لوگو سفید ایلیا
صفحه اصلی انتخاب نام شرکت و برند خدمات ما
ثبت شرکت ثبت برند ثبت تغییرات شرکت اقدامات پس از ثبت شرکت ثبت طرح صنعتی ثبت اختراع اخذ کارت بازرگانی اخذ جواز تاسیس صنایع رتبه بندی(گرید) شرکت ها
درباره ما
حقوق مالکیت برند ایلیا اساسنامه ثبت ایلیا اعضای هیئت مدیره ایلیا منشور اخلاقی ثبت ایلیا تاریخچه ایلیا همکاران ایلیا محیط کار ایلیا کاتالوگ ایلیا
ارتباط با ما

مجمع عمومی فوق العاده شرکتها زمان تشکیل و حد نصاب لازم


مجمع عمومی فوق العاده شرکت ها

 مجمع عمومی فوق العاده شرکتها زمان تشکیل و حد نصاب لازم

مجمع عمومی فوق العاده شرکتها زمان تشکیل و حد نصاب لازم

هنگامی که مورد فوق العاده ای برای شرکت پیش می آید و در واقع امری خارج از روال عادی به وقوع می پیوندد، مجمع عمومی فوق ­العاده تشکیل می شود. به عبارت دیگر مجمع مزبور برای تغییرات در اساس شرکت در مواقعی که ضرورت ایجاب نماید با حد نصابی متفاوت از مجمع عمومی عادی تشکیل می گردد.

زمان تشکیل مجمع عمومی فوق العاده شرکت

در ایران و فرانسه بر خلاف مجمع عمومی عادی که باید حداقل سالی یک بار پس از پایان سال مالی شرکت تعاونی تشکیل شود، زمانی برای تشکیل مجمع عمومی فوق العاده پیش بینی نشده است.

به این ترتیب هر زمان که تشکیل مجمع مزبور لازم و ضروری باشد نسبت به دعوت مجمع فوق العاده اقدام خواهد شد؛ یعنی هنگامی که تصمیم گیری در مورد موضوعاتی مطرح باشد که درحیطه­ی وظایف و اختیارات مجمع عمومی فوق العاده است.

به عبارت دیگر تشکیل مجمع عمومی فوق العاده نابهنگام و بستگی به ضرورت اتخاذ تصمیم در مواردی دارد که در صلاحیت این مجمع قرار است. بنابراین ممکن است در سال دو یا چند یا مرتبه تشکیل آن ضرورت پیدا کند یا این که در یک یا چند سال مسأله ای که اقتضای تشکیل مجمع عمومی فوق العاده را داشته باشد، به وجود نیاید و در نتیجه مجمع عمومی دعوت و تشکیل نشود.

در آلمان هم مجمع عمومی فوق العاده همانند مجمع عمومی عادی آن کشور در صورت نیاز و در هر موقع از سال قابل تشکیل است.

حد نصاب لازم برای رسمیت جلسات مجمع عمومی فوق العاده شرکت ها

بر خلاف مجمع عمومی عادی که در دو نوبت دعوت به تشکیل می شود تا جلسه رسمیت یابد، برای رسمیت جلسه­ی مجمع عمومی فوق العاده و اتخاذ تصمیم در آن، نظر به اهمیت مواردی که در مجمع عمومی فوق العاده مطرح می شود،ماده­ی 35 قانون بخش تعاونی پیش بینی نموده است که سه بار از اعضای تعاونی دعوت به عمل آید. نصاب هر یک از این سه نوبت با یکدیگر متفاوت است که در ادامه­ی بحث به بررسی آن خواهیم پرداخت.

بند اول: نوبت اول

به صراحت ماده­ی 35 قانون بخش تعاونی، حد نصاب تشکیل مجمع عمومی فوق العاده در نوبت اول حضور دو سوم اعضای تعاونی می باشد. در صورت عدم حصول حد نصاب در نوبت اول لازم است مرجع دعوت کننده این مطلب را در صورتجلسه قید و ظرف 7 روز اقدام به دعوت مجدد از مجمع عمومی با همان دستور جلسه­ی قبلی نماید. امکان دعوت مجمع عمومی فوق العاده در این صورت تنها برای دو بار دیگر وجود دارد.

بند دوم: نوبت دوم

در نوبت دوم مجمع فوق با حضور نصف به علاوه­ی یک اعضاء یا نمایندگان آنها رسمیت می یابد. در صورتی که باز هم رسمیت جلسه حاصل نشود، تنها برای یک بار دیگر مجمع دعوت به تشکیل خواهد شد.

بند سوم: نوبت سوم

اگر در نوبت دوم هم حد نصاب لازم برای تشکیل مجمع حاصل نشد، نوبت سوم با حضور هر تعداد اعضاء رسمی خواهد بود. دراین رابطه لازم است قسمت اخیر ماده­ی 23 آیین نامه ی نحوه­ی تشکیل مجمع عمومی رعایت شود. توضیحات لازم در این خصوص در گفتار اول از مبحث پیشین ارائه شد.

فاصله­ی زمانی بین هر یک از جلسات حداقل 10 روز و حداکثر بیست روز می باشد.

انتقاد وارده به تبصره­ی یک ماده­ی 35 قانون بخش تعاونی این است که در صورت عدم حصول حدنصاب های مقرر در تبصره­ی مذکور که بسیار محتمل است، تکلیف امر مشخص نشده است. به بیان دیگر در صورتی که حد نصاب های فوق الذکر حاصل نشود مجمع عمومی فوق العاده تشکیل نشده محسوب خواهد شد و قانونگذار باید در رابطه اثر عدم تشکیل مجمع مذکور را مشخص می کرد.

در خصوص عدم تشکیل مجمع عمومی فوق العاده به دلیل عدم حصول حد نصاب، می توان با عنایت به سکوت قانون جدید، مطابق ماده­ی 37 قانون شرکت های تعاونی مصوب 1350 عمل نمود. با توجه به ماده­ی مذکور در صورت عدم تشکیل مجمع، همانند آنچه در مورد مجمع عمومی عادی گفته شد، هر ذی حقی می تواند برای رسیدگی به موضوع و انحلال شرکت به وزارت تعاون مراجعه نماید.

پل ارتباطی مجتمع ایلیا

( به لبخندتان برترینیم )

شماره تماس مجتمع ثبتی ، اداری و حقوقی ثبت ایلیا

· شعبه کرج: 137 32 – 026

· شعبه تهران :119 55 266 – 021

· سامانه ی پیامکی: 32 52 52 32

· سامانه ی تخصصی ثبتی و حقوقی WWW.ELIYA.IR

· پست الکترونیکی به نشانی [email protected] ELIYA.IR

خدمات قابل ارائه مجتمع ثبتی ، اداری و حقوقی ایلیا ( ثبت شرکت ایلیا ) در کلیه واحد های ثبتی اداره ثبت شرکتها در چهار چوب قانون تجارت ایران شامل ( ثبت انواع شرکت های تجاری و ثبت شرکت تعاونی، تنظیم صورتجلسات شرکتها و ثبت تغییرات شرکت ) خدمات نام تجاری در اداره مالکیت صنعتی شامل ( ثبت برند و ثبت علامت تجاری ، ثبت طرح صنعتی و ثبت اختراع ) همچنین اموراخذ کارت بازرگانی در اتاق بازرگانی استانها ی کشور و انجام کلیه امور تشکیل پرونده مالیاتی ، اخذ کد اقتصادی ، اخذ گواهی مالیات برارزش افزوده و اخذ دفاتر پلمپ مالیاتی) و کلیه خدمات اداری و اخذ انواع مجوزها در کل مراجع ذیصلاح ، همچنین امور حقوقی ( دعاوی کیفری ، خانواده و حقوقی کلیه دادگاه ها ) و تهیه و تدوین و تنظیم انواع قرارداد های تخصصی درسراسر ایران .

اقدامات اولیه ثبتی در ایلیا...

مسیر طی شده ی ایلیا سرشار از نام کسانی ست جای_گاهی استـوار برای سرشار از نام کسانی ست خودشان ایجاد نماید.

مشاوره آنی
ارائه دهنده خدمات جامع ثبتی، حقوقی و اداری
ما در هر زمان کنار شما هستیم.

مجتمع ایلیا با دارا بودن دپارتمان های مجزا و با برخورداری از مشاوران برتر ثبتی و حقوقی درراستای ارائه ی خدمات با اقل هزینه ها و در کوتاه ترین زمان ممکن تلاش می نماید

ثبت تغییرات نقل و انتقال سهام درشرکتهای سهامی

ثبت تغییرات نقل و انتقال سهام درشرکتهای سهامی می تواند به شکل سهام بی نام یا بانام انجام شود که هر دو برای انجام نیاز به تشریفات دارایی و سپس ثبت دارد.

ثبت تغییرات تعیین اعضای هیات مدیره

ثبت تغییرات تعیین اعضای هیات مدیره با تنظیم صورتجلسه مرتبط و به جا آوردن مراتب ثبت در اداره ثبت شرکتها امکانپذیر است

مر احل تنظیم صورتجلسه شرکت ها در ایران

مراحل تنظیم صورتجلسه شرکت ها در قالب مجمع فوق العاده و مجمع عادی به طور فوق العاده و در برخی از موارد در قالب صورتجلسه هیئت مدیره شرکت ها باید تنظیم گردد.

تنطیم صورتجلسه شرکت

تدوین و تنطیم صورتجلسه شرکتها - چنانچه فقط شرکتی نیاز به تنظیم صورتجلسه دارد و خود مسئولیت پیگیری روند اداری کاردرمرجع ثبت شرکتها را برعهده می گیرد ایلیا

ثبت تغییرات در اساسنامه شرکت

ثبت تغییرات در اساسنامه شرکت - در برخی شرکت ها هر گونه تغییر در مواد اساسنامه یا در سرمایه شرکت یا انحلال شرکت قبل از موعد منحصراً در صلاحیت مجمع عمومی فوق العاده می باشد.[1] و یا در شرکت های با مسئولیت محدود یا اکثریت عددی شرکاء که اقلا سه ربع سرمایه را نیز دارا باشند تغییر در اساسنامه صورت می گیرد

مراحل ثبت تغییر موضوع شرکت

مراحل ثبت تغییر موضوع شرکت - موضوع شرکت برگرفته از نوع فعالیتی است که شرکت برای انجام آن تاسیس شده است و امور تجاری یا غیر تجاری را نظارت می کند. انتخاب موضوع هر شرکت هدف ان شرکت را معین می کند .موضوع شرکت باید به طور واضح در اساسنامه قید گردد بیان اساسنامه نسبت به انتخاب موضوع شرکت برای شفاف سازی..

موارد انحلال در شرکت های تعاونی

توضیحات تکمیلی در خصوص موارد انحلال در شرکت های تعاونی با کارشناسان مجرب و متخصص ثبت شرکت و برند ایلیا در تماس بوده و از تجربیات آنها بهره مند شوید

ثبت تغییرات مواد اساسنامه شرکت

ثبت تغییرات مواد اساسنامه شرکت - در برخی از مواقع شرایطی برای شرکت ایجاد می گردد که می بایستی برخی از مواد اساسنامه ویاکل اساسنامه تغییر و یا اصلاح گردد...

چگونگی انحلال شرکت های تجارتی

توضیحات تکمیلی در خصوص چگونگی انحلال شرکت های تجارتی را از کارشناسان مجرب و متخصص ما بخواهد همین حالا با مشاورین ثبت شرکت ایلیا در تماس باشید.

چگونگی درخواست تشکیل مجمع شرکت ها

چگونگی حق درخواست تشکیل مجمع شرکت ها - برای حمایت از اعضاء و برای جلوگیری از سوء استفاده­ی مدیران یا بازرسان از موقعیت خود، قانونگذار به اعضاء شرکت های تعاونی حق داده است که تشکیل مجامع عمومی را از هیأت مدیره خواستار شوند.

لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج
فرم ارسال نظر و سوال

پاسخ دادن به :

امتیار خود را ثبت کنید
ارسال با تشکر از ارسال نظر . پس از تایید نظر شما درج خواهد شد
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
توضیحات چقدر جستجو و سوال پرسش و پاسخ مقالات مرتبط

جهت مشاوره رایگان کی با شما تماس بگیریم ؟