جهت شروع ثبت و مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل نمایید

هر ساعتی در روز کنار شما هستیم

با کارشناسان ما مستقیم در تماس باشید
در ساعات کاری پاسخگوی تلفنی شما هستیم . بعداز تایم کاری لطفا واتس اپ پیام ارسال کنید

منع مداخله ورشکسته در اموال خود

آثار حکم نسبت به ورشکسته مبنی بر منع مداخله ورشکسته در اموال خود

در این مطلب منع مداخله ورشکسته در اموال خود و آثار حکم نسبت به معاملات ورشکسته مورد مطالعه قرار خواهند گرفت.

منع مداخله ورشکسته در اموال خود

به موجب ماده ۴۱۸ قانون تجارت «تاجر ورشکسته از تاریخ صدور حکم از مداخله در اموال خود حتی آنچه که ممکن است در مدت ورشکستگی عاید او گردد ممنوع است در کلیه اختیارات و حقوق مالی ورشکسته که استفاده از آن مؤثر در تأدیه دیون او باشد مدیر تصفیه قائم مقام قانونی ورشکسته بوده و حق دارد به جای او از اختیارات و حقوق مزبوره استفاده کند. از توجه به ماده مذکور و سایر مقررات موجود و نظریات ارائه شده نتایج زیر حاصل می گردد

١- منع مداخله تاجر مترادف با حجر به معنای عام کلمه نیست زیرا در اینجا هدف، حمایت از طلبکاران ورشکسته است. لذا تاجر ورشکسته حق دخالت در امور شخصی و خانوادگی خود را خواهد داشت و تنها در مواردی که اقدامات وی بار مالی به همراه داشته باشد، دخالت مدیر تصفیه ضرورت پیدا می کند.

۲- منع مداخله تاجر ورشکسته در اموالش به معنای سلب مالکیت وی نیست (ر.ک. م ۵۰۰ ق.ت.(.

3- عدم دخالت تاجر ورشکسته در اموال خود بعد از صدور حکم ورشکستگی – نه تنها شامل اموال موجود او می گردد . بلکه شامل اموالی هم که بعدا به دست او می رسد نیز می شود. ولی در هر صورت مستثنیات دین در نظر گرفته می شود. به موجب ماده ۴۴۴ قانون تجارت (عضو ناظر به تقاضای مدیر تصفیه به او اجازه می دهد که اشیاء ذیل را از مهر و موم مستثنی نموده و اگر مهر و موم شده است از توقیف خارج نماید:

ادامه مطلب
مراحل ثبت افزایش سرمایه در شرکت تعاونی

١ – البسه و اثاثیه و اسبابی که برای حوائج ضروری تاجر ورشکسته و خانواده او لازم است.

۲ – اشیائی که ممکن است قریبا ضایع شود یا کسر قیمت حاصل نماید.

٣۔ اشیائی که برای بکار انداختن سرمایه تاجر ورشکسته و استفاده از آن لازم است در صورتی که توقیف آنها موجب خسارت ارباب طلب باشد.

۴- بجز استثناء مذکور در ماده ۱۲۳۱ قانون مدنی که به موجب آن کسانی که حکم ورشکستگی آنها صادر شده و هنوز عمل ورشکستگی آنها تصفیه نشده نمی توانند به عنوان قیم تعین شوند، تاجر ورشکسته می تواند، با اجازه صاحب مال و یا به موجب قانون، در حقوق و امور مالی مربوط به اشخاص دیگر اقدام کند. لذا نامبرده می تواند به عنوان وکیل در امور مالی و غیر مالی دیگران مداخله کند، همچنین تاجر ورشکسته صلاحیت قبول وصیت تملیکی را دارد.

ممنوعیت ورشکسته از مداخله در اموال خود از تاریخ صدور حکم ورشکستگی شروع می شود، مشروط بر این که مداخلات او مځل به حقوق طلبکاران وی نباشد.”

۵ – کفالت غیر تبرعی از ورشکسته درست نیست زیرا در صورت اداء دین او، کفیل وارد بر غرما شده و مزاحم آنان خواهد بود.

6۔ مطابق ماده ۴۱۹ قانون تجارت از تاریخ صدور حکم ورشکستگی هر کس نسبت به تاجر ورشکسته دعوایی از منقول یا غیر منقول داشته باشد باید بر مدیر تصفیه اقامه یا به طرفیت او تعقیب کند، کلیه اقدامات اجرائی نیز مشمول همین دستور خواهد بود و برابر ماده ۴۲۰ همان قانون «محکمه هر وقت صلاح بداند می تواند ورود تاجر ورشکسته را به عنوان ثالث در دعوی مطروحه اجازه دهد.

ادامه مطلب
نمونه صورتجلسه کاهش سرمایه شرکت مسئولیت محدود

۷۔ اگر موصی له به علت صدور حکم ورشکستگی از مداخله در اموال خود ممنوع گردد، مدیر تصفیه حق دارد به جای او از اختیار مزبور استفاده کند.

پل ارتباطی مجتمع ثبتی و حقوقی ایلیا

شماره تماس مجتمع

شعبه کرج: 137 32 – 026

شعبه تهران : 119 55 266 – 021

سامانه پیامکی ایلیا : 32 52 52 32

سامانه اینترنتی ایلیا : WWW.ELIYA.IR

پست الکترونیکی ایلیا [email protected] ELIYA.IR :

خدمات قابل ارائه مجتمع ثبتی ، اداری و حقوقی ایلیا ( ثبت شرکت ایلیا )شامل تنطیم قراردادهای حقوقی و مشاوره حقوقی و امور مالیاتی شامل تشکیل پرونده مالیاتی ، تشکیل پرونده ارزش افزوده و اخذ گواهی ارزش افزوده ، اخذ کد اقتصادی و اقدامات بعد از ثبت شرکت و همچنین خدمات ثبتی شرکت و برند در کلیه واحد های ثبتی اداره ثبت شرکتها در چهار چوب قانون تجارت ایران شامل (ثبت شرکت و ثبت تغییرات شرکت )، و ثبت انحلال شرکت خدمات نام تجاری در اداره مالکیت صنعتی شامل ( ثبت برند و ثبت علامت تجاری ، ثبت طرح صنعتی و ثبت اختراع ) همچنین اموراخذ کارت بازرگانی در اتاق بازرگانی استانها ی کشور ) و کلیه خدمات اداری و اخذ انواع مجوزها در کل مراجع ذیصلاح ، همچنین امور حقوقی ( دعاوی کیفری ، خانواده و حقوقی کلیه دادگاه ها ) و تهیه و تدوین و تنظیم انواع قرارداد های تخصصی درسراسر ایران.

ثبت شرکت در کرج | ثبت برند در کرج

( به لبخندتان برترینیم )

به این مقاله امتیاز دهید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها