لوگو سفید ایلیا
صفحه اصلی انتخاب نام شرکت و برند خدمات ما
ثبت شرکت ثبت برند ثبت تغییرات شرکت اقدامات پس از ثبت شرکت ثبت طرح صنعتی ثبت اختراع اخذ کارت بازرگانی اخذ جواز تاسیس صنایع رتبه بندی(گرید) شرکت ها
درباره ما
حقوق مالکیت برند ایلیا اساسنامه ثبت ایلیا اعضای هیئت مدیره ایلیا منشور اخلاقی ثبت ایلیا تاریخچه ایلیا همکاران ایلیا محیط کار ایلیا کاتالوگ ایلیا
ارتباط با ما

شرکت تضامنی چیست؟


شرکت تضامنی

شرکت تضامنی چیست؟

شرکت تضامنی چیست؟

شرکت تضامنی شرکتی است که در تحت اسم مخصوصی برای امور تجارتی بین دو یا چند نفر با مسئولیت تضامنی تشکیل می شود، اگر دارایی شرکت برای تأدیه ی تمام قروض کافی نباشد هر یک از شرکاء مسئول پرداخت تمام قروض شرکت است.هر قراری که بین شرکاء بر خلاف این ترتیب داده شده باشد در مقابل اشخاص ثالث کان لم یکن خواهد بود.

تضامن در لغت به معنای کفیل و ضامن یکدیگر شدن آمده است. تضامن نوعی شرکت یا تعهد است بین چند تن که بستانکار می باشند و صاحب حق می تواند تمام طلب یا حق خود را از هر یک از آن ها که خواسته باشد مطالبه و دریافت کند.

از نظر تاریخی این شرکت دارای سابقه طولانی است که از حقوق روم اقتباس شده به ویژه در قرون وسطی به شکل فعلی رواج یافته و تقریبا در نظام حقوقی همه کشورها وجود دارد.شیوه های اداره آن بسیار ساده و بسیط است از همین رو برای تشکیل شرکت هایی با تعداد زیادی از شرکاء مناسب نیست همچنین در این شرکت همه شرکاء در قبال کلیه دیون شرکت مسئول هستند بنابراین برای شرکاء قالب مطمئنی نیست اما برای معامله کنندگان یا شرکت مطمئن ترین قالب است.

در این شرکت ها دوخصیصه قابل توجه است اول این که حدود مسئولیت شرکاء از میزان سرمایه آنها فراتر می رود ثانیا شرکاء در صورت ناتوانی شرکت های تضامنی از پرداخت دیون خود محکوم به تأدیه بدهکاری های شرکت از محل دارایی شخص خویش خواهند گردید.

با این استدلال شاید چنان استنباط شود که با وجود دسترسی طلبکاران به اموال شخصی شرکاء ویا مسئولیت شرکاء به میزان بیشتر از سرمایه خود واین که شرکت تضامنی از جمله شرکت های شخصی است که در مبنا تشکیل آن در نظریه قراردادی به نسبت شرکت های سرمایه پر رنگ است پس نظریه وجود شخصیت حقوقی را بتوان نادیده گرفت.

این برداشت درست به نظر نمی رسد و به صرف دسترسی طلبکاران به اموال شرکاء شرکت تضامنی نمی توان ادعا نمود شخصیت حقوقی در این شرکت ها بی اثر و بی فایده است بلکه دسترسی به اموال شخصی شرکاء دارای اصول و قواعدی است و مادام که شخصیت حقوقی شرکت باقی است دسترسی به اموال شخصی شرکاء محدودیت دارد بنابراین نهاد شخصیت حقوقی مانع از دسترسی طلبکار به اموال شخصی شرکاء است مگر این که شخصیت حقوقی زائل گردد که در این صورت شرکاء ملزم به پرداخت دیون به طلبکاران حتی از اموال شخصی  و بیش از سرمایه خود می باشند.

پس مادام که شرکت تضامنی منحل نشده مطالبه قروض باید از خود شرکت به عمل آید. یعنی با وجود شخصیت حقوقی اصل بر عدم امکان دسترسی طلبکاران به اموال شخصی شرکاء است مگر این که با انحلال شرکت تضامنی به موجب یکی از اسباب انحلال شخصیت حقوقی شرکت زائل گردد که در این صورت چون مانعی بین طلبکاران و شرکاء شرکت منحل شده به نام شخصیت حقوقی وجود ندارد طلبکاران می توانند برای وصول مطالبات خود به شرکاء سابق شرکت تضامنی منحل شده رجوع نمایند.

شرکت تضامنی کامل ترین نوع از شرکت های اشخاص است و کلیه اشخاص مسئول تعهدات شرکت می باشند چه در انجام معامله شخصا مداخله نداشته باشند یا نداشته باشند بنابراین این نوع شرکت بین اشخاصی تشکیل می شود که با یکدیگر آشنایی کامل داشته و یا از یک خانواده باشند.

  • ماده 116 قانون تجارت مصوب 1311
  • عمید، حسن، فرهنگ فارسی عمید، جلد اول، تهران، انتشارات امیرکبیر، چاپ هشتم،1381،ص692
  • اسکینی،ربیعا، حقوق تجارت، جلد دوم، تهران، انتشارات سمت، چاپ هجدهم، 1392، جلد اول ص175
  • توکلی، محمد مهدی،مختصر حقوق تجارت، انتشارات طرح نوین اندیشه، چاپ سوم،1393،ص392
  • پاسبان، محمدرضا، حقوق شرکت های تجاری، تهران، انتشارات سمت، چاپ نهم،1393،ص392
  • ماده 124 قانون تجارت مصوب 1311
  • ستوده تهرانی، حسن، حقوق تجارت، جلد اول، تهران، انتشارات  دادگستر، چاپ سی و پنجم، 1394،ص221

شرکت تضامنی چیست؟

پل ارتباطی مجتمع ایلیا

 ( به لبخندتان برترینیم )

شماره تماس مجتمع ثبتی ، اداری و حقوقی ایلیا

شعبه کرج: 137 32 – 026
شعبه تهران :119 55 266 – 021
سامانه ی پیامکی: 32 52 52 32
سامانه ی تخصصی ثبتی و حقوقی : WWW.ELIYA.IR
پست الکترونیکی به نشانی INFO@ ELIYA.IR:

خدمات قابل ارائه مجتمع ثبتی ، اداری و حقوقی ایلیا ( ثبت شرکت ایلیا ) در کلیه واحد های ثبتی اداره ثبت شرکتها در چهار چوب قانون تجارت ایران شامل ( ثبت شرکت و ثبت تغییرات شرکت ) خدمات نام تجاری در اداره مالکیت صنعتی شامل ( ثبت برند  و ثبت علامت تجاری ، ثبت طرح صنعتی و ثبت اختراع )  

اقدامات اولیه ثبتی در ایلیا...

مسیر طی شده ی ایلیا سرشار از نام کسانی ست جای_گاهی استـوار برای سرشار از نام کسانی ست خودشان ایجاد نماید.

مشاوره آنی
ارائه دهنده خدمات جامع ثبتی، حقوقی و اداری
ما در هر زمان کنار شما هستیم.

مجتمع ایلیا با دارا بودن دپارتمان های مجزا و با برخورداری از مشاوران برتر ثبتی و حقوقی درراستای ارائه ی خدمات با اقل هزینه ها و در کوتاه ترین زمان ممکن تلاش می نماید

استعلام نام شرکت

استعلام نام شرکت - روش های استعلام نام شرکت به پایگاه های اطلاعاتی شناسه ملی اشخاص حقوقی کشور به نشانی http://www.ilenc.ir مراجعه کنید.این سامانه زیر نظر .

اسم شرکت فوری

انتخاب اسم شرکت از مهمترین عوامل در زمان ثبت شرکت میباشد. متقاضیان می بایست دقت لازم را در گزینش آن لحاظ نمایند.در صورت نیازبه انتخاب نام با ما تماس بگیرید

راهنمای گام به گام ثبت انواع شرکت ها

شرکت های تجارتی برای امور بازرگانی، خدماتی، تولیدی، و پیمانکاری تشکیل می شوند و شرکت اجتماع حقوق شرکاء است به قصد منفعت

تنظیم اساسنامه شرکت تضامنی

جهت کسب اطلاعات تکمیلی خود در خصوص تنظیم اساسنامه با دپارتمان های تخصصی مجتمع ثبت شرکت ایلیا تماس حاصل نمایید و ازمشاوره تخصصی کارشناسان بهره مند گردید.

استعلام شماره ثبت شرکت

استعلام شماره ثبت شرکت - زمانی که کارهای مربوط به ثبت شرکت تمام شد،از طرف اداره ثبت شرکتها یک شماره به شرکت اختصاص داده میشود.پس از آن شرکت با این شماره ..

پلمپ دفاتر مالیاتی از اداره ثبت شرکتها

پلمپ دفاتر مالیاتی شرکت - اداره ثبت شرکتها پلمپ دفاتر - مدارک و مراحل لازم برای اخذپلمپ دفاتر قانونی شرکتها در سال 1396 و ۱۳۹۷ و مراحل ثبت نام در سامانه .

روزنامه رسمی ثبت شرکت ها

روزنامه رسمی ثبت شرکت ها - یکی از مراحل ثبت شرکت و در واقع آخرین مرحله ثبت شرکتها چاپ آگهی در روزنامه رسمی می باشد.جهت چاپ آگهی تاسیس پیش آگهی و یا آگهی

ثبت شرکت پیمانکاری

جهت کسب اطلاعات تکمیلی در خصوص ثبت شرکت های پیمانکاری با کارشناسان متخصص و مجرب مجتمع ثبتی ایلیا در تماس بوده و از مشاوره های رایگان آنها بهره مند شوید .

ثبت شرکت در اردستان

مجتمع ثبتی ایلیا با دارا بودن دپارتمان تخصصی در زمینه ثبت شرکت آماده ارائه خدمات تخصصی و مشاوره ای به شما متقاضیان محترم در اردستان در این زمینه می باشد.

ثبت اسم تک سیلابی شرکت

توضیح در خصوص ثبت اسم تک سیلابی -ثبت ایلیا برای صاحبان کسب و کار که علاقه مند به ثبت اسم تک سیلابه شرکت هستند راهکار خوبی را در نظر گرفته است-با ما تماس .

لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج
فرم ارسال نظر و سوال

پاسخ دادن به :

ارسال با تشکر از ارسال نظر . پس از تایید نظر شما درج خواهد شد
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
توضیحات چقدر جستجو و سوال پرسش و پاسخ مقالات مرتبط
02632137
02126655119