لوگو سفید ایلیا
صفحه اصلی انتخاب نام شرکت و برند خدمات ما
ثبت شرکت ثبت برند ثبت تغییرات شرکت اقدامات پس از ثبت شرکت ثبت طرح صنعتی ثبت اختراع اخذ کارت بازرگانی اخذ جواز تاسیس صنایع رتبه بندی(گرید) شرکت ها
درباره ما
حقوق مالکیت برند ایلیا اساسنامه ثبت ایلیا اعضای هیئت مدیره ایلیا منشور اخلاقی ثبت ایلیا تاریخچه ایلیا همکاران ایلیا محیط کار ایلیا کاتالوگ ایلیا
ارتباط با ما تور مجازی ایلیا

مجمع عمومی فوق العاده شرکتها زمان تشکیل و حد نصاب لازم


مجمع عمومی فوق العاده شرکت ها

 مجمع عمومی فوق العاده شرکتها زمان تشکیل و حد نصاب لازم

مجمع عمومی فوق العاده شرکتها زمان تشکیل و حد نصاب لازم

هنگامی که مورد فوق العاده ای برای شرکت پیش می آید و در واقع امری خارج از روال عادی به وقوع می پیوندد، مجمع عمومی فوق ­العاده تشکیل می شود. به عبارت دیگر مجمع مزبور برای تغییرات در اساس شرکت در مواقعی که ضرورت ایجاب نماید با حد نصابی متفاوت از مجمع عمومی عادی تشکیل می گردد.

زمان تشکیل مجمع عمومی فوق العاده شرکت

در ایران و فرانسه بر خلاف مجمع عمومی عادی که باید حداقل سالی یک بار پس از پایان سال مالی شرکت تعاونی تشکیل شود، زمانی برای تشکیل مجمع عمومی فوق العاده پیش بینی نشده است.

به این ترتیب هر زمان که تشکیل مجمع مزبور لازم و ضروری باشد نسبت به دعوت مجمع فوق العاده اقدام خواهد شد؛ یعنی هنگامی که تصمیم گیری در مورد موضوعاتی مطرح باشد که درحیطه­ی وظایف و اختیارات مجمع عمومی فوق العاده است.

به عبارت دیگر تشکیل مجمع عمومی فوق العاده نابهنگام و بستگی به ضرورت اتخاذ تصمیم در مواردی دارد که در صلاحیت این مجمع قرار است. بنابراین ممکن است در سال دو یا چند یا مرتبه تشکیل آن ضرورت پیدا کند یا این که در یک یا چند سال مسأله ای که اقتضای تشکیل مجمع عمومی فوق العاده را داشته باشد، به وجود نیاید و در نتیجه مجمع عمومی دعوت و تشکیل نشود.

در آلمان هم مجمع عمومی فوق العاده همانند مجمع عمومی عادی آن کشور در صورت نیاز و در هر موقع از سال قابل تشکیل است.

حد نصاب لازم برای رسمیت جلسات مجمع عمومی فوق العاده شرکت ها

بر خلاف مجمع عمومی عادی که در دو نوبت دعوت به تشکیل می شود تا جلسه رسمیت یابد، برای رسمیت جلسه­ی مجمع عمومی فوق العاده و اتخاذ تصمیم در آن، نظر به اهمیت مواردی که در مجمع عمومی فوق العاده مطرح می شود،ماده­ی 35 قانون بخش تعاونی پیش بینی نموده است که سه بار از اعضای تعاونی دعوت به عمل آید. نصاب هر یک از این سه نوبت با یکدیگر متفاوت است که در ادامه­ی بحث به بررسی آن خواهیم پرداخت.

بند اول: نوبت اول

به صراحت ماده­ی 35 قانون بخش تعاونی، حد نصاب تشکیل مجمع عمومی فوق العاده در نوبت اول حضور دو سوم اعضای تعاونی می باشد. در صورت عدم حصول حد نصاب در نوبت اول لازم است مرجع دعوت کننده این مطلب را در صورتجلسه قید و ظرف 7 روز اقدام به دعوت مجدد از مجمع عمومی با همان دستور جلسه­ی قبلی نماید. امکان دعوت مجمع عمومی فوق العاده در این صورت تنها برای دو بار دیگر وجود دارد.

بند دوم: نوبت دوم

در نوبت دوم مجمع فوق با حضور نصف به علاوه­ی یک اعضاء یا نمایندگان آنها رسمیت می یابد. در صورتی که باز هم رسمیت جلسه حاصل نشود، تنها برای یک بار دیگر مجمع دعوت به تشکیل خواهد شد.

بند سوم: نوبت سوم

اگر در نوبت دوم هم حد نصاب لازم برای تشکیل مجمع حاصل نشد، نوبت سوم با حضور هر تعداد اعضاء رسمی خواهد بود. دراین رابطه لازم است قسمت اخیر ماده­ی 23 آیین نامه ی نحوه­ی تشکیل مجمع عمومی رعایت شود. توضیحات لازم در این خصوص در گفتار اول از مبحث پیشین ارائه شد.

فاصله­ی زمانی بین هر یک از جلسات حداقل 10 روز و حداکثر بیست روز می باشد.

انتقاد وارده به تبصره­ی یک ماده­ی 35 قانون بخش تعاونی این است که در صورت عدم حصول حدنصاب های مقرر در تبصره­ی مذکور که بسیار محتمل است، تکلیف امر مشخص نشده است. به بیان دیگر در صورتی که حد نصاب های فوق الذکر حاصل نشود مجمع عمومی فوق العاده تشکیل نشده محسوب خواهد شد و قانونگذار باید در رابطه اثر عدم تشکیل مجمع مذکور را مشخص می کرد.

در خصوص عدم تشکیل مجمع عمومی فوق العاده به دلیل عدم حصول حد نصاب، می توان با عنایت به سکوت قانون جدید، مطابق ماده­ی 37 قانون شرکت های تعاونی مصوب 1350 عمل نمود. با توجه به ماده­ی مذکور در صورت عدم تشکیل مجمع، همانند آنچه در مورد مجمع عمومی عادی گفته شد، هر ذی حقی می تواند برای رسیدگی به موضوع و انحلال شرکت به وزارت تعاون مراجعه نماید.

پل ارتباطی مجتمع ایلیا

( به لبخندتان برترینیم )

شماره تماس مجتمع ثبتی ، اداری و حقوقی ثبت ایلیا

· شعبه کرج: 137 32 – 026

· شعبه تهران :119 55 266 – 021

· سامانه ی پیامکی: 32 52 52 32

· سامانه ی تخصصی ثبتی و حقوقی WWW.ELIYA.IR

· پست الکترونیکی به نشانی [email protected] ELIYA.IR

خدمات قابل ارائه مجتمع ثبتی ، اداری و حقوقی ایلیا ( ثبت شرکت ایلیا ) در کلیه واحد های ثبتی اداره ثبت شرکتها در چهار چوب قانون تجارت ایران شامل ( ثبت انواع شرکت های تجاری و ثبت شرکت تعاونی، تنظیم صورتجلسات شرکتها و ثبت تغییرات شرکت ) خدمات نام تجاری در اداره مالکیت صنعتی شامل ( ثبت برند و ثبت علامت تجاری ، ثبت طرح صنعتی و ثبت اختراع ) همچنین اموراخذ کارت بازرگانی در اتاق بازرگانی استانها ی کشور و انجام کلیه امور تشکیل پرونده مالیاتی ، اخذ کد اقتصادی ، اخذ گواهی مالیات برارزش افزوده و اخذ دفاتر پلمپ مالیاتی) و کلیه خدمات اداری و اخذ انواع مجوزها در کل مراجع ذیصلاح ، همچنین امور حقوقی ( دعاوی کیفری ، خانواده و حقوقی کلیه دادگاه ها ) و تهیه و تدوین و تنظیم انواع قرارداد های تخصصی درسراسر ایران .

اقدامات اولیه ثبتی در ایلیا...

مسیر طی شده ی ایلیا سرشار از نام کسانی ست جای_گاهی استـوار برای سرشار از نام کسانی ست خودشان ایجاد نماید.

مشاوره آنی
ارائه دهنده خدمات جامع ثبتی، حقوقی و اداری
ما در هر زمان کنار شما هستیم.

مجتمع ایلیا با دارا بودن دپارتمان های مجزا و با برخورداری از مشاوران برتر ثبتی و حقوقی درراستای ارائه ی خدمات با اقل هزینه ها و در کوتاه ترین زمان ممکن تلاش می نماید

انحلال شرکت نسبی

انحلال شرکت نسبی - شرکت های نسبی که از جمله شرکت های شخص محسوب می شود و از نظر مقررات تشکیل و ثبت و اداره و حتی پایان شرکت مانندشرکت های تضامنی است.قانونگذار طرق پایان یافتن این نوع ازشرکت ها را به شرح ذیل آورده است:1. بطلان شرکت مقررات بطلان در شرکت نسبی همانند مقررات مربوط به بطلان شرکت تضامنی

چگونگی انحلال شرکت های تجارتی

توضیحات تکمیلی در خصوص چگونگی انحلال شرکت های تجارتی را از کارشناسان مجرب و متخصص ما بخواهد همین حالا با مشاورین ثبت شرکت ایلیا در تماس باشید.

وظایف مجمع عمومی فوق العاده شرکت ها

وظایف و صلاحیت مجمع عمومی فوق العاده شرکت ها - از جمله مواردمربوط به ثبت شرکت ها، ثبت برخی از تصمیمات مجامع عمومی فوق العاده می باشد که با توجه به صلاحیت..

مراحل ثبت تغییر موضوع شرکت

مراحل ثبت تغییر موضوع شرکت - موضوع شرکت برگرفته از نوع فعالیتی است که شرکت برای انجام آن تاسیس شده است و امور تجاری یا غیر تجاری را نظارت می کند. انتخاب موضوع هر شرکت هدف ان شرکت را معین می کند .موضوع شرکت باید به طور واضح در اساسنامه قید گردد بیان اساسنامه نسبت به انتخاب موضوع شرکت برای شفاف سازی..

چرا ثبت تغییرات شرکت لازم است ؟

پس از پایان ثبت شرکت چنانچه اعضا شرکت بخواهند تغییراتی در شرکت ایجاد کنند ، این تغییرات باید به اداره ثبت شرکتها طی ثبت تغییرات اعلام شود ثبت ایلیا جهت

تغییر آدرس شرکت

تغییر آدرس شرکت یکی از انواع تغییرات مورد نیاز شرکت می باشد که برای این منظور نیاز به دانستن شرایط لازم و نحوه ثبت تغییرات خواهید داشت و در این مقاله به بررسی آن پرداخته ایم.

ثبت تغییرات موسسات فوری و سریع

جهت کسب اطلاعات تکمیلی در خصوص ثبت تغییرات موسسات سریع و روند ، مراحل و مدارک موردنیاز با مجتمع حقوقی ثبت ایلیا در ارتباط باشید.

تنظیم صورتجلسه تغییرات شرکت

مراحل تنظیم صورتجلسه شرکت ها در قالب مجمع فوق العاده و مجمع عادی به طور فوق العاده و در برخی از موارد در قالب صورتجلسه هیئت مدیره شرکت ها باید تنظیم گردد.

انواع مجامع در تغییرات شرکت ها

انواع مجامع شرکتها و مسئولیتها و نحوه تشکیل آنها - به هرگونه نشست سهامداران و مدیران شرکت سهامی به منظور تعیین وضعیت شرکت و اتخاذ تصمیم مجمع می گویند.

ثبت تغییرات در اساسنامه شرکت

ثبت تغییرات در اساسنامه شرکت - در برخی شرکت ها هر گونه تغییر در مواد اساسنامه یا در سرمایه شرکت یا انحلال شرکت قبل از موعد منحصراً در صلاحیت مجمع عمومی فوق العاده می باشد.[1] و یا در شرکت های با مسئولیت محدود یا اکثریت عددی شرکاء که اقلا سه ربع سرمایه را نیز دارا باشند تغییر در اساسنامه صورت می گیرد

لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج
فرم ارسال نظر و سوال

پاسخ دادن به :

امتیار خود را ثبت کنید
ارسال با تشکر از ارسال نظر . پس از تایید نظر شما درج خواهد شد
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
پرسش و پاسخ های شما
پارسی
با عرض ادب و احترام پارسی هستم ممنون میشم در خصوص موضوع این مقاله که در خصوص مجمع عمومی فوق العاده شرکتها زمان تشکیل و حد نصاب لازم بود من رو راهنمایی کنید.من دقیقا دچار این مشکل شدم.
پاسخ
ثبت شرکت ایلیا ®
ثبت شرکت ایلیا ®
درود بر شما هموطن گرامی جناب آقای پارسی سپاس از محبتت شما با توجه به کلی بودن سئوال شما در خصوص ( مجمع عمومی فوق العاده شرکتها زمان تشکیل و حد نصاب لازم ) لازم است مشکلات به وجود آمده را واضح تر بیان نمایید.در صورت نیاز به مشاوره دقیق با کارشناسان خبره ثبت شرکت ایلیا به شماره 32137 تماس حاصل نمایید.
پاسخ
توضیحات چقدر جستجو و سوال پرسش و پاسخ مقالات مرتبط

جهت مشاوره رایگان کی با شما تماس بگیریم ؟