پروانه بهره برداری گواهی است مبنی بر اینکه یک خط تولید راه اندازی شده به بهره برداری رسیده است . به منظور اخذ پروانه بهره برداری لازم است که مراحلی طی شود و آن هم تهیه طرح توجیهی و اخذ جواز تاسیس صنایع است . بدین ترتیب که باید یک طرح توجیهی نوشته شود و میزان بازده کار ، از لحاظ مالی ، فنی و اقتصادی مشخص شود و اینکه چه مقداراز سرمایه بازگشت خواهد داشت ، این طرح چقدر هزینه دارد و به چه میزان مفید است و اشتغالزایی دارد. پس از طرح توجیهی چنانچه طرح مورد پذیرش وزارت صنایع قرار گیرد مراحل اخذ جواز تاسیس صنایع و سپس اخذ پروانه بهره برداری انجام می شود.

هزینه و تعرفه اخذ پروانه بهره برداری

هزینه اخذ پروانه بهره برداری

همانطور که ذکر شد ، پروانه بهره برداری پیش نیازهایی مثل طرح توجیهی و جواز تاسیس صنایع دارد. بنابراین ممکن است که هزینه اخذ پروانه بهره برداری شامل هزینه و تعرفه این سه مورد با یکدیگر گردد. اما برای آن دسته از متقاضیانی که تنها مایل به درخواست اخذ پروانه بهره برداری هستند تنها هزینه این خدمات بر اساس میزان سرمایه گذار ی و شهرک صنعتی مورد نظر و متراژ زمین و حجم تولید سالانه هزینه و تعرفه اخذ پروانه بهره برداری متفاوت خواهد بود. اما برای آن دسته از متقاضیانی که هر سه مرحله یعنی تنظیم طرح توجیهی ، اخذ جواز تاسیس صنایع و اخذ پروانه بهره برداری را انجام می دهند علاوه بر تعرفه جواز تاسیس هزینه طرح توجیهی بر حسب میزان سرمایه محاسبه می شود، پس از تهیه و تنظیم طرح توجیهی برای یک شهرک صنعتی مشخص و با متراژ مشخص باید نسبت به خرید محل مورد نیاز اقدام نمایید که پس از درخواست الکترونیک ، تشکیل رونده فیزیکی و بازرسی وزارتحانه از مکان کارخانه جواز تاسیس صادر می گردد که به مدت 6 ماه تا یک سال معتبر است سپس باید نسبت به راه اندازی کارخانه ، خرید تجهیزات و حتی راه اندازی بخشی از خط تولید به شکل پایلوت اقدام نمایید تا پس از تقاضا و بازرسی استانداری از خط تولید تاسیس شده صدور پروانه بهره برداری انجام شود . بنابراین هزینه اخذ پروانه بهره برداری توسط ثبت شرکت ایلیا کلیه این مراحل را در برمی گیرد.

سایر شرایط اخذ پروانه بهره برداری

به منظور اخذ پروانه بهره برداری باید همانند اخذ جواز تاسیس به سامانه بهین یاب مراجعه کرد و پذیرش ثبت نام را از این سایت دریافت نمود. در صورتی که محل کارخانه استیجاری باشد ، باید اجاره نامه رسمی با کد رهگیری داشته باشید. نکته بعدی این است که به دلیل جلوگیری از آلودگی های زیست محیطی تا شعاع 120 کیلومتری تهران ممنوعیت صدور پروانه بهره برداری وجود دارد البته برای صنایع سبز این ممنوعیت وجود ندارد.