کد اقتصادی چیست

کد اقتصادی نوعی اعتبار در دنیای تجارت می باشد تعریف کد اقتصادی این است که کد یا شماره 12 رقم است که باید اخذ شود و بر روی فاکتورهای رسمی درج گردد . این کد را اداره مالیات به درخواست کنندگان اختصاص داده و با استفاده از آن رهگیری معاملات مالی فعالان اقتصادی میسر می شود. داشتن

چه اشخاصی شرایط دریافت کد اقتصادی را دارند

تمامی اشخاص حقوقی یا حتی حقیقی که در حوزه تولید، مونتاژ توزیع هر نوع کالا و یا انجام خدمات مشغول هستند و دارای محل تجاری مناسب باشند واجد شرایط اخذ شماره اقتصادی هستند.
نکته مهم این است که دارا بودن یکی از این شرایط نیز برای اشخاص حقیقی کفایت میکند.

محل فعالیت تجاری چه خصوصیاتی دارد

محل فعالیت تجاری همان واحد شغلی است که از سوی شهرداری ، اداره اماکن و ... به عنوان محل فعالیت اقتصادی شناخته شود و دارای جواز کسب یا مجوز فعالیت باشد.

چرا باید کد اقتصادی دریافت کنیم

همانطور که گفتیم اداره دارایی یا سازمان امور مالیاتی برای هر یک از فعالان اقتصادی یک کد اقتصادی صادر می کند که آن شخص حقیقی یا حقوقی پس از صدور کد ملزم به درج آن بر روی فاکتورهای فروش کالا یا خدمات خود است و بدین ترتیب ردیابی مراودات مالی این اشخاص به آسانی صورت گرفته و هم از رقابت های ناسالم جلوگیری می گردد و هم میزان خرید و فروش و سودخالص سالانه هر شخص دقیقا" محاسبه شده و بر این اساس محاسبه مالیات دقق و درست انجام می شود و نه بر اساس حدسیات یا محاسبه نظری و در نتیجه نه دولت و اداره مالیات و نه فعالان اقتصادی هیچ یک دچار غبن و ضرر نمی شوند .

برای دریافت کد اقتصادی از کجا شروع کنیم

برای دریافت کد اقتصادی شما می توانید از موسسات ثبتی مانند ثبت شرکت ایلیا مشاوره بگیرید و یا خود با مراجعه به نزدیکترین اداره مالیات به آدرس شرکت یا محل کسب و تشکیل پرونده مالیاتی اقدام به اخذ کد اقتصادی کنید در حقیقت تشکیل پرونده مالیاتی مقدمه اخذ کد اقتصادی است که ما در مقاله ای جداگانه به آن پرداخته ایم.

مدارک لازم جهت دریافت کد اقتصادی چیست

مدارک ثبت شرکت ، روزنامه رسمی شرکت تاسیس ، شماره کلاسه پرونده دارایی جهت اخذ کد اقتصادی لازم می باشد .

مراحل اخذ کد اقتصادی به چه صورت است

به طور خلاصه باید گفت که پس از مراجعه حضوری به اداره مالیات باید در سایت دریافت کد اقتصادی به آدرس taxgov.ir مراجعه کنید و با پر کردن فرم های مربوطه منتظر تاییدیه ثبت نام بمانید و چنانچه تاییدیه از طریق سامانه و پیامک به شما ابلاغ شد مجدد ا باید به اداره مالیات جهت دریاافت کد اقتصادی خود مراجعه کنید .

مدت زمان اخذ کد اقتصادی چقدر است

مدت زمان اخذ کد اقتصادی را دقیقا" نمی توان اعلام کرد اما به طور معمول 15-20 روز کاری زمان بر می باشد .

هزینه اخذ کد اقتصادی بر اساس نوع شرکت و حوزه مالیاتی و نیز مقدار سرمایه الیه مشخص می شود در این خصوص می توانید با کارشناسان ثبت ایلیا تماس حاصل نمایید.