رایج ترین و متداول ترین شرکت های تجاری که بیشترین میزان ثبت در شهرهای مختلف را به خود اختصاص داده اند ، شرکتهای  بازرگانی یعنی شرکت با مسئولیت محدود با تداول بیشتر و سپس  شرکت  سهامی خاص است که ثبت شرکت ایلیا هر دو نوع این شرکت را در سراسر ایران به ثبت می رساند. دلایل محبوبیت این شرکتها را در نوع این شرکتها و شرایط ثبتی آنها می توان جستجو کرد ، به همین دلیل در اینجا در خصوص شرایط و نحوه تاسیس این شرکتها صحبت می کنیم .

رایج ترین و متداول ترین شرکت های ثبتی کدامند ؟

 

شرکت با مسئولیت محدود

گفتیم که یکی از رایج ترین و متداول ترین  شرکت های تجاری شرکت با مسئولیت محدود است که در اینجا مختصرا" معرفی می شود :

شرکت با مسئولیت محدود  برای کليه امور بازرگاني ، مهندسي ، صنعتي ، فناوري اطلاعات و ديگر اصناف قابل ثبت است . شرکت هاي با مسئوليت محدود براي موضوعاتي نظير آرايشي ، بهداشتي ، آشاميدني ، مواد غذايي ، خريد ، فروش ، صادرات ، واردات ، تولید ، بسته بندی و توزیع ، حق العملکاری و به طور کلي کليه موضوعاتي که نياز به شرکت در مناقصات و مزايدات دولتي و خصوصي ندارند بسيار مناسبند. 
این  شرکتی بین دو یا بیش از دونفر شکل گرفته و سرمایه در آن به صورت نقدی می باشد  و هریک از شرکا به میزان آورده شان در شرکت مسئولیت دارند و علت نامگذاری شرکت با مسئولیت محدود هم همین مسئولیت محدود شرکا در قبال اشخاص ثالث است. اعضای شرکت مسئولیت محدود شریک و سرمایه آنها سهم الشرکه خوانده می شود.  ثبت شرکت با مسئولیت محدود هم مانند سایر شرکتها تابع قوانین ثبت شرکتها می باشد. دست کم دو نفر عضو که سن قانونی (18سال تمام)را داشته باشند جهت ثبت این شرکت لازم است و این اعضا می توانند به طور نامحدود در شرکت فعالیت کنند  میزان سرمایه ای که برای تشکیل شرکت با مسئولیت محدود لازم است دست کم صد هزار تومان میباشد.دارا بودن آدرس  وکد پستی که حقیقی باشد نیز جهت ثبت شرکت با مسئولیت محدود لازم است . به طور کلی شرکت با مسئولیت محدود به دلیل نحوه ثبت و مدیریت و اداره ساده و نیز مسئولیت محدود شرکا بسیار محبوب است و بیشترین مقدار ثبت در کشور را به خود اختصاص داده است.

شرکت سهامی خاص

شرکتهای سهامی خاص به دلیل واریز بخشی از سرمایه دارای اعتبار خاصی می باشند و به همین دلیل برای شرکت در مناقصات و مزایدات و نیز نمایشگاههای تخصصی و یا اخذ تسهیلات و انجام امور پیمانکاری مناسب هستند. شرکت های سهامی خاص به طور کلی محدودیتی برای فعالیت ندارند و قانونگذار شرکت سهامی را هر چند ، فعالیت آن تجاری نباشد شرکت بازرگانی و تجاری محسوب می نماید. این نوع از شرکت ، جهت اخذ نمایندگی ها و یا شرکت در مناقصات و مزایده های دولتی و نمایشگاه ها و همچنین اخذ تسهیلات بانکی از اعتبار نسبتاَ خوبی برخوردار است. از آن جایی که صاحبان شرکت سهامی خاص می توانند تا 10 برابر سرمایه ثبت شده خود از سیستم بانکی وام بگیرند ، بنابراین در هنگام اخذ تسهیلات معمولاَ می بایست افزایش سرمایه داشته باشند. شرکت سهامی خاص  در عین اینکه مانند شرکت با مسئولیت محدود  مسئولیت شرکا در آن محدود به آورده شان در شرکت است و در حقیقت سهامداران خارج از حد سرمایه شان در شرکت در قبال اشخاص ثالث مسئولیتی ندارند لیکن به دلیل واریز 35 % از سرمایه اولیه به هنگام ثبت معتبرتر از شرکتهای مسئولیت محدود برای انجام پروزه های بزرک و شرکت در مناقصات یا اخذ گرید هستند . شرکت سهامی خاص با 5 نفر عضو به ثبت می رسد که سه نفر شریک و سهامدار هستند و دونفر بازرس محسوب میشوند که نباید فامیلی درجه 1 با سهامداران داشته باشند.  هیات مدیره شرکت سهامی خاص ( سهامداران ) دوسال یکبار باید در سمت خود تمدید شوند و بازرسان هر یک سال یکبار نیاز به تمدید سمت دارند و همین موضوع کمی تشریفات اداری شرکت سهامی خاص را پیچیده کرده از محبوبیتش نسبت به شرکت با مسئولیت محدود می کاهد. با این همه هنوز جهت ثبت شرکتهای عمرانی ، پیمانکاری و شرکتهایی که برای انجام پروژه های بزرگ تاسیس می شوند، ثبت شرکت سهامی خاص پرطرفدارترین شرکت می باشد. 

رایج ترین و متداول ترین  شرکت های تجاری کدامند ؟