لوگو سفید ایلیا
صفحه اصلی انتخاب نام شرکت و برند خدمات ما
ثبت شرکت ثبت برند ثبت تغییرات شرکت اقدامات پس از ثبت شرکت ثبت طرح صنعتی ثبت اختراع اخذ کارت بازرگانی اخذ جواز تاسیس صنایع رتبه بندی(گرید) شرکت ها
درباره ما
حقوق مالکیت برند ایلیا اساسنامه ثبت ایلیا اعضای هیئت مدیره ایلیا منشور اخلاقی ثبت ایلیا تاریخچه ایلیا همکاران ایلیا محیط کار ایلیا کاتالوگ ایلیا
ارتباط با ما تور مجازی ایلیا

موسسات غیرتجاری چیست؟


تعریف تشکیلات و موسسات غیرتجاری

موسسات غیرتجاری چیست؟

موسسات غیرتجاری چیست؟

ماده 584 قانون تجارت تشکیلات و موسسات غیرتجارتی را چنین توصیف نموده است:

«تشکیلات و موسساتی که برای مقاصد غیرتجارتی تاسیس شده یا بشوند از تاریخ ثبت در دفتر ثبت مخصوصی که وزارت عدلیه معین خواهد کرد شخصیت حقوقی پیدا می کند»

به موجب ماده 1 آیین نامه اصلاحی ثبت تشکیلات و موسسات غیرتجارتی مصوب 1337 مقصود از تشکیلات و ثبت موسسات غیرتجارتی مذکور در ماده 584 قانون تجارت کلیه تشکیلات و موسساتی است که برای مقاصد غیرتجارتی از قبیل امور علمی یا ادبی یا امور خیریه و امثال آن تشکیل می شود اعم از آن که موسسین و تشکیل دهندگان قصد انتفاع داشته با نداشته باشند.

قانونگذار تشکیلات و موسسات غیرتجاری را به منظور ایجاد تشکل گروهی که علاقه مند هستند در اداره ثبت شرکت ها به ثبت برسند پیش بینی نموده است این تشکیلات حقیقتا تشکیلاتی هستند که فعالیت های مندرج در ماده 2قانون تجارت را ندارند زیرا قصد آن ها انجام عملیات تجارتی نمی باشد.

اساسنامه این گونه تشکیلات حکایت از این دارد که قصد انجام معاملات تجارتی وجود ندارد اگر چه ممکن است در آن انتفاع هم وجود داشته باشد. دراین بحث باید میان انتفاع و سود تجاری قائل به تفکیک شد.سود تجاری ناشی ازاعمال تجارتی است که انجام آن ها به نام شخصیت حقوقی وقتی میسر است که در اساسنامه ذکرشده باشد.

بنابراین انجام چنین اقداماتی به نمایندگی از یک شخصیت حقوقی مانند موسسات غیرانتفاعی محال است زیرا اخذ مجوزهای لازم برای دلالی، حق العمل کاری،تصدی حمل و نقل، کشتی سازی ، کشتیرانی، صرافی،بیمه و نظایر این ها مستلزم تقاضای موسسین یک شرکت تجاری و یا یک شریک تجاری در صورتی که در اساسنامه پیش بینی شده می باشد اما ممکن است یک موسسه غیرانتفاعی در امور علمی، ادبی،آموزشی، پژوهشی و مانند آن فعالیت داشته باشد که نه تنها با همراهی نمودن طرح های دولت در تصدی گری علمی، ادبی، آموزشی و پژوهشی کشور مشارکت دارند بلکه برای امکان استمرار و دوام خود با کسب درآمد غیرتجاری در حد رفع نیازهای اولیه و معیشت زندگی موسسین و وابستگان آن سایرین را ترغیب به فعالیت در حوزه های محروم مانده می نماید که در این صورت این درآمد یک انتفاع می باشد نه سود تجاری که منافاتی با مقررات مربوط به تشکیل موسسات غیرانتفاعی ندارد زیرا هدف از تشکیل آن ها یک فعالیت تجاری است که در این صورت علاقه مندان می توانند به جای موسسه غیرانتفاعی، شرکت تنظیم نمایند وگاه قانونگذار افرادی را به رسمیت شناخته است که نه تنها از سود تجاری بهره ای ندارند بلکه به قصد انتفاع هم به وجود نیامده و موسسین با هزینه کرد بدون بازگشت بنا برعلاقه مندی موضوعات ذکر شده این موسسه را تاسیس می نمایند تا به اهداف و مقاصد آرمانی و احساسی خود جامع عمل بپوشانند و از همین بابت ماده 1آیین نامه یاد شده تاکید نموده است، اعم از این که موسسین قصد انتفاع داشته یا نداشته باشند.

موسسات غیرتجاری چیست؟

پل ارتباطی مجتمع ایلیا

( به لبخندتان برترینیم )

شماره تماس مجتمع ثبتی ، اداری و حقوقی ایلیا

شعبه کرج: 137 32 – 026
شعبه تهران :119 55 266 – 021
سامانه ی پیامکی: 32 52 52 32
سامانه ی تخصصی ثبتی و حقوقی WWW.ELIYA.IR
پست الکترونیکی به نشانی [email protected] ELIYA.IR

خدمات قابل ارائه مجتمع ثبتی ، اداری و حقوقی ایلیا ( ثبت شرکت ایلیا ) در کلیه واحد های ثبتی اداره ثبت شرکتها در چهار چوب قانون تجارت ایران شامل ( ثبت شرکت و ثبت تغییرات شرکت ) خدمات نام تجاری در اداره مالکیت صنعتی شامل ( ثبت برند و ثبت علامت تجاری ، ثبت طرح صنعتی و ثبت اختراع ) همچنین اموراخذ کارت بازرگانی در اتاق بازرگانی استانها ی کشور ) و کلیه خدمات اداری و اخذ انواع مجوزها در کل مراجع ذیصلاح ، همچنین امور حقوقی ( دعاوی کیفری ، خانواده و حقوقی کلیه دادگاه ها ) و تهیه و تدوین و تنظیم انواع قرارداد های تخصصی درسراسر ایران.

اقدامات اولیه ثبتی در ایلیا...

مسیر طی شده ی ایلیا سرشار از نام کسانی ست جای_گاهی استـوار برای سرشار از نام کسانی ست خودشان ایجاد نماید.

مشاوره آنی
ارائه دهنده خدمات جامع ثبتی، حقوقی و اداری
ما در هر زمان کنار شما هستیم.

مجتمع ایلیا با دارا بودن دپارتمان های مجزا و با برخورداری از مشاوران برتر ثبتی و حقوقی درراستای ارائه ی خدمات با اقل هزینه ها و در کوتاه ترین زمان ممکن تلاش می نماید

با سابقه ترین موسسه ثبت شرکت

ایلیا با دارا بودن بیش از 17 سال سابقه بهترین راهنما در کلیه ی امور ثبت شرکت ها،علائم تجاري و اختراعات ثبت نام و علائم تجاري ، طراحي علامت و ثبت می باشد.

ثبت موسسه

ثبت موسسه - ثبت موسسات - روش ثبت موسسه - مؤسسه واحدی است که با نام و هدف معیین در مالکیت بخش عمومی و یا خصوصی قرار دارد و جهت تاسیس ان با ید مراحل ثبت در

موسسه ملی مالکیت صنعتی

موسسه ملی مالکیت صنعتی - موسسه ملی مالکیت صنعتی قائم مقام سازمان ملی مالکیت صنعتی است که به موجب قانون 19 ژوئیه 1901 به وجود آمد و وابسته به وزارت صنایع بود. موسسه ملی مالکیت صنعتی فرانسه ساختار سازمان قبلی را دگرگون کرد و در واقع به موجب قانون 4نوامبر 1987 با ساختار جدید شکل گرفت و به موجب قانون 26

مراحل حقوقی اسرار فنی یا تجاری موسسه یا شرکت

مساله قابل توجه این است که اسرار فنی یا تجاری موسسه ای مورد دستبرد قرار گرفته باشد و مسئولان موسسه، اقدام به افشاء اسرار نکرده باشند و این اسرار به وسیله اشخاص دیگری افشاء و بهره برداری قرار گیرد و به صاحب یا مالک اسرار خسارت وارد گردد، تکلیف چیست و خسارات وارده چگونه باید جبران گردد؟

تقاضانامه ثبت موسسه

تقاضانامه ثبت موسسه از مدارک لازم برای ثبت موسسه غیر تجاری است. مجتمع ثبت ایلیا ارائه مشاوره وثبت انواع موسسات در کلیه نقاط ایران را به انجام می رساند.

ثبت موسسه فوری و سریع

ثبت موسسه - زمانیکه دونفر یا بیشتر قصد انجام هرگونه اعمال غیر بازرگانی را داشته باشند می توانند موسسه ای به ثبت برسانند. ثبت شرکت ایلیا راه گشای شماست.

میزان سرمایه در ثبت موسسه

میزان سرمایه در ثبت موسسه حداقل یک میلیون ریال است و تنها در تعهد موسسین بوده و نیازی به واریز آن نیست

موسسات غیرتجاری چیست؟

موسسات غیرتجاری چیست؟ماده 584 قانون تجارت تشکیلات و موسسات غیرتجارتی را چنین توصیف نموده است:«تشکیلات و موسساتی که برای مقاصد غیرتجارتی تاسیس شده یا بشوند از تاریخ ثبت در دفتر ثبت مخصوصی که وزارت عدلیه معین خواهد کرد شخصیت حقوقی پیدا می کند»

تعریف موسسات غیر تجاری

جهت انجام اموری که جنبه غیر تجاری دارد از قبیل کارهای علمی و ادبی یا امور خیریه یا خدماتی پیش بینی نموده است موسسه نهادی می باشد که به انجام این امور می پردازد و نوع فعالیت آن غیر تجاری می باشد که در این مقاله به توضیحات بیشتر می پردازیم لطفا مطالعه نمایید

تقاضانامه موسسه

تقاضانامه موسسه جهت ثبت و رسمیت یافتن موسسه به همراه سایر اوراق ثبتی موسسه لازم می باشد.

لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج
فرم ارسال نظر و سوال

پاسخ دادن به :

امتیار خود را ثبت کنید
ارسال با تشکر از ارسال نظر . پس از تایید نظر شما درج خواهد شد
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
توضیحات چقدر جستجو و سوال پرسش و پاسخ مقالات مرتبط

جهت مشاوره رایگان کی با شما تماس بگیریم ؟