لوگو سفید ایلیا
صفحه اصلی انتخاب نام شرکت و برند خدمات ما
ثبت شرکت ثبت برند ثبت تغییرات شرکت اقدامات پس از ثبت شرکت ثبت طرح صنعتی ثبت اختراع اخذ کارت بازرگانی اخذ جواز تاسیس صنایع رتبه بندی(گرید) شرکت ها
درباره ما
حقوق مالکیت برند ایلیا اساسنامه ثبت ایلیا اعضای هیئت مدیره ایلیا منشور اخلاقی ثبت ایلیا تاریخچه ایلیا همکاران ایلیا محیط کار ایلیا کاتالوگ ایلیا
ارتباط با ما تور مجازی ایلیا

موارد انحلال شرکت تعاونی


انحلال

موارد انحلال شرکت تعاونی

موارد انحلال شرکت تعاونی

شرکت های تجاری معمولاً دوامی بیش از اشخاص حقیقی دارند واصولاً یکی از امتیازازت آنها این است که برای انجام فعالیت های اقتصادی بلند مدت مناسب می باشند ولی درهر حال شخصیت حقوقی شرکت های تجاری نیز خاتمه می پذیرد؛ به بیان دیگر شخص حقوقی هم مانند شخص حقیقی دارای بدایت و نهایت است. شخصیت حقوقی از زمان به ثبت رسیدن در اداره­ی ثبت شرکت ها آغاز و با انحلال شرکت از میان می رود.

با توجه به مراتب فوق الذکر در این گفتار عناوین ذیل را مورد بررسی قرار خواهیم داد:

  • موارد و شرایط انحلال

بند اول : موارد انحلال

مجمع عمومی فوق العاده از جمله ارکانی است که انحلال شرکت تعاونی به دست اوست مواردی که مجمع عمومی فوق العاده می تواند مجمع را منحل کند در قانون مشخص شده است این موارد عبارتند از :

الف- تصمیم مجمع عمومی فوق العاده

شرکت تعاونی با اراده­ی اعضاء تشکیل می شود و با اراده­ی آنان نیز امکان دارد منحل شود. بنابراین در هر موقع که مجمع عمومی فوق العاده صاحبان سهام به هر علتی رأی به انحلال شرکت تعاونی بدهد، شرکت مزبور از بین می رود.

مجمع عمومی فوق العاده برای تصمیم به انحلال شرکت تعاونی نیاز به دلیل ندارد. بنابراین حتی اگر اقلیت اعضاء موافق نباشند، این انحلال طبق قانون معتبر بوده و از موارد انحلال اختیاری محسوب می گردد.

به عنوان مثال چنانچه سرمایه­ی شرکت تعاونی به هر علتی از جمله خروج تعداد کثیری از اعضاء کاهش یابد به نحوی که انجام عملیات بازرگانی از طرف شرکت تعاونی مقدور و یا مقرون به مصلحت تشخیص داده نشود، باید به تصویب مجمع عمومی فوق العاده منحل گردد.

شرکت تعاونی مکلف است پس از تصمیم گیری مجمع عمومی فوق العاده مبنی بر انحلال، موافقت کتبی دستگاه های عمومی یا دولتی، بانک ها یا شهرداری هایی که از آن ها امتیازات یا اعتباراتی کسب کرده، یا در قبال گرفتن سرمایه یا اموال، اعم از منقول یا غیر منقول، تعهداتی به آن ها نموده است را جلب و به همراه مدارک مربوط به تشکیل و تصمیم مجمع عمومی فوق العاده، جهت گرفتن مجوز انحلال، به وزارت تعاون ارائه نماید. همچنین در صورت عدم دریافت امکانات، امتیازات و اعتبارات، شرکت تعاونی مذکور می تواند نسبت به انحلال آن اقدام نماید.(ماده­ی 16 آیین نامه­ی اجرایی قانون بخش تعاونی و تبصره­ی آن)

.ب- انقضای مدت

هنگامی که شرکت تعاونی برای مدت معینی تشکیل گردیده و آن مدت منقضی شده باشد، لیکن مجمع عمومی مدت را تمدید نکرده باشد، شرکت تعاونی منحل می گردد.(بند 3 ماده­ی 54 ق.ب.ت.)

منظور از مجمع عمومی، مجمع عمومی فوق العاده است، زیرا مدت در اساسنامه­ی شرکت تعاونی قید می شود و هرگونه تغییر اساسنامه، طبق ماده­ی 35 قانون بخش تعاونی مصوب 1370 در صلاحیت مجمع مزبور می باشد. کمتر اتفاق می افتد که شرکت های تعاونی به این دلیل منحل گردند. در اغلب موارد مدت تشکیل از تاریخ تأسیس به صورت نامحدود تعیین می شود و در صورت معین بودن (مثلاً 8 سال) مجمع عمومی فوق العاده می تواند پس از اتمام مدت شرکت تعاونی، نسبت به تمدید آن اتخاذ تصمیم نماید.

مطابق ماده­ی 18 آیین نامه اجرایی قانون بخش تعاونی، «در صورتی که مدت شرکت بر اساس اساسنامه محدود بوده و علی رغم سه بار اخطار کتبی توسط وزارت تعاون، حداکثر ظرف 2 ماه از تاریخ پایان مدت آن، با تصویب مجمع عمومی فوق العاده مدت فعالیت شرکت تعاونی تمدید نشود، وزارت تعاون دستور انحلال شرکت تعاونی را صادر و این تصمیم را به اداره­ی ثبت شرکت ها اعلام می نماید.»

پل ارتباطی مجتمع ایلیا

( به لبخندتان برترینیم )

شماره تماس مجتمع ثبتی ، اداری و حقوقی ثبت ایلیا

· شعبه کرج: 137 32 – 026

· شعبه تهران :119 55 266 – 021

· سامانه ی پیامکی: 32 52 52 32

· سامانه ی تخصصی ثبتی و حقوقی WWW.ELIYA.IR

· پست الکترونیکی به نشانی [email protected] ELIYA.IR

خدمات قابل ارائه مجتمع ثبتی ، اداری و حقوقی ایلیا ( ثبت شرکت ایلیا ) در کلیه واحد های ثبتی اداره ثبت شرکتها در چهار چوب قانون تجارت ایران شامل ( ثبت انواع شرکت های تجاری و ثبت شرکت تعاونی، تنظیم صورتجلسات شرکتها و ثبت تغییرات شرکت ) خدمات نام تجاری در اداره مالکیت صنعتی شامل ( ثبت برند و ثبت علامت تجاری ، ثبت طرح صنعتی و ثبت اختراع ) همچنین اموراخذ کارت بازرگانی در اتاق بازرگانی استانها ی کشور و انجام کلیه امور تشکیل پرونده مالیاتی ، اخذ کد اقتصادی ، اخذ گواهی مالیات برارزش افزوده و اخذ دفاتر پلمپ مالیاتی) و کلیه خدمات اداری و اخذ انواع مجوزها در کل مراجع ذیصلاح ، همچنین امور حقوقی ( دعاوی کیفری ، خانواده و حقوقی کلیه دادگاه ها ) و تهیه و تدوین و تنظیم انواع قرارداد های تخصصی درسراسر ایران .

اقدامات اولیه ثبتی در ایلیا...

مسیر طی شده ی ایلیا سرشار از نام کسانی ست جای_گاهی استـوار برای سرشار از نام کسانی ست خودشان ایجاد نماید.

مشاوره آنی
ارائه دهنده خدمات جامع ثبتی، حقوقی و اداری
ما در هر زمان کنار شما هستیم.

مجتمع ایلیا با دارا بودن دپارتمان های مجزا و با برخورداری از مشاوران برتر ثبتی و حقوقی درراستای ارائه ی خدمات با اقل هزینه ها و در کوتاه ترین زمان ممکن تلاش می نماید

ثبت تغییرات شرکت آنلاین

ثبت تغییرات شرکت آنلاین-کلیه امور تدوین و تنظیم و ثبت تغییرات شرکت ها به صورت کاملا تخصصی در مجموعه ثبت شرکت ایلیا به روش آنلاین انجام و ثبت می گردد.با نصب

تغییر آدرس شرکت

تغییر آدرس شرکت یکی از انواع تغییرات مورد نیاز شرکت می باشد که برای این منظور نیاز به دانستن شرایط لازم و نحوه ثبت تغییرات خواهید داشت و در این مقاله به بررسی آن پرداخته ایم.

وکیل ثبت صورتجلسه تغییرات شرکت

وکیل ثبت صورتجلسه تغییرات شرکت - قبل از اقدام به ثبت تغییرات شرکت حتما با وکیلی که در این زمینه مهارت و تجربه کافی دارد مشورت نمایید تا بعد از امور تغییرات شرکت درگیر مشکلات و سردرگمی نشوید.متقاضیانی که قصد ثبت تغییرات شرکت را دارند می دانند که امروزه این امر به صورت کاملا تخصصی پیگیری می گردد.

ثبت تغییرات شرکت فوری و سریع

تغییرات شرکت ها توسط مجمع عمومی و فوق العاده و در برخی موارد توسط هیئت مدیره تایید و ارزیابی میگردد.جهت ثبت تغییرات شرکت با ایلیا تماس حاصل نمایید

ثبت تغییرات تعیین اعضای هیات مدیره

ثبت تغییرات تعیین اعضای هیات مدیره با تنظیم صورتجلسه مرتبط و به جا آوردن مراتب ثبت در اداره ثبت شرکتها امکانپذیر است

مجمع عمومی عادی چه نوع مجمعی ست؟

مجمع عمومی عادی مجمعی است برای تصمیم گیری در خصوص برخی از تغییرات و امور شرکتها . جهت انجام تغییرات و تنظیم صورتجلسه مجمع عمومی عادی موسسه ایلیا در خدمت شم

تنطیم صورتجلسه شرکت

تدوین و تنطیم صورتجلسه شرکتها - چنانچه فقط شرکتی نیاز به تنظیم صورتجلسه دارد و خود مسئولیت پیگیری روند اداری کاردرمرجع ثبت شرکتها را برعهده می گیرد ایلیا

پرسش و پاسخ ثبت صورتجلسه تغییرات شرکت ها

پرسش و پاسخ ثبت صورتجلسه تغییرات شرکت ها

چگونگی درخواست تشکیل مجمع شرکت ها

چگونگی حق درخواست تشکیل مجمع شرکت ها - برای حمایت از اعضاء و برای جلوگیری از سوء استفاده­ی مدیران یا بازرسان از موقعیت خود، قانونگذار به اعضاء شرکت های تعاونی حق داده است که تشکیل مجامع عمومی را از هیأت مدیره خواستار شوند.

انحلال شركت

انحلال شركتبه منزله پایان عمر آن است و لازمه پایان عمر شرکت این است که دارایی جمعی از حالت مشاع بیرون آورده شود و میان آنان تقسیم گردد.

لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج
فرم ارسال نظر و سوال

پاسخ دادن به :

امتیار خود را ثبت کنید
ارسال با تشکر از ارسال نظر . پس از تایید نظر شما درج خواهد شد
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
پرسش و پاسخ های شما
ملک
با عرض ادب و احترام ملک هستم ممنون میشم در خصوص موضوع این مقاله که در خصوص موارد انحلال شرکت تعاونی بود من رو راهنمایی کنید.من دقیقا دچار این مشکل شدم.
پاسخ
ثبت شرکت ایلیا ®
ثبت شرکت ایلیا ®
درود بر شما هموطن گرامی جناب آقای ملک سپاس از محبتت شما با توجه به کلی بودن سئوال شما در خصوص ( موارد انحلال شرکت تعاونی ) لازم است مشکلات به وجود آمده را واضح تر بیان نمایید.در صورت نیاز به مشاوره دقیق با کارشناسان خبره ثبت شرکت ایلیا به شماره 32137 تماس حاصل نمایید.
پاسخ
توضیحات چقدر جستجو و سوال پرسش و پاسخ مقالات مرتبط

جهت مشاوره رایگان کی با شما تماس بگیریم ؟