لوگو سفید ایلیا
صفحه اصلی انتخاب نام شرکت و برند خدمات ما
ثبت شرکت ثبت برند ثبت تغییرات شرکت اقدامات پس از ثبت شرکت ثبت طرح صنعتی ثبت اختراع اخذ کارت بازرگانی اخذ جواز تاسیس صنایع رتبه بندی(گرید) شرکت ها
درباره ما
حقوق مالکیت برند ایلیا اساسنامه ثبت ایلیا اعضای هیئت مدیره ایلیا منشور اخلاقی ثبت ایلیا تاریخچه ایلیا همکاران ایلیا محیط کار ایلیا کاتالوگ ایلیا
ارتباط با ما تور مجازی ایلیا

ماهیت حقوقی نام تجارتی ( برند )


ماهیت حقوقی نام تجارتی

ماهیت حقوقی نام تجارتی ( برند )

منظور از ماهیت حقوقی نام تجارتی این است که حقوق ناشی از نام تجارتی چه گونه حقوقی است؟ آیا این حق فقط یک حق یا امتیاز فردی و شخصی است و ارزش و اعتباری صرفاً معنوی در حدود ارزش نام خانوادگی دارد؟ یا این که نام تجارتی دارای ارزش اقتصادی مشابه ارزش اقتصادی اشیاء مادی است یا علاوه برارزش مادی، ارزش معنوی نیز دارد؟ به تعبیر دیگر آیا حقوق مربوط به نام تجارتی، همانند حقوق ناشی از علائم تجارتی و علائم صنعتی و مارک های تولیدی یا اختراعات است ودر ردیف حقوق مزبور قراردارد یا خیر؟

حکم صریحی که روشن گر این مساله باشد در قوانین ایران و بسیاری از کشورهای جهان از جمله در حقوق فرانسه وجود ندارد.در ماده 579 قانون تجارت ایران پیش بینی شده است که اسم تجارتی قابل انتقال است ودر ماده 580 همین قانون آمده است که مدت اعتبار ثبت اسم تجارتی پنج سال است.

از مواد مذکور می توان حکم صریحی در زمینه ماهیت نام تجارتی استنباط کرد. هر چند از ماده 579 داشتن ارزش مادی و مالی نام تجارتی قابل استنباط است زیرا انتقال نام تجارتی ممکن است معوض باشد.

رویه قضایی فرانسه در زمینه ماهیت حقوقی نام تجارتی براین است که حقوق مربوط به نام تجارتی، حق مالکیت غیرمادی است .به تعبیر دیگر رویه قضایی فرانسه حق برنام تجارتی را در واقع حق مالکیت می شناسد ولی این مالکیت را مالکیت غیر مادی می داند.

در دکترین و نظرات حقوقی نیز بسیاری از حقوق دانان و مولفان برای نام تجارتی ارزش حق مالکیت قائل هستند و معتقدند که نام تجارتی از نظر ماهیت در جایگاه مالکیت غیرمادی قرار دارند و باید آن را جزء حق کسب و پیشه یا تجارت محسوب کرد و در عنوان کلی حق کسب و پیشه تاجر قراردارد.

بند دوم ماده اول قرارداد پاریس برای حمایت مالکیت صنعتی سال 1883 نام یا اسم بازرگانی را از جمله موضوعات مورد حمایت مالکیت صنعتی پذیرفته است.بنابراین تردیدی نیست که اسم بازرگانی ماهیتی مالکانه دارد و حقوق ناشی از نام بازرگانی، حقوق ناشی از حق مالکیت است و دارای اوصاف و خصوصیات مالکیت غیرمادی است هرچند در قوانین ایران و بعضی کشورها صراحتاً اسم بازرگانی عنوان مالکیت صنعتی یا مالکیت غیرمادی به خود نگرفته است ولی در برابر رقابت مکارانه ولو اسم بازرگانی به ثبت نرسیده باشد، طبق ماده 8 کنوانسیون پاریس که ایران در تاریخ 14 اسفند ماه 1337 به این کنوانسیون ملحق شده است، اعتبار دارد و تاجر حق اقامه دعوی و جلوگیری از این گونه رقابت ها و معارضه با آن ها را خواهد داشت هر چند به علت عدم ثبت نتواند ابطال نام تجارتی طرف مقابل را از دادگاه خواستار شود.(ماده578 قانون تجارت ایران)

با توجه به مطالب عنوان شده،نظر به این که نام تجارتی نوعی امتیاز اقتصادی است و این امتیاز در ردیف حق کسب و پیشه قراردارد، حمایت جدی قانونی از نام تجاری در جهت مبارزه با رقابت های مکارانه و غیرشرافتمندانه عده ای فرصت طلب،نقش اساسی و بنیادی خواهد داشت، بنابراین به نظر می رسد اجباری شدن ثبت نام تجاری اقدام مفید و موثری خواهد بود؛ زیرا ثبت نام تجاری که سبب ایجاد امتیاز انحصاری است، به صاحب امتیاز ثبت شده حق ابطال ثبت نام تجاری مشابه در زمینه فعالیت های تجاری همسان را خواهد داد، هرچند نام تجاری جدید با نام یا نام خانوادگی تاجر بعدی انطباق داشته باشد.در این صورت راه سوء استفاده از نام تجاری معتبر مسدود خواهد شد.

پل ارتباطی مجتمع ایلیا

( به لبخندتان برترینیم )

شماره تماس مجتمع ثبتی ، اداری و حقوقی ثبت ایلیا

  • شعبه کرج: 137 32 – 026
  • شعبه تهران :119 55 266 – 021
  • سامانه ی پیامکی: 32 52 52 32
  • سامانه ی تخصصی ثبتی و حقوقی WWW.ELIYA.IR
  • پست الکترونیکی به نشانی [email protected] ELIYA.IR

خدمات قابل ارائه مجتمع ثبتی ، اداری و حقوقی ایلیا ( ثبت ایلیا ) در کلیه واحد های ثبتی اداره ثبت شرکتها در چهار چوب قانون تجارت ایران شامل ( ثبت شرکت، تنظیم صورتجلسات شرکتها و ثبت تغییرات شرکت ) خدمات نام تجاری و اسم شرکت در اداره مالکیت صنعتی شامل ( ثبت برند و ثبت علامت تجاری ، ثبت طرح صنعتی و ثبت اختراع )

اقدامات اولیه ثبتی در ایلیا...

مسیر طی شده ی ایلیا سرشار از نام کسانی ست جای_گاهی استـوار برای سرشار از نام کسانی ست خودشان ایجاد نماید.

مشاوره آنی
ارائه دهنده خدمات جامع ثبتی، حقوقی و اداری
ما در هر زمان کنار شما هستیم.

مجتمع ایلیا با دارا بودن دپارتمان های مجزا و با برخورداری از مشاوران برتر ثبتی و حقوقی درراستای ارائه ی خدمات با اقل هزینه ها و در کوتاه ترین زمان ممکن تلاش می نماید

شرایط اخذ نشان سیب سلامت بهداشت

شرایط اخذ نشان سیب سلامت بهداشت - نشان سیب سلامت به آن معناست که فرآورده موردنظر، علاوه بر پروانه ساخت موفق به اخذ گواهینامه سلامت و ایمنی نیز شده است.

شرایط ثبت برند لباس

شرایط ثبت برند لباس -در مجموعه ثبت برند ایلیا فرایندشرایط ثبت برند لباس به صورت تخصصی انجام میگردد.

نحوه ثبت برند

نحوه ثبت برند -در مجموعه ثبت برند ایلیا فرایندنحوه ثبت برند به صورت تخصصی انجام میگردد.

آموزش ثبت برند

آموزش ثبت برند -در مجموعه ثبت برند ایلیا فرایندآموزش ثبت برند به صورت تخصصی انجام میگردد.

شرایط اساسی صحت نام تجارتی ( برند )

شرایط اساسی صحت نام تجارتی ( برند ) - استفاده از نام کوچک و نام خانوادگی به عنوان نام تجارتی اعم از این که از نام تاجر یا از نام ثالث استفاده گردد، از جهت شرایط صحت با نام تجارتی وبازرگانی مستعار یا فانتزی تفاوت دارد؛ زیرا اسامی افراد و اسامی خانوادگی آن ها در هر کشور تابع ضوابط خاصی است.

شرایط ثبت برند لاتین

شرایط ثبت برند لاتین -در مجموعه ثبت برند ایلیا فرایندشرایط ثبت برند لاتین به صورت تخصصی انجام میگردد.

ثبت برند

اصل و شروع یک فعالیت اقتصادی بعد از انتخاب نوع و زمینه تجارت ، انتخاب نام برند مناسب برای آن کسب و کار و به عبارتی انتخاب نام تجاری است - حال ثبت برند تجاری ( علامت تجاری ) به دو صورت حقیقی و حقوقی به ثبت می رسند که هرکدام از آنها مدارک متفاوتی را لازم دارد همچنین هزینه ی واریزی ثبت برند متفاوت است.

نمونه اسم شرکت و برند

نمونه اسم شرکت و برند - نام ها و اسامی زیبا و خاص برای ثبت شرکت و برند -در صورت نیاز می توانید از طریق جدویل ذیل نامهای منتخب خود را انتخاب نمایید.

مدارک و مدت زمان لازم برای ثبت برند

برای اینکه بتوانیم ثبت برند خود را انجام دهیم باید در ابتدا از مدارک لازم برای ثبت برند اطلاع داشته باشیم. همچنین برای خیلی ها سوال است مدت زمان لازم برای ثبت برند چقدر است؟

استعلام نام برند قبل از ثبت

استعلام نام برند قبل از ثبت - شما از این پس میتوانید با مراجعه به سامانه استعلام برند و علائم تجاری فرایند استعلامات نام تجاری خود را انجام دهید.

لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج
فرم ارسال نظر و سوال

پاسخ دادن به :

امتیار خود را ثبت کنید
ارسال با تشکر از ارسال نظر . پس از تایید نظر شما درج خواهد شد
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
پرسش و پاسخ های شما
طباطبایی
سلام من طباطبایی ام نیاز به راهنمایی در مورد ماهیت حقوقی نام تجارتی ( برند ) دارم.
پاسخ
ثبت شرکت ایلیا ®
ثبت شرکت ایلیا ®
درود بر شما جناب اقای طباطبایی جهت اطلاع در خصوص موضوع ( ماهیت حقوقی نام تجارتی ( برند ) ) و همچنین موارد حقوقی ثبت برند، علائم ، نشان و نام تجاری با کارشناس حقوقی و ثبتی مجتمع ایلیا با شماره 32137 تماس حاصل نمایید.
پاسخ
توضیحات چقدر جستجو و سوال پرسش و پاسخ مقالات مرتبط

جهت مشاوره رایگان کی با شما تماس بگیریم ؟