مرجع دریافت اظهارنامه ثبت طرح صنعتی

مرجع دریافت اظهارنامه ثبت طرح صنعتی کیست؟ از موضوع اظهارنامه ثبت طرح صنعتی اطلاع دارید؟ ما در ادامه متن زیر شما را در ا ین مسیر راهنمایی می کنیم.

مرجع دریافت اظهارنامه ثبت طرح صنعتی

درحقوق ایران مرجع قانونی برای تسلیم اظهارنامه اداره مالکیت صنعتی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور است. در ماده 52 قانون جدید ثبت اختراعات آمده است:

« تصدی امور مربوط به مالکیت صنعتی و همچنین نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در سازمان جهانی مالکیت معنوی و اتحادیه های مربوط به کنوانسیون های ذی ربط به عهده سازمان ثبت اسناد و املاک کشور است.

ثبت کلیه موضوعات مالکیت صنعتی، اعم از اختراع، علامت، علامت جمعی، طرح صنعتی نیز توسط اداره مالکیت صنعتی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور انجام می شود.در مواردی که مراجع دیگر به موجب قانون اقدام به بررسی و ثبت می نمایند، در صورتی از حمایت ها و امتیازات مذکور در این قانون بهره مند می شوند که حسب مورد مالکیت یا اختراع آن ها در اداره مالکیت صنعتی به ثبت رسیده باشد».

طبق بند 4ماده یک آئین نامه اجرایی قانون مذکور، مرجع ثبت مالکیت صنعتی، اداره کل مالکیت صنعتی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور است و اداره کل مالکیت صنعتی در تهران تشکیل می شود. با توجه به مستفاد از ماده 59 قانون ثبت اختراعات، طرح های صنعتی و علائم تجاری که مقرر داشته است:«رسیدگی به اختلافات ناشی از اجراء این قانون و آئین نامه اجرایی آن در صلاحیت شعبه یا شعب خاصی از دادگاه های عمومی تهران می باشد».

اداره مالکیت صنعتی فقط در تهران که پایتخت ایران است باید تشکیل شود و ظاهرا درسایر شهرستان ها و مراکز استان تشکیل چنین مرجعی پیش بینی نشده است. بنابراین کلیه اظهارنامه های ثبت طرح های صنعتی باید به اداره مالکیت صنعتی در تهران تسلیم گردد و اظهارنامه های تقدیمی باید در این اداره مورد بررسی واظهارنظر قرار گیرند و تشریفات ثبت طرح انجام گردد. علت این اقدام شاید امکان بیشتر کنترل و جلوگیری از صدور گواهی نامه های متعارض باشد ولی در حال حاضر با توجه به گستردگی شبکه های کامپیوتری و دسترسی سریع به اطلاعات، مشکل کنترل درخواست های متعارض منتفی است و اگر اداره مالکیت صنعتی در شهرستان های بزرگ یا مراکز استان ها شعبه ای در اداره ثبت، مخصوصاً در اداره کل ثبت استان ها دایر کند که صلاحیت دریافت و بررسی و اظهارنظر و پذیرش وصدور گواهی نامه مربوط به طرح را داشته باشند، از رفت و آمدهای بیهوده و هزینه های زائد جلوگیری خواهد شد و از ازدحام جمعیت و مشکلات عدیده آن در تهران خواهد کاست و اگر موضوع تخصص مطرح شود می توان گفت تخصص در کارهای ثبت اسناد و املاک وسایر امور ثبتی، چندان از تخصص در ثبت طرح های صنعتی، کمتر نیست اما این گونه امور هرگز در تهران متمرکز نگردیده و اشکال عملی چندانی نیز به وجود نیاورده است.

ادامه مطلب
اخذ کارت بازرگانی در تهران

در فرانسه طبق ماده 1-512 L قانون مالکیت صنعتی اظهارنامه به انستیتوی ملی مالکیت صنعتی iNPi باید تسلیم شود ،اگر اقامتگاه متقاضی در شهر پاریس باشد و یا این که متقاضی ثبت طرح صنعتی، در خارج از فرانسه اقامت داشته باشد و اگر متقاضی ثبت در خارج از پاریس اقامت یا سکونت داشته باشد، اختیار دارد که اظهارنامه را به انستیتوی ملی مالکیت صنعتی در پاریس تسلیم کند یا آن را به دفتر دادگاه تجارت محل اقامت خود تسلیم نماید.

اگر اظهارنامه به دفتر دادگاه تسلیم شده باشد، دفتر اقدام به ثبت اظهارنامه کرده و آن را با مدارک پیوست به انستیوی مالکیت صنعتی مستثر در پاریس ارسال خواهد کرد. با این ترتیب در فرانسه نیز تمرکز بررسی موضوع طرح در انستیتوی ملی مالکیت صنعتی مستقر در پاریس پیش بینی شده است.

به نظر می رسد تهیه کنندگان طرح ثبت اختراعات، طرح های صنعتی و علائم تجاری ایران که درسال 1386 به صورت قانون آزمایشی به تصویب رسیده است، به مقررات و قوانین مالکیت صنعتی مصوب سال 1992 به بعد کشور فرانسه توجه داشته و از آن الهام گرفته باشند، در صورتی که تمرکز زدایی در موضوعات مختلف از جمله تشکیل ادارات مالکیت صنعتی مستقل در مراکز استان به نظر مفید است و عوارضی در پی نخواهد داشت.

طبق ماده 13آئین نامه اجرایی قانون مالکیت و ثبت اختراعات، طرح های صنعتی و علائم تجاری ایران مصوب 1387، ثبت بین المللی طرح های صنعتی از طریق دفتر بین المللی سازمان جهانی مالکیت معنوی، انجام می پذیرد.

پل ارتباطی مجتمع ایلیا

( به لبخندتان برترینیم )

ادامه مطلب
اخذ کارت بازرگانی در خراسان رضوی

شماره تماس مجتمع ثبتی ، اداری و حقوقی ثبت ایلیا

  • شعبه کرج: 137 32 – 026
  • شعبه تهران :119 55 266 – 021
  • سامانه ی پیامکی: 32 52 52 32
  • سامانه ی تخصصی ثبتی و حقوقی WWW.ELIYA.IR
  • پست الکترونیکی به نشانی [email protected] ELIYA.IR

خدمات قابل ارائه مجتمع ثبتی ، اداری و حقوقی ایلیا در کلیه واحد های ثبتی اداره ثبت شرکتها در چهار چوب قانون تجارت ایران شامل ( ثبت انواع شرکت های تجاری و تخصصی، تنظیم و ثبت صورتجلسات تغییرات شرکتها ) خدمات نام تجاری در اداره مالکیت صنعتی شامل ( ثبت برند ، ثبت طرح صنعتی و هزینه و قیمت ثبت طرح صنعتی و ثبت بین المللی طرح صنعتی و ثبت اختراع )همچنین امور اخذ کارت بازرگانی در اتاق بازرگانی استانها ی کشور و انجام کلیه امور مالیاتی و کلیه خدمات اداری و اخذ انواع مجوزها در کل مراجع ذیصلاح ، همچنین امور حقوقی ( دعاوی کیفری ، خانواده و حقوقی کلیه دادگاه ها درسراسر ایران .

به این مقاله امتیاز دهید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x