لوگو سفید ایلیا
صفحه اصلی انتخاب نام شرکت و برند خدمات ما
ثبت شرکت ثبت برند ثبت تغییرات شرکت اقدامات پس از ثبت شرکت ثبت طرح صنعتی ثبت اختراع اخذ کارت بازرگانی اخذ جواز تاسیس صنایع رتبه بندی(گرید) شرکت ها
درباره ما
حقوق مالکیت برند ایلیا اساسنامه ثبت ایلیا اعضای هیئت مدیره ایلیا منشور اخلاقی ثبت ایلیا تاریخچه ایلیا همکاران ایلیا محیط کار ایلیا کاتالوگ ایلیا
ارتباط با ما

ماهیت حقوقی نام تجارتی ( برند )


ماهیت حقوقی نام تجارتی

ماهیت حقوقی نام تجارتی ( برند )

منظور از ماهیت حقوقی نام تجارتی این است که حقوق ناشی از نام تجارتی چه گونه حقوقی است؟ آیا این حق فقط یک حق یا امتیاز فردی و شخصی است و ارزش و اعتباری صرفاً معنوی در حدود ارزش نام خانوادگی دارد؟ یا این که نام تجارتی دارای ارزش اقتصادی مشابه ارزش اقتصادی اشیاء مادی است یا علاوه برارزش مادی، ارزش معنوی نیز دارد؟ به تعبیر دیگر آیا حقوق مربوط به نام تجارتی، همانند حقوق ناشی از علائم تجارتی و علائم صنعتی و مارک های تولیدی یا اختراعات است ودر ردیف حقوق مزبور قراردارد یا خیر؟

حکم صریحی که روشن گر این مساله باشد در قوانین ایران و بسیاری از کشورهای جهان از جمله در حقوق فرانسه وجود ندارد.در ماده 579 قانون تجارت ایران پیش بینی شده است که اسم تجارتی قابل انتقال است ودر ماده 580 همین قانون آمده است که مدت اعتبار ثبت اسم تجارتی پنج سال است.

از مواد مذکور می توان حکم صریحی در زمینه ماهیت نام تجارتی استنباط کرد. هر چند از ماده 579 داشتن ارزش مادی و مالی نام تجارتی قابل استنباط است زیرا انتقال نام تجارتی ممکن است معوض باشد.

رویه قضایی فرانسه در زمینه ماهیت حقوقی نام تجارتی براین است که حقوق مربوط به نام تجارتی، حق مالکیت غیرمادی است .به تعبیر دیگر رویه قضایی فرانسه حق برنام تجارتی را در واقع حق مالکیت می شناسد ولی این مالکیت را مالکیت غیر مادی می داند.

در دکترین و نظرات حقوقی نیز بسیاری از حقوق دانان و مولفان برای نام تجارتی ارزش حق مالکیت قائل هستند و معتقدند که نام تجارتی از نظر ماهیت در جایگاه مالکیت غیرمادی قرار دارند و باید آن را جزء حق کسب و پیشه یا تجارت محسوب کرد و در عنوان کلی حق کسب و پیشه تاجر قراردارد.

بند دوم ماده اول قرارداد پاریس برای حمایت مالکیت صنعتی سال 1883 نام یا اسم بازرگانی را از جمله موضوعات مورد حمایت مالکیت صنعتی پذیرفته است.بنابراین تردیدی نیست که اسم بازرگانی ماهیتی مالکانه دارد و حقوق ناشی از نام بازرگانی، حقوق ناشی از حق مالکیت است و دارای اوصاف و خصوصیات مالکیت غیرمادی است هرچند در قوانین ایران و بعضی کشورها صراحتاً اسم بازرگانی عنوان مالکیت صنعتی یا مالکیت غیرمادی به خود نگرفته است ولی در برابر رقابت مکارانه ولو اسم بازرگانی به ثبت نرسیده باشد، طبق ماده 8 کنوانسیون پاریس که ایران در تاریخ 14 اسفند ماه 1337 به این کنوانسیون ملحق شده است، اعتبار دارد و تاجر حق اقامه دعوی و جلوگیری از این گونه رقابت ها و معارضه با آن ها را خواهد داشت هر چند به علت عدم ثبت نتواند ابطال نام تجارتی طرف مقابل را از دادگاه خواستار شود.(ماده578 قانون تجارت ایران)

با توجه به مطالب عنوان شده،نظر به این که نام تجارتی نوعی امتیاز اقتصادی است و این امتیاز در ردیف حق کسب و پیشه قراردارد، حمایت جدی قانونی از نام تجاری در جهت مبارزه با رقابت های مکارانه و غیرشرافتمندانه عده ای فرصت طلب،نقش اساسی و بنیادی خواهد داشت، بنابراین به نظر می رسد اجباری شدن ثبت نام تجاری اقدام مفید و موثری خواهد بود؛ زیرا ثبت نام تجاری که سبب ایجاد امتیاز انحصاری است، به صاحب امتیاز ثبت شده حق ابطال ثبت نام تجاری مشابه در زمینه فعالیت های تجاری همسان را خواهد داد، هرچند نام تجاری جدید با نام یا نام خانوادگی تاجر بعدی انطباق داشته باشد.در این صورت راه سوء استفاده از نام تجاری معتبر مسدود خواهد شد.

پل ارتباطی مجتمع ایلیا

( به لبخندتان برترینیم )

شماره تماس مجتمع ثبتی ، اداری و حقوقی ثبت ایلیا

  • شعبه کرج: 137 32 – 026
  • شعبه تهران :119 55 266 – 021
  • سامانه ی پیامکی: 32 52 52 32
  • سامانه ی تخصصی ثبتی و حقوقی WWW.ELIYA.IR
  • پست الکترونیکی به نشانی [email protected] ELIYA.IR

خدمات قابل ارائه مجتمع ثبتی ، اداری و حقوقی ایلیا ( ثبت ایلیا ) در کلیه واحد های ثبتی اداره ثبت شرکتها در چهار چوب قانون تجارت ایران شامل ( ثبت شرکت، تنظیم صورتجلسات شرکتها و ثبت تغییرات شرکت ) خدمات نام تجاری و اسم شرکت در اداره مالکیت صنعتی شامل ( ثبت برند و ثبت علامت تجاری ، ثبت طرح صنعتی و ثبت اختراع )

اقدامات اولیه ثبتی در ایلیا...

مسیر طی شده ی ایلیا سرشار از نام کسانی ست جای_گاهی استـوار برای سرشار از نام کسانی ست خودشان ایجاد نماید.

مشاوره آنی
ارائه دهنده خدمات جامع ثبتی، حقوقی و اداری
ما در هر زمان کنار شما هستیم.

مجتمع ایلیا با دارا بودن دپارتمان های مجزا و با برخورداری از مشاوران برتر ثبتی و حقوقی درراستای ارائه ی خدمات با اقل هزینه ها و در کوتاه ترین زمان ممکن تلاش می نماید

چرا برند ثبت کنیم ؟

در جواب به سوال چرا برند ثبت کنیم ؟ باید بگوییم که ثبت برند سبب حفاظت از اسم و رسم شما در کسب و تجارتتان سبب می شود ثبت ایلیا جهت ثبت برند در کرج درکنارشما

حق مکتسب ناشی از نام تجاری

حق مکتسب ناشی از نام تجاری - نام تجاری، به معنای اسم یا عنوانی که نمایانگر یا مشخص کننده تاجر تلقی می گردد تعریف شده ویکی از شاخه های حقوق مالکیت صنعتی در کنار علائم تجاری شناسایی گردیده است.از شروط به کارگیری نام تجاری این است که باید ظاهری و فعلی باشد، مثل این که این نام را برسر در موسسه تجاری

ماهیت حقوقی نام تجارتی ( برند )

ماهیت حقوقی نام تجارتی ( برند ) منظور از ماهیت حقوقی نام تجارتی این است که حقوق ناشی از نام تجارتی چه گونه حقوقی است؟ آیا این حق فقط یک حق یا امتیاز فردی و شخصی است و ارزش و اعتباری صرفاً معنوی در حدود ارزش نام خانوادگی دارد؟ یا این که نام تجارتی دارای ارزش اقتصادی مشابه ارزش اقتصادی اشیاء مادی است.

شرایط ثبت برند لاتین

شرایط ثبت برند لاتین -در مجموعه ثبت برند ایلیا فرایندشرایط ثبت برند لاتین به صورت تخصصی انجام میگردد.

ضمانت اجرای کیفری سوء استفاده از نام اینترنتی

ضمانت اجرای کیفری سوء استفاده از نام اینترنتی - ممکن است از طریق نام یا نشانی اینترنتی به جای تجاوز به نام اینترنتی دیگران و لطمه زدن به حق تقدم صاحب نشانی اینترنتی، به حقوق غیراینترنتی از جمله به حقوق صاحب یک علامت تجاری معروف یا نام تجارتی تجار یا علامت شرکت تجارتی تجاوز کند.

ثبت بین المللی برند ( مادرید )

ثبت بین المللی برند ( مادرید ) - مقررات ثبت بین المللی علائم تجاری (سيستم مادريد)، علامت یا برند با توجه به قوانين داخلي هركشور مورد بررسي قرارميگيرد .

روانشناسی رنگ برندها بیانگر چیست؟

روانشناسی رنگ برندها بیانگر چیست؟رنگ و تاثیر آن بر روی روحیه و روان و در کل شخصیت افراد در روانشناسی نوین مورد توجه قرار گرفته است. ترکیبات رنگی که افراد ا

تعریف نشانی نام تجاری کامپیوتری و اینترنت

مفهوم و تعریف نشانی نام تجاری کامپیوتری و اینترنت - نخستین قسمت از نشانی یا شناسه کامپیوتری برای برقراری ارتباط با شبکه اینترنت است که به سطح سوم یا قسمت سوم نشانی، اینترنتی معروف شده است .این قسمت برای انتقال درخواست از یک مرورگر به یک شبکه سرویس دهنده و دریافت اطلاعات از شبکه سرویس دهنده

واژه نامه برندینگ

از آنجایی که برندینگ مقوله نسبتاً جدیدی است و زمان زیادی نیست که وارد کشورمان شده است بسیاری از اصطلاحات آن برای مخاطبان یا حتی مالکان برند آشنا نیست.

انواع نام بازرگانی تجاری ( برند )

انواع نام بازرگانی تجاری ( برند ) - برای انتخاب نام تجارتی ممکن است از نام کوچک (نام شخصی) نام خانوادگی خود تاجر یا نام خانوادگی غیر(ثالث) ویا نام فانتزی یا عناوین دیگر استفاده شود.

لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج
فرم ارسال نظر و سوال

پاسخ دادن به :

امتیار خود را ثبت کنید
ارسال با تشکر از ارسال نظر . پس از تایید نظر شما درج خواهد شد
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
توضیحات چقدر جستجو و سوال پرسش و پاسخ مقالات مرتبط

جهت مشاوره رایگان کی با شما تماس بگیریم ؟