روش استعلام نام شرکت

هر شرکت باید نام مخصوص به خود را داشته باشد،نام شرکت مشخصه ای است که هویت آن را معلوم می‌کند و موجب شناسایی آن شده، تمیز آن را از دیگر شرکتها، امکان پذیر می کند.پس از ثبت ،قانون شرکت را به این نام به عنوان یک شخص حقوقی شناخته، تحت حمایت قرار می دهد. از آنجا که شخصیت حقیقی شرکا از شخصیت حقوقی و تجاری آنها منفک است، بطور معمول اسم شرکت غیر از اسم حقیقی یا تجاری شرکا انتخاب می شود و قانون تجارت نیز در این خصوص صراحت دارد که شرکت تحت اسم مخصوصی تشکیل خواهد شد. برای تعیین نام شرکت،موسسان باید بدواَ نظر مساعد اداره ثبت شرکت ها را کسب کنند. در انتخاب نام شرکت باید به این نکات توجه داشت: نام انتخابی،دارای سابقه ثبت نباشد؛دارای معنا و مطابق با فرهنگ اسلامی باشد؛حداقل سه سیلاب داشته باشد؛به زبان لاتین نباشد،واژه ی بیگانه نداشته باشد و فارسی باشد. امروزه انتخاب نام شرکت بسیار سخت تر از گذشته شده است،چرا که حجم اسامی ثبت شده ی شرکت‌ها در دهه های اخیر به طور چشمگیری افزایش یافته است جهت راهنماییهای لازم در خصوص انتخاب نام شرکت لطفا مقاله انتخاب نام شرکت را به دقت مطالعه کنید. .چنانچه نامی قبلاَ در اداره ثبت شرکتها به ثبت رسیده باشد دیگر قابلیت ثبت را در اداره ثبت شرکتها ندارد.بدین منظور،جهت پیشگیری از رد نام در سامانه ی اداره ی ثبت شرکتها،قبل از ثبت نام شرکت، از نام انتخابی خود استعلام بگیرید.به منظور حصول اطمینان از ثبت نشدن نام انتخابی شرکت می‌توانید به پایگاه های اینترنتی ذیل مراجعه کنید. پایگاه اینترنتی استعلام اشخاص حقوقی کشور به نشانی http://www.ilenc.ir مراجعه به این سامانه از معتبرترین روشها جهت استعلام نام شرکت است که زیر نظر سازمان ثبت اسناد و املاک کشور می‌باشد و علاوه بر شرکت ها تمامی اشخاص حقوقی کشور را نظیر ارگانهای دولتی و شهرداری ها، در بر می گیرد.پس از وارد شدن به سامانه،درج حداقل یکی از سه مورد اطلاعاتی ذیل الزامی است:1-شماره ثبت 2-شناسه ملی 3-نام شخصیت حقوقی - در حال حاضر مهم ترین منبع قابل قبول برای همه اشخاص ، ارگانها و سازمانهای دولتی و خصوصی سامانه استعلام اشخاص حقوقی کشور (http://www.ilenc.ir/ ) است . استعلام نام شرکت بدین صورت برای بررسی امکان ثبت نام مورد نظر برای شرکت صورت می‌گیرد، طبق قانون تجارت نامهایی که قبلا در سامانه ثبت شرکت ها به ثبت رسمی رسیده باشند ، مجوز ثبت ندارند و نمی توان از آن نامها برای شرکت خود استفاده کرد .

برای استعلام شرکتهای ثبت شده چگونه می توان اقدام کرد؟

در ماده 20 از باب سوم ( فصل اول ) قانون تجارت، شرکت های تجاری به 7 قسم به شرح ذیل تقسیم شده‌اند :

· 1- شرکت سهامی خاص

· 2- شرکت با مسئولیت محدود

· 3- شرکت تضامنی

· 4- شرکت مختلط غیر سهامی

· 5- شرکت مختلط سهامی

· 6- شرکت نسبی

· 7- شرکت تعاونی

نام تمامی انواع شرکتها پس از تکمیل مراحل ثبت و دریافت شماره ثبت برای متقاضیان قابل پیگیری و استعلام است. چنانچه اطلاعات مجموعه ای در این استعلام یافت نشد حاکی از آن است که این مجموعه به عنوان شرکت به طور قانونی ثبت نشده است .

استعلام ثبت شرکت

چگونه می توان قانونی بودن شرکت ها را استعلام کرد؟

در حال حاضر تنها منبع قابل استناد برای همه اشخاص ، ارگانها و سازمانهای دولتی و خصوصی سامانه استعلام اشخاص حقوقی کشور است و تنها شرکتهایی معتبرند که نام آنها در این سامانه موجود باشد ، در این سامانه داشتن یکی از 3 مورد :1- نام شرکت 2- شماره ثبت شرکت و 3- شناسه ملی شرکت برای استعلام شرکت مورد نیاز و ضروری است ، با داشتن یکی از این 3 مورد، در صورت وجود داشتن آن شرکت، می توان اطلاعات کلی را که در ابتدا توضیح داده شد، به دست آورد و به بیان بهتر می توان شناسنامه شرکت را مطالعه کرد .

برای گرفتن هرگونه استعلام از اداره ثبت شرکتها فقط و فقط می توان به سامانه اینترنتی این اداره مراجعه کرد، زیرا در صورت هرگونه مراجعه حضوری به این اداره، از پاسخ خودداری می شود. سوالهای متداول در زمینه ثبت شرکتها و موسسات در سایت اداره ثبت اسناد و املاک کل کشور به آدرس www.ssaa.ir تشریح و پاسخ داده شده‌اند .

استعلام شماره ثبت شرکت

پس از اتمام کارهای مربوط به ثبت شرکت،اداره ثبت شرکتها یک شماره ثبت به شرکت تخصیص می دهد.این شماره دارای اهمیت بسیاری است. شرکت از این پس به این شماره شناخته می شود. اما ممکن است نمونه ای شبیه به آن شماره در کشور وجود داشته باشد. به همین دلیل،سازمان املاک و اسناد کشور شماره ی دیگری را به نام شناسه ملی به افرادحقوقی اختصاص می دهد.این شناسه یازده رقمی است که تنها منحصر به یک شرکت است. بنابراین، از مهم ترین موارد در شناسایی و استعلام برند وعلائم تجاری وجود یا عدم یک شرکت محسوب می شود .

مشخصات کلی شماره ثبت شرکت :

· _ همچون شناسنامه از راههای شناسایی هویت شرکت یا ثبت مؤسسه است .

· _ ثابت و بدون تغییر است .

· _ شرکتهایی که شماره ثبت ندارند غیر مجاز محسوب می شوند .

· _ راهی برای مطالعه شناسنامه شرکتهاست .

· _ مادام که شرکت دایر باشد با این شماره قابل شناسایی است .

· _ مهمترین پارامتر یا مشخصه در استعلام ثبت شرکتهاست .

· _ به وسیله این شناسه، هویت اشخاص حقوقی ثبت شده در سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، وزارت کشور، سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور، اتاق بازرگانی، سازمان اوقاف وامور خیریه و حوزه های علمیه قابل شناسایی است .

مزایای استعلام شماره ثبت شرکت :

· _ بررسی نوع شرکت

· _ بررسی محل فعالیت آن

· _ بررسی قانونی بودن آن

استعلام ثبت شرکت

سیستم استعلام ثبت شرکت ها چیست؟

امروزه با ازدیاد جمعیت و بزرگتر شدن شهر ها بسیاری از مفاهیم و ارزشها متفاوت با قبل شده است؛ چنانکه شاید در گذشته فردی با اتکا به نامی که در بازار تجارت داشت و با توجه به اعتبار آن نام قادر به حضور در عرصه های اقتصادی می بود و بسیاری از همین گونه فعالیت ها و داد و ستد ها بر پایه اطمینان و کلامی که بر لب رانده می شد شکل می گرفت، اما امروزه رشد سر سام آور جمعیت و فراگیری اصول زندگی شهر نشینی، به ویژه زندگی در ابر شهرهایی مانند تهران، افراد را به سمت انواع دیگری از کسب و کار و جلب اعتبار در بازار کار سوق می دهد و نکاتی بیش از شناخت و اعتماد فردی انسان ها به یکدیگر، اهمیت می‌یابد؛ به طوری که قوانینی به همین منظور تدوین شده که شامل مواردی از حقوق یک مجموعه اقتصادی ،حقوق مشتریان آن و در مواردی روابط شرکا در آن مجموعه می‌شود. شاید احساس نیاز به همین قوانین بوده است که امروزه منجر به تدوین قوانین تجاری و ثبت شرکتها شده تا هم به شراکت افراد وجهه قانونی بدهد و تمامی حقوق و وظایف شرکا از ابتدا مشخص شده باشد و هم به مشتریان و مراجعان این مجموعه ها کمک نماید تا مجموعه ای را انتخاب نمایند که از لحاظ قانونی شناخته شده و قابل پیگیری باشد و در غیر این صورت عواقب انتخاب نادرست بر عهده خود فرد باشد؛ چرا که به سراغ مجموعه ای نامعتبر رفته است. این مجموعه قوانین که به قانون تجارت معروف است و علم وتسلط شما بر این قوانین به عنوان مشتری یا صاحب یک مجموعه اقتصادی باعث موفقیت هر چه بیشتر شما خواهد شد .

روش و مراحل استعلام شماره ثبت شرکتها

در صورتی که شماره ثبت شرکت مورد نظر را دارید و می خواهید سایر مشخصات شرکت را به دست آورید می‌توانید با مراجعه به آدرس http://www.ilenc.ir و وارد کردن شماره ثبت شرکت مورد نظر، مطابق شکل زیر به سایر مشخصات شرکت دسترسی پیدا کنید .

اما چنانچه به دنبال یافتن شماره ثبت شرکت خاصی هستید با وارد کردن نام آن شرکت مطابق عکس زیر می توانید شماره ثبت شرکت و کد ملی شرکت را به دست آوردید .

جهت مشاوره و استعلام برند و شرکت با مشاورین متخصص مجتمع ثبتی حقوقی ایلیا تماس حاصل فرمایید.