لوگو سفید ایلیا
صفحه اصلی انتخاب نام شرکت و برند خدمات ما
ثبت شرکت ثبت برند ثبت تغییرات شرکت اقدامات پس از ثبت شرکت ثبت طرح صنعتی ثبت اختراع اخذ کارت بازرگانی اخذ جواز تاسیس صنایع رتبه بندی(گرید) شرکت ها
درباره ما
حقوق مالکیت برند ایلیا اساسنامه ثبت ایلیا اعضای هیئت مدیره ایلیا منشور اخلاقی ثبت ایلیا تاریخچه ایلیا همکاران ایلیا محیط کار ایلیا کاتالوگ ایلیا
ارتباط با ما

موارد انحلال شرکت تعاونی


انحلال

موارد انحلال شرکت تعاونی

موارد انحلال شرکت تعاونی

شرکت های تجاری معمولاً دوامی بیش از اشخاص حقیقی دارند واصولاً یکی از امتیازازت آنها این است که برای انجام فعالیت های اقتصادی بلند مدت مناسب می باشند ولی درهر حال شخصیت حقوقی شرکت های تجاری نیز خاتمه می پذیرد؛ به بیان دیگر شخص حقوقی هم مانند شخص حقیقی دارای بدایت و نهایت است. شخصیت حقوقی از زمان به ثبت رسیدن در اداره­ی ثبت شرکت ها آغاز و با انحلال شرکت از میان می رود.

با توجه به مراتب فوق الذکر در این گفتار عناوین ذیل را مورد بررسی قرار خواهیم داد:

  • موارد و شرایط انحلال

بند اول : موارد انحلال

مجمع عمومی فوق العاده از جمله ارکانی است که انحلال شرکت تعاونی به دست اوست مواردی که مجمع عمومی فوق العاده می تواند مجمع را منحل کند در قانون مشخص شده است این موارد عبارتند از :

الف- تصمیم مجمع عمومی فوق العاده

شرکت تعاونی با اراده­ی اعضاء تشکیل می شود و با اراده­ی آنان نیز امکان دارد منحل شود. بنابراین در هر موقع که مجمع عمومی فوق العاده صاحبان سهام به هر علتی رأی به انحلال شرکت تعاونی بدهد، شرکت مزبور از بین می رود.

مجمع عمومی فوق العاده برای تصمیم به انحلال شرکت تعاونی نیاز به دلیل ندارد. بنابراین حتی اگر اقلیت اعضاء موافق نباشند، این انحلال طبق قانون معتبر بوده و از موارد انحلال اختیاری محسوب می گردد.

به عنوان مثال چنانچه سرمایه­ی شرکت تعاونی به هر علتی از جمله خروج تعداد کثیری از اعضاء کاهش یابد به نحوی که انجام عملیات بازرگانی از طرف شرکت تعاونی مقدور و یا مقرون به مصلحت تشخیص داده نشود، باید به تصویب مجمع عمومی فوق العاده منحل گردد.

شرکت تعاونی مکلف است پس از تصمیم گیری مجمع عمومی فوق العاده مبنی بر انحلال، موافقت کتبی دستگاه های عمومی یا دولتی، بانک ها یا شهرداری هایی که از آن ها امتیازات یا اعتباراتی کسب کرده، یا در قبال گرفتن سرمایه یا اموال، اعم از منقول یا غیر منقول، تعهداتی به آن ها نموده است را جلب و به همراه مدارک مربوط به تشکیل و تصمیم مجمع عمومی فوق العاده، جهت گرفتن مجوز انحلال، به وزارت تعاون ارائه نماید. همچنین در صورت عدم دریافت امکانات، امتیازات و اعتبارات، شرکت تعاونی مذکور می تواند نسبت به انحلال آن اقدام نماید.(ماده­ی 16 آیین نامه­ی اجرایی قانون بخش تعاونی و تبصره­ی آن)

.ب- انقضای مدت

هنگامی که شرکت تعاونی برای مدت معینی تشکیل گردیده و آن مدت منقضی شده باشد، لیکن مجمع عمومی مدت را تمدید نکرده باشد، شرکت تعاونی منحل می گردد.(بند 3 ماده­ی 54 ق.ب.ت.)

منظور از مجمع عمومی، مجمع عمومی فوق العاده است، زیرا مدت در اساسنامه­ی شرکت تعاونی قید می شود و هرگونه تغییر اساسنامه، طبق ماده­ی 35 قانون بخش تعاونی مصوب 1370 در صلاحیت مجمع مزبور می باشد. کمتر اتفاق می افتد که شرکت های تعاونی به این دلیل منحل گردند. در اغلب موارد مدت تشکیل از تاریخ تأسیس به صورت نامحدود تعیین می شود و در صورت معین بودن (مثلاً 8 سال) مجمع عمومی فوق العاده می تواند پس از اتمام مدت شرکت تعاونی، نسبت به تمدید آن اتخاذ تصمیم نماید.

مطابق ماده­ی 18 آیین نامه اجرایی قانون بخش تعاونی، «در صورتی که مدت شرکت بر اساس اساسنامه محدود بوده و علی رغم سه بار اخطار کتبی توسط وزارت تعاون، حداکثر ظرف 2 ماه از تاریخ پایان مدت آن، با تصویب مجمع عمومی فوق العاده مدت فعالیت شرکت تعاونی تمدید نشود، وزارت تعاون دستور انحلال شرکت تعاونی را صادر و این تصمیم را به اداره­ی ثبت شرکت ها اعلام می نماید.»

پل ارتباطی مجتمع ایلیا

( به لبخندتان برترینیم )

شماره تماس مجتمع ثبتی ، اداری و حقوقی ثبت ایلیا

· شعبه کرج: 137 32 – 026

· شعبه تهران :119 55 266 – 021

· سامانه ی پیامکی: 32 52 52 32

· سامانه ی تخصصی ثبتی و حقوقی WWW.ELIYA.IR

· پست الکترونیکی به نشانی [email protected] ELIYA.IR

خدمات قابل ارائه مجتمع ثبتی ، اداری و حقوقی ایلیا ( ثبت شرکت ایلیا ) در کلیه واحد های ثبتی اداره ثبت شرکتها در چهار چوب قانون تجارت ایران شامل ( ثبت انواع شرکت های تجاری و ثبت شرکت تعاونی، تنظیم صورتجلسات شرکتها و ثبت تغییرات شرکت ) خدمات نام تجاری در اداره مالکیت صنعتی شامل ( ثبت برند و ثبت علامت تجاری ، ثبت طرح صنعتی و ثبت اختراع ) همچنین اموراخذ کارت بازرگانی در اتاق بازرگانی استانها ی کشور و انجام کلیه امور تشکیل پرونده مالیاتی ، اخذ کد اقتصادی ، اخذ گواهی مالیات برارزش افزوده و اخذ دفاتر پلمپ مالیاتی) و کلیه خدمات اداری و اخذ انواع مجوزها در کل مراجع ذیصلاح ، همچنین امور حقوقی ( دعاوی کیفری ، خانواده و حقوقی کلیه دادگاه ها ) و تهیه و تدوین و تنظیم انواع قرارداد های تخصصی درسراسر ایران .

اقدامات اولیه ثبتی در ایلیا...

مسیر طی شده ی ایلیا سرشار از نام کسانی ست جای_گاهی استـوار برای سرشار از نام کسانی ست خودشان ایجاد نماید.

مشاوره آنی
ارائه دهنده خدمات جامع ثبتی، حقوقی و اداری
ما در هر زمان کنار شما هستیم.

مجتمع ایلیا با دارا بودن دپارتمان های مجزا و با برخورداری از مشاوران برتر ثبتی و حقوقی درراستای ارائه ی خدمات با اقل هزینه ها و در کوتاه ترین زمان ممکن تلاش می نماید

موارد انحلال در شرکت های تعاونی

توضیحات تکمیلی در خصوص موارد انحلال در شرکت های تعاونی با کارشناسان مجرب و متخصص ثبت شرکت و برند ایلیا در تماس بوده و از تجربیات آنها بهره مند شوید

ثبت صورتجلسه نقل و انتقال سهام شرکت بعد از انحلال

ثبت صورتجلسه نقل و انتقال سهام شرکت بعد از انحلال - شرکت ها بعد از انحلال درخواستی نسبت به نقل و انتقال سهام می نمایند و مراتب و نحوه اجابت در خصوص نقل...

چگونگی انحلال شرکت های تجارتی

توضیحات تکمیلی در خصوص چگونگی انحلال شرکت های تجارتی را از کارشناسان مجرب و متخصص ما بخواهد همین حالا با مشاورین ثبت شرکت ایلیا در تماس باشید.

انحلال شرکت مختلط غیرسهامی

انحلال و پایان شرکت مختلط غیرسهامی - پایان دوره حیات شرکت مختلط غیرسهامی می تواند ناشی از اسبابی باشد که این اسباب در شرکت های تضامنی ذکر گردیده است بدین شرح پایان یافتن این نوع از شرکت ها می تواندبه موجب ابطال شرکت توسط هر ذینفع یا فسخ شرکت به شرط اعلام تقاضای فسخ به طور کتبی به شرکاء ویا انحلال

انحلال شرکت های سهامی

شرکت های سهامی به دلایل مختلف منحل می شوند که نتایج آن تصفیه و تقسیم اموال شرکت است . در این مقاله ثبت ایلیا روند انحلال شرکت سهامی خاص و نیز نحوه تصفیه و تقسیم اموال را برای شما شرح می دهد . به منظور تنظیم صورتجلسه انحلال نیز می توانید با ما تماس بگیرید.

ثبت تغییرات نقل و انتقال سهام درشرکتهای سهامی

ثبت تغییرات نقل و انتقال سهام درشرکتهای سهامی می تواند به شکل سهام بی نام یا بانام انجام شود که هر دو برای انجام نیاز به تشریفات دارایی و سپس ثبت دارد.

مجمع عمومی فوق العاده شرکتها زمان تشکیل و حد نصاب لازم

مجمع عمومی فوق العاده شرکتها زمان تشکیل و حد نصاب لازم برای رسمیت جلسات - هنگامی که مورد فوق العاده ای برای شرکت پیش می آید و در واقع امری خارج از روال عادی به وقوع می پیوندد، مجمع عمومی فوق ­العاده تشکیل می شود. به عبارت دیگر مجمع مزبور برای تغییرات در اساس شرکت در مواقعی که ضرورت ایجاب نماید

ثبت تغییرات مواد اساسنامه شرکت

ثبت تغییرات مواد اساسنامه شرکت - در برخی از مواقع شرایطی برای شرکت ایجاد می گردد که می بایستی برخی از مواد اساسنامه ویاکل اساسنامه تغییر و یا اصلاح گردد...

ثبت تغییرات شرکت سهامی عام

شرکت های سهامی عام یکی از انواع شرکتهای ثبتی هستند که برای ایجاد تغییرات در آنها باید مواردی را در نظر گرفت. در این مقاله به بررسی شرایط و مراحل ثبت تغییرات شرکت سهامی عام خواهیم پرداخت.

صورتجلسه مدیران در شرکت تعاونی

صورتجلسه مدیران در شرکت تعاونی - هیات مدیره در شرکت های تعاونی، در اولین جلسه از میان خود یک نفر را به عنوان رئیس هیات مدیره، یک نفر را به عنوان نایب

لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج
فرم ارسال نظر و سوال

پاسخ دادن به :

امتیار خود را ثبت کنید
ارسال با تشکر از ارسال نظر . پس از تایید نظر شما درج خواهد شد
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
توضیحات چقدر جستجو و سوال پرسش و پاسخ مقالات مرتبط

جهت مشاوره رایگان کی با شما تماس بگیریم ؟