جهت شروع ثبت و مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل نمایید

هر ساعتی در روز کنار شما هستیم

با کارشناسان ما مستقیم در تماس باشید
در ساعات کاری پاسخگوی تلفنی شما هستیم . بعداز تایم کاری لطفا واتس اپ پیام ارسال کنید

صدور پروانه اجباری غیردولتی در ثبت اختراعات

پروانه اجباری غیردولتی در ثبت اختراع

در این متن به مواردی در زمینه صدور پروانه اجباری غیردولتی در ثبت اختراعات مخترغین خواهیم پرداخت . برای کسب اطلاعات تکمیلی می توانید در ادامه همراه ما باشید و با در ارتباط بودن با کارشناسان حقوقی مجتمع ایلیا به پاسخ سوالات خود دست یابید .

پروانه اجباری غیردولتی در ثبت اختراع

طبق بند ج ماده 17 قانون جدیدالتصویب ثبت اختراعات، در موارد زیر تحت شرایطی، صدور پروانه بهره برداری از یک اختراع، بدون موافقت مالک آن امکان پذیر است:

1. درصورتی که در یک گواهی نامه اختراع عنوان شده باشد که بدون استفاده از یک اختراع ثبت شده قبلی قابل بهره برداری نیست.

و اختراع موخر نسبت به اختراع مقدم متضمن پیشرفت مهم فنی ودارای اهمیت اقتصادی قابل توجه است.

2. متقابلاً به درخواست مالک اختراع مقدم، صدور پروانه بهره برداری از اختراع موخر بدون موافقت مالک آن امکان پذیر است

3. حدود و کاربرد پروانه درخواستی باید مشخص باشد.

4. پرداخت مبلغ مناسب به مالک اختراع ذی ربط وشرایط پرداخت آن باید مشخص گردد.

5. انتقال پروانه بهره برداری اجباری به دیگری بدون انتقال اختراع مقدم یا موخر مجاز نیست.

6.پرداخت هزینه صدور پروانه اجباری،ضروری است

7.بهره برداری از اختراع مقدم ومتقابلاً بهره برداری از اختراع موخر، محدود به منظوری خواهد بود که در مجوز صادره مندرج است.

مرجع رسیدگی به درخواست مالک اختراع موخر و متقابلا مرجع رسیدگی به درخواست، مالک اختراع مقدم وصدور پروانه اجباری، کمیسیون اداره مالکیت صنعتی است نه کمیسیون خاص مذکور در بند الف ماده17قانون جدید التصویب

طبق 1بند ج ماده 17 قانون مذکور، اداره مالکیت صنعتی به درخواست مالک اختراع موخر و همچنین به درخواست مالک اختراع مقدم رسیدگی کرده ودر صورت انطباق داشتن درخواست با مقررات و ضوابط قانونی قسمت اول 1بند ج ماده 17 اشاره شده، پروانه بهره برداری از اختراع مقدم یا اختراع موخر را در حد ضرورت، بدون موافقت مالک آن صادر خواهد کرد.

ادامه مطلب
مراحل توقیف و شکایت طرح صنعتی ✔️

پروانه اجباری غیردولتی در ثبت اختراع

طبق ماده 46 آئین نامه اجرایی قانون ثبت اختراعات، در زمینه صدور پروانه بند ج ماده17 قانون می گوید:« مرجع ثبت پس از دریافت درخواست صدور پروانه اجباری بهره برداری، موضوع بند ج ماده 17قانون ، در این بین  بر طبق موضوع مندرج در بند ج ماده 17 قوانین ثبت ، باید آن را در دفاتر مخصوصی درج کرد و تا مدت 10 روز از زمان ارائه درخواست به همراه دلیل و مستندات به متقاضی ثبت اختراع و یا وکیل اجرایی وی ابلاغ شود . متقاضی ثبت اختراع در مدت 30 روزه از زمان ابلاغ باید به مراجع تسلیم کند .

مرجع ثبت اختراع ،تمامی مدارک و مستندات ارائه شده را از طرفیناخذ کرده و تصمیمات مورد نظر را در مورد آن ها می گیرد . ، ارائه کردن کمیسیون ذکر شده  که در ماده 170 این آئین نامه قید شده .

بازرسین بعد از اخذ اظهارات دو طرف، در مورد اعطای پروانه اجباری بهره برداری و نیز شرایط و حدود و هزینه های پرداختی که باید به تشخیص کارشناسان رسمی اداره مربوطه اقدام به رد یا تایید درخواست تسلیم شده، اقدام به تصمیم گیری خواهند کرد.

در صورت اعتراض به تصمیم کمیسیون، تاقبل از نهایی شدن تصمیم دادگاه،دراین مورد پروانه اجباری بهره برداری صادره از سوی کمیته(کمیسیون) معلق خواهد بود.

تبصره- چنانچه دارنده حق اختراع مقدم یا موخر مقیم ایران نباشد، مهلت های مذکور در این ماده به دوبرابر افزایش می یابد»

کمیسیون ماده170 آئین نامه اجرایی با کمیسیون بند الف ماده17قانون جدیدالتصویب ثبت اختراعات، تفاوت دارد. کمیسیون ماده 170 آئین نامه اجرایی، کمیسیونی کاملاً اداری است و از قوه قضائیه کسی در این کمیسیون عضویت ندارد.

ادامه مطلب
گم شدن چک در وجه حامل

کمیسیون ماده170 آئین نامه از رئیس اداره ثبت اختراعات، نماینده ای از جانب مدیر کل اداره کل مالکیت صنعتی ویک کارشناس یا متخصص، که در صورت لزوم کارشناس می تواند خارج از سازمان باشد، تشکیل می شود.

تصمیم کمیسیون مذکور، ظرف 60 روز از تاریخ ابلاغ، قابل اعتراض درشعب یا شعبه خاص دادگاه عمومی حقوقی تهران است، که رئیس قوه قضائیه تعیین کرده باشد. ( ماده 172 آئین نامه)

تصمیم دادگاه بدوی، طبق قسمت اخیر ماده 59قانون جدیدالتصویب ،قابل تجدید نظر در دادگاه های تجدیدنظر استان تهران است و نحوه رسیدگی آن، تابع مقررات آئین داردسی دادگاه های عمومی و انقلاب در امور مدنی خواهد بود.

5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها