جهت شروع ثبت و مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل نمایید

هر ساعتی در روز کنار شما هستیم

با کارشناسان ما مستقیم در تماس باشید
در ساعات کاری پاسخگوی تلفنی شما هستیم . بعداز تایم کاری لطفا واتس اپ پیام ارسال کنید

مسئولیت مؤسسان در ثبت شرکت

مسئولیت مؤسسان در ثبت شرکت تام است. همه اعضاء در برابر اشخاص ثالث مسئول هستند. اما این مسئولیت در برابر اشخاص ثالث است مواردی نیز وجود دارد که اشخاص در برابر هم مسئول هستند.

مسئولیت مؤسسان در ثبت شرکت

لایحه قانونی 1347 متضمن مقرراتی است که برای تقویت حقوق اشخاص ثالث در قبال اعمال مؤسسان وضع شده است . از نظر مدنی مؤسسان در قبال عدم رعایت مقررات قانونی راجع به تشکیل شرکت مسئول اند و در صورتی که حکم قطعی بر بطلان شرکت صادر شود آنان به طور تضامنی جوابگوی خسارات ناشی از بطلان به صاحبان سهام و اشخاص ثالث خواهند بود ( ماده 273 لایحه قانونی 1347 ). از طرفی ، مؤسسان شرکت در قبال کلیه اعمال و اقداماتی که برای تأسیس و به ثبت رسانیدن شرکت انجام می دهند مسئولیت تضامنی دارند. (ماده 23 لایحه قانونی 1347). البته، مسئولیت مؤسسان در صورتی مطرح است که در انجام دادن اعمال و اقدامات مزبور شخصاً دخیل باشند.

بنابراین، هرگاه یک یا چند نفر از میان مؤسسان یا اشخاص دیگری به جز آنان مرتکب اعمال مزبور شده باشند. خود این اشخاص مسئول اند و مسئولیتشان، با توجه به م قررات عام حقوق مدنی قابل طرح است، نه مقررات خاص لایحه قانونی 1347 ، که ویژه تخلف مؤسسان است.

فرایند و خدمات قابل ارائه مجتمع ثبتی ، اداری و حقوقی ایلیا در کلیه واحد های ثبتی اداره ثبت شرکتها در چهار چوب قانون تجارت ایران شامل ( ثبت شرکت، ( ثبت شرکت سهامی خاص ، ثبت شرکت با مسئولیت محدود ، ثبت شرکت سهامی عام تنظیم صورتجلسات شرکتها و ثبت تغییرات شرکت )

به این مقاله امتیاز دهید
ادامه مطلب
نمونه آگهی دعوت از شرکا در شرکت با مسئولیت محدود
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها