مراحل ثبت طرح صنعتی در کرج

مراحل ثبت طرح صنعتی در کرج از مهمترین مواردی است که متقاضی ثبت طرح صنعتی باید با آن آشنایی داشته باشد. پیشنهاد ما به شما مطالعه دقیق این مقاله برای ثبت طرح صنعتی در کرج است.

می خواهم یک طرح صنعتی در کرج و یا استان البرز ثبت کنم اما …

پس با کارشناسان مجتمع بزرگ ایلیا همراه باشید …

مقدمات اولیه برای مراحل ثبت طرح صنعتی در کرج

چگونگی فرایند ثبت طرح صنعتی در کرج و مراحل ثبت آن، مدارکی لازم جهت ثبت طرح صنعتی، هزینه و مدت زمان امور ثبتی و اداری طرح های صنعتی در کرج و طراحی و تدوین اظهارنامه طرح صنعتی وهمچنین مراحل آموزش آن در سامانه اداره مالکیت صنعتی، همگی در این مقاله به صورت کامل همراه با فایل های ویدئو و تصویری و اینفوگرافی توضیح داده شده است، به گونه ای که با مطالعه مقاله پیش رو، پاسخ کاملی از سوالات خود را دریافت می نمایید و خیلی بعید است نیاز به مطالعه متن دیگری داشته باشید.

حفاظت از مالکیت معنوی و صنعتی افراد به عنوان یک ارزش و دارایی از اهمیت زیادی در رشد و توسعه اقتصادی یک جامعه برخوردار است. بی توجهی به موضوع حفاظت از این گونه دارایی های فعالان اقتصادی باعث کاهش انگیزه و حس رقابت پذیری و بخصوص تحول و نو اوری در ابعاد مختلف صنعتی و تجاری می شود.

این نوع ابتکارات لازمه هر نوع تجارت و صنعت است چرا که نه تنها بازار را از یکنواختی و بی روح بودن خارج می سازد بلکه باعث تلاش بیشتر افراد برای بالاتر بردن بهره وری و ایده های جدید در کشور و رقابت سالم تر می شود.

از همین رو ثبت طرح صنعتی و حقوق مالکیت صنعتی دارای جایگاه پر اهمیتی در صنعت، تجارت و تحقیقات صنعتی می باشد و عدم توجه به این حقوق موجب وارد آمدن ضرر و زیان جبران ناپذیری به فعالان این عرصه خواهد شد.

یکی از حقوق مالکیت صنعتی، ثبت طرح صنعتی است که به مشخصات شکل و ظاهر، ترکیب خطوط و رنگ کالا توجه دارد.

وقتی محصولی طراحی شده و پس از زحمات فراوان تولید می شود و سپس به بازار مصرف عرضه می گردد و با استقبال مصرف کنندگان روبرو می شود، معمولا رقبا سعی می کنند که همان محصول را تولید کنند.

به همین دلیل است که یکی از دغدغه های دائمی طراحان و تولید کنندگان طرح های صنعتی، سوء استفاده از طرح آنها پس از افشا است که راه حل قانونی جلوگیری از سو استفاده اشخاص ثالث و برخورداری از حمایت های قانونی، ثبت طرح صنعتی است.

ما در این مقاله تلاش کرده ایم تا به تمامی مراحل ثبت طرح صنعتی در کرج از ابتدا تا انتها به طور کامل بپردازیم. از همین رو توصیه می نماییم چنانچه تصمیم به ثبت طرح صنعتی دارید.

علاقه مند به فراگیری اطلاعات مفید و کاربردی در این زمینه هستید، مقاله پیش رو را که توسط تیم خبره تحریریه مجتمع ثبتی و حقوقی ایلیا تدوین گردیده مطالعه نمایید.

شایان ذکر است، شما بزرگواران و همشهریان استان البرز و کرج چنانچه در هر یک از مراحل ثبت طرح صنعتی خود با مشکل مواجه شدید، می توانید با کارشناسان متخصص مجتمع ایلیا تماس حاصل نموده و از مشاوره رایگان ما بهره مند شوید.

لینک تماس با ما

طرح صنعتی چیست؟ و شرایط ثبت طرح صنعتی

برای بررسی نحوه ثبت طرح های صنعتی در کرج در ابتدا می بایست تعریفی از طرح صنعتی و چیستی آن ارائه دهیم: طرح صنعتی از چند منظر قابل بررسی است تعریف اول تعریف رایج و عمومی طرح صنعتی می باشد که به معنای شکل و ظاهر کلی یک کالا می باشد.

تعریف دیگر آن از دید حقوق مالکیت فکری می باشد که در آن تعریف طرح صنعتی شامل ویژگی‌های مربوط به شکل و ساختار، و یا نقش و تزئینات به کار رفته در یک کالا به واسطه یک فرایند صنعتی است که در کالای خاتمه یافته ایجاد چشم نوازی و جذابیت کند. یعنی طرح صنعتی به طور کلی شامل ویژه گی های زیر می باشد :

 1. ویژه گی های سه بعدی که شامل شکل ظاهری آن می باشد
 2. ویژه گی های دو بعدی شامل تزئینات و یا رنگ ها و فرم های به کار رفته برای تزئین یک کالا و همچنین ترکیب هر دوی این موارد .

چه طرح هایی قابل ثبت است؟

 • طرح باید “جدید” باشد یک طرح در صورتی جدید محسوب خواهد شد که عین آن قبل از تاریخ تسلیم یا تقاضانامه ثبت در دسترس عموم نباشد.
 • طرح باید “اصیل” اصل باشد. یک طرح در صورتی اصل محسوب می شود که بطور مستقل توسط طراح پدیده آمده باشد و کپی یا تقلیدی از طرح های موجود نباشد.
 • طرح باید شخصیت فردی داشته باشد. یعنی تأثیر کلی که طرح بر کاربر آگاه بوجود می آورد با تأثیر کلی که طرح های قبلی که قبلاً در دسترس عموم قرار گرفته اید بر آن کاربر بوجود می آورند، تفاوت داشته باشد.

مدارک مورد نیاز برای ثبت طرح صنعتی در کرج

 • ارائه کپی از تمام صفحات شناسنامه متقاضی
 • ارائه کپی برابر اصل کارت ملی برای متقاضی
 • ارسال یک نمونه از طرح و نقشه کلی طرح صنعتی که قرار است به ثبت برسد.
 • اگر طرح صنعتی ۲ بعدی و یا سه بعدی است باید ۵ نمونه از تصویر آن را با گرافیک کامل ترسیم کنید زیرا این نمونه اصلی و تصویر طرح را نشان خواهد داد .
 • این تصویر باید به صورت تمام رنگی و با کیفیت و حجم مناسب باشد که حداقل کیفیت مورد نیاز باید ۵۰۰ کیلو بایت باشد.
 • ارائه اظهارنامه مخصوص برای طرح های صنعتی که باید توسط متقاضی و مخترع تکمیل شود.

نحوه و شرایط و مراحل ثبت طرح صنعتی در کرج

ثبت یک طرح صنعتی در کرج به صورتی استاندارد و صحیح می تواند درمیزان آرامش فکری و اطمینان حقوقی فردای ما بسیار تأثیرگذار باشد. بنابراین، اگر چه نحوه ی صحیح ثبت طرح های صنعتی یک فن و تخصص علمی- تجربی است که نیازمند حضور متخصّصین خود است، امّا به طور کلی، می توان گفت روند یک ثبت طرح در کرج و در کل ایران به شرح ذیل است:

ادامه مطلب
تدوین و تنظیم طرح توجیهی در اراک

کلیات مراحل ثبت طرح صنعتی در کرج

 1. ورود به سامانه اینترنتی اداره ثبت طرح مالکیت صنعتی
 2. تکمیل اظهارنامه اینترنتی
 3. بررسی و کارشناسی جهت تأیید طرح و نبود ایرادات
 4. صدورابلاغیه پذیرش
 5. اقدام متقاضی جهت تشکیل پرونده فیزیکی در اداره ثبت طرح مالکیت صنعتی
 6. پرداخت هزینه های ثبتی قانونی
 7. دریافت شماره ثبت طرح صنعتی
 8. ارسال جهت چاپ در روزنامه رسمی
 9. صدور آگهی
 10. دریافت سند تصدیق از طریق اداره ثبت طرح مالکیت صنعتی

مراحل ثبت الکترونیکی اظهارنامه طرح صنعتی

به جهت ثبت یک طرح صنعتی پیش ازهرکاری بایستی اظهارنامه آن منتظم گردد که دربرگیرنده عکس و مشخصات ظاهری کالایی که طرح بر روی آن صورت گرفته باشد. در صورتی که طرح شما سه بعدی باشد اداره مالکیت صنعتی این حق را دارد که پیش ساختی از آن را از متقاضی خواستار گردد. هر اظهارنامه دربرگیرنده ی دو نوع مالکیت می باشد.

مالکیت معنوی: طراح هر طرحی مالک معنوی آن می باشد که حق واگذاری آن رابه دیگری ندارد .

مالکیت مادی: مقاضی ثبت طرح صنعتی چه شخص حقیقی باشد چه شخص حقوقی مالک مادی شناخته میشود .

۱ ) ورود به پورتال اداره کل مالکیت صنعتی

۲ ) ورود به صفحه ی خدمات الکترونیکی

 • الف _ ورود به قسمت اداره ثبت طرح های صنعتی
 • ب _ انتخاب گزینه ی ثبت اظهارنامه صنعتی
 • ج _ تأیید و قبول تعهد بندی از قانون که متقاضی از طریق سیستم پی گیر پرونده خواهد بود و از روز ابلاغ، مهلت قانونی پاسخگویی به اخطار برای متقاضی شروع خواهد شد.
 • د _ ورود به مراحل چهارگانه ثبت اظهارنامه
 • ه _ ورود به قسمت اطلاعات اظهار نامه
 • و _ پر کردن اطلاعات مربوط به مالک اظهارنامه ( مشخص نمودن حقیقی یا حقوقی بودن و ایرانی یا غیر ایرانی بودن مالک ) و سپس ثبت موقت و دریافت کد رهگیری جهت ذخیره ی اطلاعات وارد شده
 • ی _ انتخاب گزینه وکیل رسمی دادگستری در صورت داشتن وکیل برای افراد حقیقی مثل وکلای مجتمع ثبتی و حقوقی ایلیا
 • س _ انتخاب دفتر حقوقی به عنوان نماینده برای دفاتر حقوقی
 • ش _ انتخاب گزینه ی نماینده قانونی در صورتی که شخص حقوقی دارای وکیل دادگستری باشد و آن شخص دریافت کننده ابلاغ ها باشد. و اگر وکیل نداشته باشد انتخاب گزینه صاحب امضاء یا موسس
 • م _ پر کردن مشخصات اطلاعات و درج آدرس الکترونیکی و تلفن همراه شخص معرفی شده
 • ر _ انتخاب فقط یک شخص حقیقی به عنوان دریافت کننده
 • ز _ ورود به مرحله ی ثبت مشخصات طرح و توضیح و توصیف آن
 • ذ _ بارگذاری ضمایم
 • پ _ پیوست کردن ضمایم مورد نیاز. جهت پیوست ابتدا گزینه بارگذاری پیوست را با توجه به متن خواسته شده مقابل گزینه راهنمای پیوست کلیک کنید. سپس گزینه ی Browse را انتخاب کرده و تصویر موردنظر را انتخاب نمایید و پیوست را ارسال کنید .
 • گ _ ضمایم اظهارنامه :

مدارک مثبت هویت مالک، نماینده قانونی و طراح

نحوه و نمونه ارسال تصاویر

یعنی یک نمونه از تصویر گرافیکی یا یک نمونه از طرح ترسیم شده در صورت دو بعدی بودن یا یک نمونه از تصویر گرافیکی یا یک نمونه از طرح ترسیم شده از تمامی جوانب طرح در صورت سه بعدی بودن طرح

۳ ) تأیید اطلاعات مرحله اول و دوم و بازبینی اطلاعات و ضمایم

۴ ) پرداخت هزینه بصورت الکترونیکی و دریافت شماره اظهارنامه

پرداخت هزینه به منزله ی تایید و ثبت نهایی اظهارنامه تلقی شده و استرداد هزینه و تغییر اطلاعات و ضمائم امکان پذیر نمی باشد

شایان ذکر است ،متقاضیان محترم علاوه بر ثبت اظهارنامه ی طرح صنعتی در کرج ،می توانند سایر درخواست های خود را نظیر ویرایش اظهارنامه طرح صنعتی و چاپ و پیگیری اظهارنامه از طریق همین سامانه اعلام نمایند و از تصمیم اداره مطلع شوند

مرجع ثبت از تاریخ وصول ، اظهارنامه و ضمائم آن را از لحاظ رعایت جنبه های شکلی و سایر شرایط مقرر در قانون و همچنین تطبیق طبقه یا طبقات اعلامی با طبقه بندی بین المللی، مورد بررسی قرار می دهد .

نکته :

از تاریخ تسلیم اظهارنامه به مرجع ثبت طرح صنعتی مورد حمایت قانونی قرار میگیرد و بعد از به ثبت رسیدن آن در روزنامه رسمی منتشر میگردد .

متقاضی ثبت طرح صنعتی میتواند قبل از به ثبت رسیدن و ارسال اظهارنامه انصراف بدهد یااینکه آن را استرداد نماید .

فرایند بررسی اظهارنامه و مراحل بعدی

ماده82 آئین‌نامه: مرجع ثبت ظرف 60 روز از تاریخ وصول، اظهارنامه و ضمائم آن را از لحاظ رعایت جنبه‌های شكلی و سایر شرایط مقرر در قانون و این آیین نامه و همچنین تطبیق طبقه یا طبقات اعلامی با طبقه‌بندی بین‌المللی، مورد بررسی قرار می‌دهد .

رفع نقائص پرونده:

بر اساس ماده 83 آئین‌نامه: چنانچه پس از بررسی، ایرادات و نواقصی در اظهارنامه و ضمائم آن مشاهده شود، مرجع ثبت مراتب را به صورت مكتوب و با قید جزئیات به متقاضی ابلاغ می‌نماید تا وی ظرف مهلت مقرر در این آیین نامه، اقدام به رفع نقص نماید. درصورتی که متقاضی در مهلت مقرر قانونی به هر علتی نتواند نقایص اعلامی را رفع نماید، مرجع ثبت اظهارنامه را رد و مراتب را كتباً طی «ابلاغیۀ اخطار رد اظهارنامه» با ذكر علت یا علل رد به متقاضی ثبت طرح صنعتی در کرج ابلاغ خواهد كرد .

تبصره – مهلت رفع نقص برای متقاضیان ایرانی تا 30 روز و برای متقاضیان مقیم خارج از كشور تا 60 روز از تاریخ ابلاغ محاسبه می‌شود .

طرح های صنعتی قابل ثبت

براساس ماده ۲۱ قانون ثبت اختراعات،طرح های صنعتی وعلائم تجاری،طرح صنعتی زمانی جدید است که از طریق انتشار به طور محسوس و یا از طریق استفاده به هر شکل دیگر پیش از تاریخ ارائه اظهارنامه یا برحسب مورد پیش از حق تقدم اظهارنامه به منظور ثبت در هیچ نقطه ای از جهان برای عموم فاش نشده است.

 • طرحی قابلیت ثبت شدن دارد که تازه و با اصلت باشد.
 • طرحی تازه تلقی می شود که در هیچ نقطه ای از دنیا اظهارنامه ای مبنی بر ثبت آن تسلیم نشده باشد.
 • طرح اصیل به هیچ عنوان تقلید و یا کپی برداری از محصول دیگری نیست و به طراح خودش نسبت داده می شود به این معنا که در صورتی که طراح آن را اختراع نمی نمود در هیچ جایی شبیه آن موجودیت پیدا نمی کرد.
ادامه مطلب
حقوق مالکیت طرحهای صنعتی به عنوان آورده در شرکتها

ثبت طرح صنعتی با قید مراتب ذیل در دفتر ثبت طرح صنعتی انجام می پذیرد

1-تاریخ کامل(ساعت،روز،ماه و سال) و شماره ثبت اظهارنامه

2-تاریخ و شماره ثبت طرح صنعتی

3-اسامی کالاها و طبقاتی که طرح صنعتی برای آن ها اختیار شده است.

4-ذکر مشخصات طرح یا طرح های صنعتی به طور اجمال با تعیین اجزایی که متقاضی می خواهد حق استعمال انحصاری آن را به خود اختصاص دهد .

5-در صورت ادعای حق تقدم و پذیرش آن،تاریخ،شماره و محل تسلیم اظهارنامه مقدم.

6-اسم،محل اقامت و تابعیت مالک طرح و نماینده او در صورتی که اظهارنامه توسط نماینده قانونی تسلیم شده باشد .

7-اسم و نشانی و تابعیت طراح،در صورتی که متقاضی شخص طراح نیست،مگر اینکه طراح کتباَ تقاضا نموده باشد که اسمش در گواهی نامه طرح صنعتی ذکر نشود .

8-مدت اعتبار ثبت طرح صنعتی

درج مراتب فوق پس از تکمیل باید به امضاء مالک طرح صنعتی یا نماینده قانونی وی و همچنین رئیس اداره ثبت طرح برسد .

هزینه ثبت طرح صنعتی در کرج

هزینه ی واریزی ثبت طرح صنعتی در کرج بر حسب حقیقی یا حقوقی بودن متقاضی ثبت طرح متفاوت می باشد. علاوه بر هزینه های واریزی،هر طرح صنعتی چاپ آگهی در روزنامه ی رسمی کشور را نیز دارد که با توجه به تعداد خطوط هزینه متغیری خواهد داشت. در مورد متقاضیان خارجی که در اجرای مقررات کنوانسیون پاریس،تقاضاهای خود را مستقیماَ تسلیم مرجع ثبت(اداره ثبت طرح صنعتی) می نمایند،می بایست معادل ارزی مبلغ ریالی تعیین شده در جدول هزینه های طرح را مطابق نرخ رسمی بپردازند .

در صورت نیاز به هزینه ریز ثبت طرح صنعتی در کرج رو لینک هزینه های طرح کلیک نمایید.

هزینه و تعرفه ثبت طرح صنعتی

روش استعلام رایگان طرح صنعتی و کالاهای تجاری

روش استعلام طرح صنعتی:

متقاضی محترم یکی از مهمترین مراحل ثبت طرح صنعتی در کرج ابتدا استعلام از طرح صنعتی است. که شما با ثبت نام در سامانه شما می توانید با مراجعه به سامانه ی ذیل و پر کردن فرم استعلام، اطلاعات شکل طرح صنعتی خود و حوزه کاری را وارد نموده تا قبل از ثبت طرح صنعتی خود شامل هزینه و زمان اضافه نگردید. در صورت نیاز به مشاوره های تخصصی میتوانید از مشاوران مجرب مجتمع ثبتی و حقوقی ایلیا به صورت رایگان مشاوره دریافت نمایید.

با استفاده از این روش جلوی ارسال طرح و شکلهای تکراری و غیر قابل ثبت به سامانه استعلام طرح صنعتی را می گیرید. در نتیجه از اتلاف هزینه و زمان شما جلوگیری می شود . در ضمن می توانید از استعلام طرح های صنعتی و کالاهای تجاری سایر رقبای خود در بازار کارتان اطلاع حاصل نمایید.

جهت استعلام ثبت طرح صنعتی خود در کرج و دیگر شهر های و استانها رو لینک استعلام طرح صنعتی کلیک نمایید.

استعلام طرح های صنعتی

حقوق ناشی از ثبت طرح صنعتی،مدت اعتبار و تمدید آن به شرح ذیل می باشد 

الف-بهره برداری از هر طرح صنعتی که در ایران ثبت شده باشد،توسط اشخاص،مشروط به موافقت مالک آن است.

ب-بهره برداری از یک طرح صنعتی ثبت شده عبارت است از ساخت،فروش و وارد کردن اقلام حاوی آن طرح صنعتی،

ج-مالک طرح صنعتی ثبت شده، می تواند علیه شخصی که بدون موافقت او افعال مذکور در بند (ب) این ماده را انجام دهد یا مرتکب عملی شود که عادتاَ موجبات تجاوز آینده را فراهم آورد،در دادگاه اقامه دعوی نماید.

د-مدت اعتبار طرح صنعتی پنج سال از تاریخ تسلیم اظهارنامه ثبت آن خواهد بود. این مدت را می توان برای دو دوره پنج ساله متوالی دیگر پس از پرداخت هزینه مربوط تمدید نمود.پس از انقضاء هر دوره که از پایان دوره شروع می شود. یک مهلت شش ماهه برای پرداخت هزینه تمدید گردیده است. همچنین جریمه تاخیر در نظر گرفته خواهد شد.

خ -نحوه ی حمایت از طرح های صنعتی به چه صورت می باشد: به سندیت قوانین مربوطه در صورتی میشود از یک طرح صنعتی در برابر نسخه برداری غیرمجاز و سوء استفاده از آن همچون مالکیت، فروش و…. بدون اجازه مالک آن پشتیبانی کرد که آن طرح حتما به ثبت رسیده باشد.

تفاوت طرح صنعتی با اختراع در چیست؟

همانگونه که در تعریف طرح صنعتی بیان شد، طراح و آفریننده یک طرح صنعتی به جنبه های فنی محصول نمی پردازد و آنچه برایش مهم است ارائه یک محصول شکیل و زیبا به مصرف کننده می باشد.

(اگر چه مثلاً در طراحی اتومبیل ممکن است عملکرد و جنبه های فنی آن (مثل موتور و جعبه دنده) کمی در شکل طرحش اثر داشته باشد)؛ اما برعکس در اختراع، آنچه برای یک مخترع مهم است قرار دادن چند عنصر در کنار هم و در نهایت کسب نتیجه مورد نظر از عملکرد آن عناصر است.

بنابراین، در طرح صنعتی آفریننده به دنبال زیبائی محصول است ولی در اختراع، آفریننده به دنبال کسب نتیجه عملکرد و فنی محصول است.

برای مثال، در یک محصول قوری چای، مخترع تلاش می کند در جنس قوری ترکیباتی انجام دهد که چای را گرم تر نگه دارد، چای را خوب دم دهد و غیره ؛ در مقابل یک طراح صنعتی تلاش می کند تا یک قوری فانتزی و یا سبک مدرن و یا سبک کلاسیک و … خلق کند تا بدین وسیله مشتری را مجذوب هنر خود نماید .

اهداف خلق طرح صنعتی

اندک تغییرات در طرح یک محصول امکان دارد باعث جذابیت بیشتر آن درانواع قشرهای جامعه بشود تولیدکنندگان به این نکته توجه دارند که محصولی را به انضمام طرحی دیگر وارد بازار نمایند که قادر باشد همه ی نقطه نظرات اقشار مختلف جامعه را تحت پوشش قرار دهد.

برای نمونه گروه سنی کودکان به طرحهایی تمایل دارند که قالب فانتزی داشته باشد اما بزرگسالان الزاما این عقیده و سلیقه را ندارند. تولید کنندگان جهت طرح کالای خود هزینه و زمان خرج میکنند آنها قادرند با ثبت طرح کالای خود از این موضوع مطمئن بشوند که دیگری حق ادعا در مورد استفاده از آن را ندارد.

در راستای پابرجایی و ماندگاری در بازارهای رقابتی شما می بایست قادر باشید که طرح و ایده تازه ای را ابداع نموده تا مصرف کنندگان ازمحصولات همیشگی صرف نظر نموده و از محصولات تازه تری استقبال نمایند. شما با طراحی تازه تر این امکان را خواهید داشت که ایجاد تمایز بین محصولات خود و سایر رقبا را داشته باشید.

ادامه مطلب
ثبت محصول تولیدی

تولیدکنندگان می بایست با مصرف کننده کالا خود صادق باشند به این معنا که محصولی را ارئه کنند که از کیفیت بالائی بهره مند باشد جهت شناساندن محصول خود به یک طرح یا علامت قدرتمند تحت عنوان نشان تجاری یا طرح صنعتی می باشند و نخستین گام ثبت این علائم و طرح ها می باشد.

ویژگی‌های طرح صنعتی

پیش از هر چیز طرح صنعتی باید کاربرد صنعتی داشته باشد؛ یعنی در همه‌ی صنعت‌ها، قابلیت استفاده و کارکرد داشته باشد و مشکل و مسئله‌ای را برطرف کند؛

ویژگی مهم دیگر طرح صنعتی، جنبه‌ی هنری و زیبایی‌ شناختی آن است. درست است که طرح صنعتی باید در صنعت و فن کارکرد داشته باشد؛ اما باید ترکیب یا شکل ظاهری محصول را نیز تغییر دهد؛ به این ترتیب طرحی که صرفاً جنبه‌ی فنی و کاربردی داشته باشد، طرح صنعتی محسوب نخواهد شد، به همین نحو، طرحی که تنها جنبه‌ی زیبایی ظاهری داشته باشد و در صنعت کارکردی نداشته باشد هم طرح صنعتی نیست. طرح صنعتی درواقع آمیزه‌ای از هنر و صنعت است؛

طرح صنعتی‌ می‌تواند در صنایع مختلف کارکردهای متنوع داشته باشد. از طراحی قطعات خودرو گرفته تا طراحی ظروف چینی و یک‌بارمصرف، همگی‌ می‌توانند در قالب طرح صنعتی شناخته شوند.

تغییر در ظاهر سپر خودروی سمند به ‌نحوی که هم آسیب‌پذیری خودرو را کاهش دهد و هم موجب تغییر در موقعیت ظاهری سپر و جلوبندی خودرو شود،‌ می‌تواند طرح صنعتی محسوب شود. طراحی‌‌های متنوع و متفاوت روی ظروف چینی و بلور هم‌ می‌تواند طرح صنعتی محسوب شود.

ثبت طرح صنعتی چه امتیازی را در پی خواهد داشت؟

با به ثبت رساندن طرح صنعتی در کرج مالک از کپی برداری غیرمجاز آن میتواند ممانعت بعمل بیاورد.

ثبت طرح صنعتی محصولاتی را از نظر ظاهری مورد توجه قرار می دهند و همین منجر به پیشرفتشان می گردد.

ثبت یک طرح صنعتی میتواند منجر به سرمایه گذاری مطلوب بشود چراکه مالک آن با توجه به شناخته شدن محصول خود بواسطه ی طرح صنعتی اقدام به ارتقا سطح کیفی محصول خود کرده و در نتیجه همین امر منجر به جلب اعتماد و توجه مشتری می شود.

طرح های صنعتی تحت عنوان اندوخته ی تجاری شناخته میشوند به این مفهوم که هرچقدر موفقیت طرح بیشتر باشد میزان اعتبار شرکت نیز فزونی می یابد.

افرادی که دارنده ی طرح های صنعتی به ثبت رسیده می باشند این توان را دارند که طرح خود را به دیگری انتقال داده از مزایای آن بهره مند گردند.

پرسش و پاسخ ثبت طرح صنعتی و اختراع

مخترعین و صاحبان ایده جهت حمایت از ایده های خود گاه شخصا” به انجام ثبت اختراع یا ثبت طرح صنعتی مبادرت می کنند و پرسش هایی روبرو می شوند که در اینجا به آنها پرداخته ایم :

جهت دریافت سئولات مورد نظر خود روی لینک پرسش و پاسخ کلید نمایید

پرسش و پاسخ ثبت طرح صنعتی

و در انتها

ارزش هر کسب و کاری به کیفیت خدمات آن است
18 سال است که با ارائه خدمات حقوقی، ثبتی و اداری در کنار شما هستیم و همه مشتریانمان را عضو خانواده خود می‌دانیم. و در رشد و شکوفای مشتریانی چون ( زرماکارون – گروه مپنا – گروه آموزشی گاج – بستنی نعمت – بستنی حاجی بابا – هگزان – اتمسفر – گل پسند – وینتک ) و بیش از 23 هزار موکل گرامی از اشخاص حقیقی و حقوقی دیگر در طی این 18 سال نقش داشته ایم و به این اطمینانی که این عزیزان به مجتمع ایلیا نموده اند خرسندیم و به خود می بالیم .

مجتمع حقوقی بین الملل ایلیا به عنوان اولین مجموعه حقوقی متخصص در حوزه ثبتی کشور توانسته بـا جمع آوری با تجربه ترین کارشناسان و وکلا در زمینه های مختلف راه کارهایی برای تمام مشاغل از ثبت شرکت تـا ثبت برند و برند شدن آنها و همچنین مشـــــاوره و اجرا در زمینه های ثبتی، حقوقــــی، تبلیغاتی، بــرندینــــگ، مارکتینـــگ و … بـرای پیش برد هرچه بیشتـــر اهـــداف شرکت ها و بنگاه های اقتصادی به عنوان حامی تولید ملی و با ارائـــه جدیـــد تــرین و علمی ترین راه کارها و بهترین خدمات در کمترین زمان، نقش بسیار مثبت و موفقی در بهبود و رشد بازار و تجارت کشور داشته باشد .

ثبت طرح صنعتی در کرج

در متن قانون تجارت طرح صنعتی عبارتند از ترکیب خطوط و رنگها و اشکال سه بعدی که به منظور ایجاد تحول در صورت ظاهری یک محصول ایجاد میشود به عبارت دیگر طرح صنعتی به ظاهر محصولات صنعتی تاکید می نماید در نتیجه اگر عملکرد تخصصی محصولات تغییر نماید شامل این قانون نمیگردد .

شایان توجه است که در صورتی که شما طرح صنعتی منحصربفردی را دارا هستید می بایست آن را به ثبت برسانید .

هر گونه تحولی که شما درصورت ظاهری محصول خود اعمال نمایید باعث منحصر به فرد شدن آن نسبت به دیگر محصولات میشود .اصلح آن است که چنین طرحی به ثبت برسد. در این حالت میتوانید از سود جویی های احتمالی که امکان دارد محصول شما را تهدید کند ممانعت بعمل آید .

طرح صنعتی جهت گستره ی وسعی از محصولات صنعتی از قبیل محصولات صنعتی، اداری، ورزشی، مبلمان اداری،اقلام لوکس ،بسته بندی و… کاربرد دارد.این تغییرات می بایست در ظاهر محصولات اتفاق بیوفتند .

حمایت از طرح های صنعتی در کرج و استان البرز

طرح صنعتی باعث جذاب تر شدن هرچه بیشتر محصول شما در نگاه مصرف کنندگان میشود بنابراین فروش کالا شما بالا رفته و همین موضوع منجر میشود کالای شما از ارزش و اعتباری افزون تر بهره مند گر دد. با انجام ثبت طرح صنعتی خود در اداره مالکیت صنعتی شما می توانید از پشتیبانی هایی همچون پیشگیری از کپی رایت از طرح خود و عدم ارائه کالاهای نامرغوب با استفاده از طرح شما بهره مند گردید .

به این مقاله امتیاز دهید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x