لوگو سفید ایلیا
صفحه اصلی انتخاب نام شرکت و برند خدمات ما
ثبت شرکت ثبت برند ثبت تغییرات شرکت اقدامات پس از ثبت شرکت ثبت طرح صنعتی ثبت اختراع اخذ کارت بازرگانی اخذ جواز تاسیس صنایع رتبه بندی(گرید) شرکت ها
درباره ما
حقوق مالکیت برند ایلیا اساسنامه ثبت ایلیا اعضای هیئت مدیره ایلیا منشور اخلاقی ثبت ایلیا تاریخچه ایلیا همکاران ایلیا محیط کار ایلیا کاتالوگ ایلیا
ارتباط با ما تور مجازی ایلیا

طرق حمایت حق ثبت اختراع در فرانسه


طرق حمایت حق اختراع در فرانسه

طرق حمایت حق ثبت اختراع در فرانسه

در نظام حقوقی فرانسه برای حمایت حقوق ناشی از اختراع دو نوع ضمانت اجراء پیش بینی شده است:

  • الف – ضمانت اجرای مدنی
  • ب- ضمانت اجرای کیفری

الف – ضمانت اجرای مدنی

تجاوز به حقوق مالک اختراع،تحت عنوان تقلب و تزویر و جعل، یک اقدام غیرقانونی است و این اقدام که به حقوق ناشی از گواهی نامه اختراع لطمه وارد می کند،درست در عین حال که جنبه کیفری دارد ،یک جرم مدنی نیز محسوب می گردد در موارد 1-615L تا 16-615L قانون مالکیت فکری و صنعتی فرانسه، ضوابط و مقرراتی به منظور حمایت از اختراع پیش بینی شده است که برای عامل تقلب وجعل ، علاوه بر مجازات های کیفری، مسئولیت مدنی نیز ایجاد کرده است.

تقلب و تزویر در زمینه اختراع، شامل ساخت و تولید محصولات تقلبی به نام تولید موضوع اختراع، عرضه و واردبازار تجارت کردن یک محصول تقلبی است. خرید و عرضه و وارد یا صادر کردن کالاهای تقلبی نیز اگر این گونه اقدامات از طرف کسی غیر از سازنده، با علم و آگاهی به تقلبی بودن انجام گیرد. مسئولیت مدنی برای عامل یا عاملان آن ایجاد خواهد کرد(ماده 1-615L)

ساخت کالاهای تقلبی، حتی ممکن است از طریق دارنده لیسانس و مجوز بهره برداری ازیک اختراع، صورت گیرد.

طبق ماده 2-615L مالک گواهی نامه اختراع، در صورت تجاوز به حقوق وی، می تواند علیه عامل یا عاملان تجاوز، اقامه دعوی نماید و اگر مالک اختراع اقدام به طرح دعوی نکند، دارنده مجوز بهره برداری از اختراع مخصوصاً دارنده جواز و لیسانس انحصاری بهره برداری نیز، حق اقامه دعوی علیه متجاوز خواهد داشت.

خواسته دعوی اقامه شده، غالبا جلوگیری از ساخت کالاهای تقلبی، جمع آوری محصولات تقلبی و اتخاذ تدابیری از طرف دادگاه مبنی برعدم ادامه ساخت محصولات تقلبی و جعلی، تحت عنوان وبه نام و آرم اختراع اصلی و مطالبه ضرر و زیان مادی و معنوی است.

ممکن است به علت فوریت موضوع از دادگاه صدور دستور موقت نیز خواسته شود. در این صورت دادگاه می تواند صدور دستور موقت مورد درخواست متقاضی را به تودیع خسارت احتمالی که ممکن است به طرف مقابل یا خوانده دعوی وارد گردد، موکول نماید.

اثبات تقلب و تزویر در اموری که ذکر آنها گذشت با هرگونه دلیلی امکان پذیر است و احتیاج به ارائه دلایل خاص نخواهد داشت.

طبق ماده 7-615L بنا به درخواست زیان دیده وبا توجه به لزوم تامین و تضمین ممنوعیت ادامه اقدامات تقلب آمیز، قاضی دادگاه می تواند تولیدات حاصل از اعمال متقلبانه را که در ملکیت عامل تقلب قرار دارد، توقیف و ضبط کند تا در صورت محکومیت عامل تقلب ، خسارت وارده به ذینفع دعوی از محل تولیدات توقیف شده، جبران گردد.

در فرانسه ، دعوی مربوط به تقلب و تزویر در زمینه اختراع، مشمول مرور زمان سه ساله از تاریخ وقوع اقدامات متقلبانه است( ماده 8-615L )مرور زمان دعاوی در حقوق ایران طبق نظریه شورای نگهبان قانون آئین دادرسی جدید مصوب 1379 وجود ندارد یعنی حق طرح دعاوی حقوقی مشمول مرور زمان نمی شود و هر زمان که ذی نفع مایل باشد، حق اقامه دعوی خواهد داشت، هرچند محل ایراد واشکال است.رسیدگی به دعاوی حقوقی مربوط به تقلب و مشابه سازی موضوع اختراع و رقابت های غیرقانونی مربوط به این موضوع، در فرانسه نیز مانند بسیاری از کشورهای صنعتی مهم جهان با توجه به ماده18-615L قانون مالکیت فکری و صنعتی و رویه قضایی، در صلاحیت دادگاه بدوی اختصاصی در شهر پاریس است.

امروزه بسیاری از مسائل و موضوعات اجتماعی و حقوقی، از جمله مسائل مربوط به مالکیت فکری و صنعتی و اختلافات ناشی از آن به صورت پیچیده ای درآمده اند که لازم است به صورت کاملا تخصصی مورد بررسی و قضاوت قرار گیرند، تا حقوق اشخاص و جوامع حفظ گردد.به عبارت دیگر تحولات اجتماعی وتوسعه همه جانبه کشورهای مختلف جهان و ارتباط آسان بین ملت ها و نفوذ فرهنگ ها، سبب شده است که مسائل اجتماعات کنونی از حالت سادگی سابق خارج شود و از طرفی دیگر، امروزه تخصصی شدن موضوعات و مسائل مختلف بدون تردید باعث شده است که در همه زمینه ها رشد چشمگیری عاید بشریت گردد و در زمینه مسائل حقوقی نیز تفکیک موضوعات و تخصصی شدن دادگاه ها به تأمین و تعمیم عدالت، کمک شایسته ای خواهد کرد. به همین دلیل در نظام های حقوقی جهان متمدن و کشورهای توسعه یافته، برای رسیدگی به امور و جرائم اطفال و امور خانواده و مسائل تجاری، اقتصادی و صنعتی از جمله رسیدگی به دعاوی مربوط به حقوق مالکیت فکری و صنعتی به ویژه در امور مختلف اختراعات و امثال آن، دادگاه های تخصصی و ویژه ای تشکیل شده است و قضاتی را برای رسیدگی به دعاوی و اختلافات مذکور تربیت کرده اند.

این گونه دادگاه های تخصصی، همان طور که اشاره شد با توجه به دانش و آموزش های خاصی که به قضات داده می شود و تجربیاتی که این قضات کسب خواهند کرده، به تأمین عدالت و حفظ حقوق اشخاص کمک شایسته ای خواهد کرد و به طرفین اختلاف و اصحاب دعوی این اطمینان را می دهد که مراجع قضایی مزبور کمتر دچار اشتباه خواهند شد و نگرانی آنان به نسبت به تضییع حقوق، کمتر خواهد شد.

دادگاه های تخصصی بدوی که به آن ها دادگاه شهرستان نیز گفته می شود و همچنین دادگاه های تجدید نظر که به آن ها دادگاه استیناف نیزمی گویند. برای نیل به اهداف مورد نظر، باید دارای آیین دادرسی خاصی نیز باشند ولی در بعضی از کشور ها چنین اقدامی هنوز صورت نگرفته و رسیدگی به دعاوی تخصصی در دادگاه های اختصاصی با همان شیوه دادرسی عادی و عمومی صورت می گیرد.

در فرانسه با توجه به کنوانسیون بروکسل مورخ 27 سپتامبر 1968، دادگاه های اختصاصی در رسیدگی به موضوعات مالکیت صنعتی و دعاوی تقلب و تزویر، در زمینه اختراعات، از شیوه دادرسی عمومی استفاده می کنند ولی به طور یقین در آینده نزدیک به این مسأله مهم توجه خواهد شد و در آینده ضوابط خاصی به وجود خواهد آمد.

در نظام حقوقی ایران، برای رسیدگی به دعاوی ناشی از اختلافات مربوط به اختراعات، دادگاه های تخصصی و ویژه ای پیش بینی نشده است و شعب یا شعب خاص دادگاه های عمومی حقوقی تهران مذکور در ماده 59 قانون جدید التصویب ثبت اختراعات، ناظر به این گونه اختلافات نیست که در مباحث گذشته به آن ها پرداخت شده است.

البته تشکیل دادگاه های تخصصی رسیدگی به امور و اختلافات مربوط به مالکیت فکری و صنعتی با قضات متخصص و آموزش دیده در ایران نیز بسیار مفید خواهد بود ولی به فرض اختصاص یافتن شعبه یا شعب خاص دادگاه های عمومی حقوقی تهران ولو در زمنیه تمامی مسائل و اختلافات گوناگون مربوط به مالکیت فکری و صنعتی به موجب قانون، بدون آموزش تخصصی قضات در زمینه دانش اقتصادی، تکنولوژی، بیوتکنولوژی و نانو تکنولوژی و سایر موضوعات جدید فناوری، مفید و مثمر ثمر نخواهد بود و با جابجایی قضات که صورت می گیرد، تجربه ای به دست نخواهد آمد. اگر گفته شود دعاوی و اختلافات مربوط به مالکیت ادبی، هنری و صنعتی و تجاری، در ایران چندان زیاد نیست تا دادگاه هایی برای رسیدگی به این امور به صورت ویژه و تخصصی در نظر گرفته شود، می توان گفت دادگاه های تخصصی لازم نیست منحصراً به دعاوی خاص مالکیت صنعتی رسیدگی کنند، بلکه طبق قانون، صلاحیت رسیدگی به دعاوی حقوقی دیگری را نیز می توانند داشته باشند، همان طور که در حال حاضر، دادگاه های امور خانواده، صلاحیت رسیدگی به امورحقوقی دیگر را نیز دارند ولی دادگاه های غیر تخصصی صلاحیت رسیدگی به امور خانواده را ندارند. علاوه براین به منظور کاستن فشار کاری مراجع قضایی و جلوگیری از انباشته شدن پرونده ها و طولانی شدن دادرسی، بهتر است به موجب قانون چنین دعاوی بدواً به داوری ارجاع گردد و آراء داوری تخصصی قابل رسیدگی در دادگاه های بدوی و تجدید نظر تخصصی باشد. با توجه به مطالب عنوان شده در زمینه ضمانت اجرای حقوقی حمایت حقوق ناشی از مالکیت اختراع فرانسه، در مقایسه با حقوق ایران به نظر می رسد مقررات کشور فرانسه در این خصوص کامل تر از مقررات ایران باشد. بنابراین اولیاء امور در ایران باید زمینه بررسی بیشتر این گونه مسائل جدید را هر چه زودتر فراهم سازند تا مقررات ایران نیز با مقررات کشورهای بزرگ جهان هماهنگی لازم پیدا کند و ایران از قافله رشد اقتصادی، اجتماعی و سیاسی عقب نماند که جبران عقب ماندگی در آینده امکان پذیر نخواهد بود.

ب- ضمانت اجرای کیفری

به منظور حمایت از حقوق مالک اختراع، علاوه بر ضمانت اجرای حقوقی که شرح آن گذشت، ضمانت اجرای کیفری نیز در نظام حقوقی فرانسه، برای حمایت از حق مالک اختراع در مواد L615-12 تا L615-16 قانون مالکیت فکری و صنعتی پیش بینی شده است.

تقلید و تزویر یا جعل در تولیدات یک اختراع یا تقلید روش یا ابزار اختراع شده، لطمه وارد می کند که علاوه بر جرم مدنی، در نظام حقوقی فرانسه جرم کیفری نیز محسوب شده است.

جرم تقلید و تزویر یا جعل در موضوع اختراع، مانند جرائم دیگر نیاز به اجتماع سه عنصر سازنده جرم دارد و آن سه عنصر عبارتند از: عنصر مادی، عنصر قانونی وعنصر معنوی.

پل ارتباطی مجتمع ثبتی و حقوقی ایلیا

( به لبخندتان برترینیم )

شماره تماس مجتمع ایلیا

  • شعبه کرج: 137 32 – 026
  • شعبه تهران :119 55 266 – 021
  • سامانه ی پیامکی: 32 52 52 32
  • سامانه ی تخصصی ثبتی و حقوقی WWW.ELIYA.IR
  • پست الکترونیکی به نشانی [email protected] ELIYA.IR

فرایند و خدمات قابل ارائه مجتمع ثبتی ، اداری و حقوقی ایلیا در کلیه واحد های ثبتی اداره ثبت شرکتها در چهار چوب قانون تجارت ایران شامل ( ثبت شرکت، تنظیم صورتجلسات شرکتها و ثبت تغییرات شرکت ) خدمات نام تجاری و نمونه اسم برند و شرکت در اداره مالکیت صنعتی شامل ( ثبت برند و ثبت برند بین المللی ( مادرید ) - ثبت طرح صنعتی و ثبت بین المللی طرح صنعتی - ثبت اختراع و ثبت بین المللی اختراع )همچنین اموراخذ کارت بازرگانی در اتاق بازرگانی استانها ی کشور و انجام کلیه امور مالیاتی و کلیه خدمات اداری و اخذ انواع مجوزها در کل مراجع ذیصلاح ، همچنین امور حقوقی ( دعاوی کیفری ، خانواده و حقوقی کلیه دادگاه ها درسراسر ایران .

اقدامات اولیه ثبتی در ایلیا...

مسیر طی شده ی ایلیا سرشار از نام کسانی ست جای_گاهی استـوار برای سرشار از نام کسانی ست خودشان ایجاد نماید.

مشاوره آنی
ارائه دهنده خدمات جامع ثبتی، حقوقی و اداری
ما در هر زمان کنار شما هستیم.

مجتمع ایلیا با دارا بودن دپارتمان های مجزا و با برخورداری از مشاوران برتر ثبتی و حقوقی درراستای ارائه ی خدمات با اقل هزینه ها و در کوتاه ترین زمان ممکن تلاش می نماید

تعریف اختراع

تعریف اختراع ، اختراع چیست ؟ - اختراع در اصطلاح حقوقی عبارت از پدیدآوردن ، ابداع محصول صنعتی بی سابقه، ساخت وسیله نو، کاربرد وسایل موجود به طریق نو،برای به دست آوردن یک نتیجه یا محصول صنعتی ویا کشاورزی تازه، ابداع یا انشاء و پدید آوردن چیزی نو است. در قوانین بسیاری از کشورهای جهان، به علت گستردگی

ثبت اختراع

ثبت اختراع-برمبنای ماده ی شماره 6 قانون ضمائم اظهارنامه ثبت اختراع به شرح فوق می باشد:1.توصیف اختراع 2. ادعا یا ادعاهای اختراع .موسسه حقوقی ثبت ایلیا.

عدم محدودیت مکانی حقوق معنوی ثبت اختراع

عدم محدودیت مکانی حقوق معنوی ثبت اختراع - همان طور که اشاره شد، حقوق معنوی اختراع، همانند حقوق مالکیت فکری محدودیت مکانی ندارد. بنابراین به هیچ وجه پذیرفته نیست که نام مخترع یک اختراع مربوط به یک منطقه، قابل حذف و تغییر در مناطق دیگر جهان باشد. که از این نظر مشابه حقوق معنوی مالکیت فکری است

اقامه دعوی ماهوی ثبت اختراع

اقامه دعوی ماهوی ثبت اختراع - طبق ضوابط کلی عقلی و حقوقی ،هرکس به حقوق دیگری تجاوز کند یا به وی خسارت مادی یا معنوی وارد سازد، مکلف به رفع تجاوز و جبران خسارات وارده خواهد بود. همان طور که در مباحث قبلی اشاره شد اصول مهم این ضوابط یا قواعد در قانون مدنی ایران با عناوین اتلاف، تسبیب، تدلیس و تغریر

هزینه و تعرفه ثبت اختراع

ثبت اختراع اصولا" یک پروسه علمی و حقوقی همراه با هم است که با کمک موکلینی که درحقیقت با قوه خلاقه خود محصولی نوین را آفریدند باید به انجام برسد . هزینه و تعرفه ثبت اختراع شامل چه موارد متعددی می گردد، در این خصوص می توانید با ثبت شرکتهای ایلیا تماس بگیرید.

صدور پروانه اجباری بدون موافقت مالک ثبت اختراع

صدور پروانه اجباری و بدون موافقت مالک ثبت اختراع -صدور پروانه اجباری بهره برداری ممکن است به درخواست دولت یا مالک اختراع موخر باشد. پروانه اجباری به درخواست دولت در نظام حقوقی ایران، دولت یا شخص مجاز از طرف دولت، می تواند بدون موافقت صاحب گواهی نامه اختراع وبدون کسب مجوز از وی، تحت شرایط قانون

اختراع کاربردی

ثبت اختراع کاربردی - اختراع کاربردی عبارت است از اختراع ناشی از تلاش فکری برای به کاربردن ابزار شناخته شده و موجود برای به دست آوردن محصولی که حتی ممکن است نوع آن محصول نیز وجود داشته باشد، با کارایی جدید و ابتکاری ،به طور مثال به کارگرفتن یک پمپ در یک دستگاه سرد کننده نوشابه ساز به صورت ابتکاری

روش اعلامی بررسی اظهارنامه ثبت اختراع

روش اعلامی یا بدون رسیدگی ماهیتی بررسی اظهارنامه و ثبت اختراع - در نظام حقوقی ایران علاوه بر بررسی شکلی اظهارنامه از نظر رعایت فرم و شکل قانونی در تنظیم اظهارنامه، بررسی ماهیتی اظهارنامه نیز انجام می پذیرد. در جهان برای ثبت اختراع دو روش مهم به شرح زیر وجود دارد

حقوق ناشی از اختراع

حقوق ناشی از ثبت اختراع - اختراع همان طور که قبلا اشاره شد برخلاف آثار فکری و هنری، در قوانین کشورهای متمدن و صنعتی جهان ، وقتی از حمایت قانونی برخوردار خواهد شد که در مرجع صلاحیت دار به ثبت رسیده باشد. پس از به ثبت رسیدن اختراع، سندی به نام گواهی نامه اختراع صادر و به متقاضی تسلیم خواهد شد

ثبت اختراع آنلاین

ثبت اختراع آنلاین-کلیه امور ثبتی خود ازجمله ثبت اختراع به صورت آنلاین را به مجتمع حقوقی و ثبتی موسسه ایلیا واگذار نمایید.با ثبت اختراع به کسب و کار خود

لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج
فرم ارسال نظر و سوال

پاسخ دادن به :

امتیار خود را ثبت کنید
ارسال با تشکر از ارسال نظر . پس از تایید نظر شما درج خواهد شد
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
پرسش و پاسخ های شما
محدثی
با سلام . من محدثی ام از تبریز در خصوص ثبت اختراع که مرتبط با مقاله سایت شما در خصوص طرق حمایت حق ثبت اختراع در فرانسه بود راهنمایی و مشاوره نیاز دارم . سپاسگذارم که در این مورد با من تماس بگیرید.
پاسخ
ثبت شرکت ایلیا ®
ثبت شرکت ایلیا ®
درود بر شما جناب آقای محدثی با توجه به درخواست جنابعالی در مورد موضوع ( طرق حمایت حق ثبت اختراع در فرانسه ) کارشناسان ثبت اختراع مجتمع ثبتی و حقوقی ایلیا تا یک ساعت آینده با شما تماس خواهند گرفت .موفق و پیروز باشید.
پاسخ
توضیحات چقدر جستجو و سوال پرسش و پاسخ مقالات مرتبط

جهت مشاوره رایگان کی با شما تماس بگیریم ؟