درخواست مشاوره رایگان

ثبت شرکتثبت تغییرات شرکتثبت برندخدمات اداری مشاوره

مراحل ثبت اختراع

نگارش توسط : تیم تحریریه ایلیا     |     شنبه، 27 شهریور 1400


برای ثبت اختراع باید مراحلی را پیمود تا بتوان خود را مالک آن اختراع دانسته و بدین ترتیب از مزایا و تسهیلات ثبت آن بهره ببرید . در این کقاله به مراحل و نحوه ثبت اختراع اشاره خواهیم کرد . با ما همراه باشید . 

ثبت اختراع قانونی

در قوانین مربوط به ثبت اختراع در اداره مالکیت معنوی دارای شروط و مراحل خاص به خود می باشد که باید از سوی مالک اختراع و متقاضی ثبت آن انجام گیرد. برای ثبت اختراع باید اظهارنامه مربوط به اختراع را ارائه دهید . در متن این اظهارنامه باید به مواردی همچون توصیفات فنی و تکنیکی و ظاهری محصول پرداخته شود. این توضیحات می تواند به همراه نقشه و یا عکس اختراع نیز ارائه گردد. با ثبت اختراع می توان از استفاده های نابه جا از طرحی اختراع شده جلوگیری کرد. هم چنین یک اختراع با به ثبت رسیدن و عرضه آن باعث ایجاد ایده های نو بر پایه علم خواهد شد.

نحوه سریع ثبت اختراع

  1. برای ثبت اختراع با ورود به سایت اینترنتی اداره مالکیت صنعتی و کلیک بر روی ثبت اظهارنامه اقدامات مربوط به ثبت اختراع را انجام دهید .
  2. در ادامه مراحل ثبت اختراع باید تمامی تعهداتی که در قانون برای ثبت اختراع وضع شده نوع اظهارنامه اختراع را ارائه کنید .
  3. درج اطلاعات اظهارنامه که شامل متقاضی ثبت اختراع و یا نماینده قانونی وی می باشد .
  4. مشخص کردن دریافت کننده ابلاغیه ها که می تواند شخصیتی حقیقی یا مالکین یا نماینده قانونی وی باشد.
  5. درج مشخصات مخترع در این گام از مسائل مهم است البته در صورتی که مخترع به صورت کتبی نخواهد نام وی قید شود ، درج نام وی می تواند درج نگردد.
  6. درج اطلاعات و مشخصات تکنیکی و ظاهری و فنی یک اختراع به صورت اختصار . منظور از درج اختصار مشخصات اختراع درج ویژگی های فنی و عملکرد آن می باشد.
  7. در گام بعد با بارگذاری ضمائم و اطلاعات در این گام و تسلیم تصویر از اختراع انجام می پذیرد.
  8. در گام بعدی ثبت اختراع تمامی مدارک و مشخصات ارسالی از سوی متقاضی و یا وکیل وی برای بازرسی ارائه می گردد که می توان آن را تصحیح کرد.
  9. با پرداخت هزینه های مربوط به ثبت اختراع و درج اظهارنامه در سامانه اداره مالکیت صنعتی که برای مالکین و متقاضیان ثبت اختراع در ایران انجام می شود. لازم به ذکر است که برای پرداخت هزینه های اشخاص غیر ایرانی مبلغ پرداختی باید بر طبق فرانک سوئیس پرداخت شوند.
  10. شما برای انجام شدن امور حقوقی و ثبتی خود در کم ترین زمان می توانید با کارشناسان مجرب ایلیا تماس گرفته و با بهره مندی از تجارب آن ها در کمترین زمان اختراع خود را قانوناً ثبت کنید.

 

مراحل ثبت اختراع

 

برای انجام مراحل ثبت اختراع از کجا شروع کنیم؟

به منظور ثبت اختراع ابتدا باید از نحوه ثبت ، مدارک و شرایط لازم و سایر جوانب کار اطلاع حاصل نمایید. لذا پیشنهاد می کنیم پیش از هرچیز با مشاوران ما در دپارتمان تخصصی ثبت اختراع در مجتمع ثبت ایلیا تماس حاصل نمایید.

مراحل ثبت اختراع مدارک ثبت اختراع زمان ثبت اختراع هزینه ثبت اختراع

نخست ثبت نام الکترونیک و ارائه اطلاعات شخصی و فنی و پس از آن ارسال فیزیک مدارک به اداره مالکیت صنعتی انجام می گیرد. پس از آن پیگیری روند اداری کار تا مرحله نهایی و صدور گواهی ثبت اختراع به صورت حضوری انجام می گردد.

اصل و کپی مدارک شناسایی مالک اختراع ( اگر مالک شخص حقوقی می باشد کلیه اوراق ثبتی شخص حقوقی)، اظهارنامه یا ادعانامه ثبت اختراع به همراه نمونه های گرافیکی و نقشه ها و سایر توضیحات فنی لازم مدارک مورد نیاز برای انجام مراحل ثبت اختراع می باشد.

مدت و هزینه ثبت اختراع توسط ایلیا

مدت زمان لازم جهت ثبت اختراع بسته به نوع محصول متفاوت می باشد . پیشنهاد می کنیم جهت کسب اطلاع دقیق تر از مدت زمان ثبت اختراع با مشاوران مجتمع حقوقی ایلیا در تماس باشید.

هزینه ثبت اختراع بسته به نوع محصول متفاوت می باشد . پیشنهاد می کنیم جهت کسب اطلاع دقیق تر از هزینه ثبت اختراع با مشاوران مجتمع ثبت ایلیا در تماس باشید.

ما با شما تماس میگیریم لطفا شماره موبایل خود را وارد کنید

پاسخ دادن به :

فرم ارسال نظر و سوال
ارسال با تشکر از ارسال نظر . پس از تایید نظر شما درج خواهد شد
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
سلام.من و دوستانم اختراعی رو میخواستیم ثبت کنیم.همه مقاله و ادعانامه هارو آماده کردیم و هممون در سایت عضو شدیم و گذرواژه گرفتیم. اما وقتی وارد صفحه شخصیمون میشیم و می‌خواییم ثبت اظهارنامه کنیم وقتی کلیک میکنیم وارد صفحه جدید نمیشدیم و تو همون صفحه می‌مونیم. ممنون میشم اگه کمکمون کنین.
پاسخ
ثبت شرکت ایلیا®
با سلام برای انتخاب نام شرکت میتوانین با شماره تلفن 9099072870 تماس بگیرید
پاسخ
سلام دوستان ظاهرا پارک علم و فناوری استان سمنان به ادرس http://sstp.ir در ارزیابی اختراع مشکل داره تجربه خودمو می نویسم . اختراعی را در سال 96 به این مرکز ارسال کردم . بعد از 3 ماه پاسخ استعلام اختراع اومد که نوشته بودن 3 تا داور نظر دادن و نظرشون این بوده که اختراع به لحاط تکنیک و عملکرد نو نیست و سابقه اجرا دارد و از این رو نوآوری گام ابتکاری نداشته و نمی تواند به عنوان اختراع ثبت شود .و هیچ مستندی هم ضمیمه نکرده بودند بعد از کلی گشتن در پتنت افیس ها یک نمونه مشابه در نسخه قبلی اختراع رو پیدا کردم که دارای ایراد بود و در سال 2011 در کشور امریکا ثبت شده بود با این تفاوت که اختراع من قابلیت های بیشتری داشت ( یعنی دارای نوآوری بود ) وقتی به تاریخچه اختراع امریکایی مراجعه کردم دیدم اختراعی شبیه اختراع من قبل از اون و بعد از اون به ثبت نرسیده ! یعنی اینکه اختراع من نوآورری داره اعتراض به ابلاغیه رد رو وارد کردم بعد اینکه اعتراض ثبت شد نامه استعلام مجدد به پارک علم و فناوری استان سمنان صادر شد قرار شد تا داوری مجدد انجام بشه . بعد از دو ماه جواب جدید اومد که نوشته بودن : دستگاهی ساخته نشده و طرح قابل بررسی نیست و طرح عنوان شده صرفا کپی برداری از مقالات خارجی بوده و مباحث به کلیات تئوری ختم شده و در نتیجه در حد ایده است و قابل بررسی نیست !!! من ضمن اینکه جمله داور را رد می کنم و این جمله رو قبول ندارم یاداور می شوم که این دو جمله که حدود 6 ماه طول کشید تا به اداره ثبت ارسال بشه در واقع از نظر تئوری با قانون ثبت اختراعات هماهنگ نیست . چون اینا قبلش گفته بودن که طرح از نظر تکنیک و عملکرد سابقه پیشین داره و نوآوری نداره ، هنوز تکلیف ان پاسخ رو روشن نکردند اون وقت چگونه می خواهند دستگاهی که به قول اینا قبلا ثبت شده مجدد مورد بررسی و ثبت قرار دهند ؟ این زمانی برای متقاضی قابل اجرا است که به صراحت اعلام می کردند که ما در ارزیابی اول دچار اشتباه شده ایم ، در غیر این صورت چه تضمینی وجود خواهد داشت تا طرح و دستگاه مجدد با این بهانه رد نشود ؟ در نتیجه پاسخ اول پاسخ دوم رو نقض میکنه و پاسخ دوم پاسخ اول رو نقض می کنه و صرفا با کلمات بازی کرده اند . دوستان لطفا به متن های جواب استعلام دقت کنند و مطابق آیین نامه عمل کنند تا سرشان کلاه نرود
پاسخ
پایان مشاوره

به سیستم مشاوره آنی خوش آمدید .
لطفا جهت شروع پشتیبانی یکی از روش های زیر را انتخاب فرمایید