاعات برند و حوزه کاری خود را وارد نموده تا قبل از ثبت برند و علائم تجاری خود شامل هزینه و زمان اضافه نگردید.در صورت نیاز به مشاوره های تخصصی میتوانید از مشاوران مجرب مجتمع ثبتی و حقوقی ایلیا به صورت رایگان مشاوره دریافت نمایید.
با استفاده از این روش جلوی ارسال نام تکراری و غیر قابل ثبت به سامانه ثبت نام برند را می گیرید و در نتیجه از اتلاف هزینه و زمان شما جلوگیری می شود . در ضمن می توانید از برندهای سایر رقبای خود در بازارکارتان اطلاع حاصل نمایید .