جهت شروع ثبت و مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل نمایید

هر ساعتی در روز کنار شما هستیم

با کارشناسان ما مستقیم در تماس باشید
در ساعات کاری پاسخگوی تلفنی شما هستیم . بعداز تایم کاری لطفا واتس اپ پیام ارسال کنید

درخواست صدور دستور موقت ثبت اختراع

میدونید برای درخواست صدور ثبت موقت اختراع باید به کجا مراجعه کنید؟ ما در این مقاله به صورت مفصل و تنها در چند دقیقه شما را برای ثبت موقت اختراع در اداره مالکیت صنعتی راهنمایی خواهیم کرد . در ادامه همراه ما باشید.

درخواست صدور دستور موقت ثبت اختراع

علاوه براقامه دعوی ماهوی علیه متجاوز به حق اختراع، ذی حق می تواند در صورت ضرورت، از دادگاه، دادرسی فوری وصدور دستور موقت مبنی برجلوگیری از تجاوز متجاوز نسبت به حقوق ناشی از اختراع را،خواستار شود.

در این گونه موارد، دادگاه،وارد رسیدگی در ماهیت دعوی نمی شود، بلکه به علت فوریت امر و ضرورت جلوگیری از تجاوز، به درخواست ذی نفع، با رعایت ضوابط خاص مندرج در مواد 310 تا 325 قانون آئین دادرسی مدنی، اقدام به صدور دستور موقت خواهد کرد.

داردسی فوری وصدور دستور موقت، در اصطلاح حقوقی به مفهوم رسیدگی به امری، در خارج از وقت یا نوبت رسیدگی عادی، صدور دستورقضایی در موضوع یا امر خاصی است.

ماده 310 قانون آئین دادرسی مدنی مصوب 1379 در این زمینه چنین مقرر داشته است: «در اموری که تعیین تکلیف آن فوریت دارد، دادگاه به درخواست ذینفع، برابر موارد زیر دستور موقت صادر می کند»

دستور موقت به معنای فرمان غیردائمی است ودر اصطلاح حقوقی عبارت است از قرار قضایی دایر برانجام فوری عملی یا ترک عملی یا توقیف مالی به صورت موقت.

قرار مزبور با توجه به اهمیت وفوریت امر، فوراً وبدون تاخیر اجرا خواهد شد.

 

درخواست صدور دستور موقت ثبت اختراع

 

موضوع دستور موقت در زمینه نقض حقوق صاحب گواهی نامه اختراع وسایر افراد ذی نفع و جلوگیری فوری از ساخت، تولید و فروش کالاهای تولیدی بدون اخذ مجوز قانونی و قراردادی وامثال آن است، بدون آن که دادگاه وارد رسیدگی درماهیت دعوی اصلی موضوع ادعای خواهان گردد.

ادامه مطلب
ثبت اختراع در بوشهر

گاهی خصوصیات موضوع دعوی اقتضاء دارد که قبل از رسیدگی درماهیت موضوع، به طور موقت از اقدامات خوانده جلوگیری به عمل آید تا خواهان از لطمات و ضررهای ناشی از تطویل دادرسی ماهوی مصون بماند.

درخواست رسیدگی فوری ممکن است ضمن دادخواست و دعوی اصلی یا به طور جداگانه صورت گیرد ویا قبل از اقامه دعوی اصلی، ذینفع دادخواست دادرسی فوری تقدیم مراجع قضایی نماید.

هرگاه درخواست رسیدگی فوری توام با دعوی اصلی یا ماهوی نباشد. دادگاه صالح رسیدگی به درخواست صدور دستور موقت، همان دادگاهی است که صلاحیت رسیدگی به اصل دعوی را دارد واگر موضوع درخواست دستور موقت در مقر دادگاه صالح رسیدگی به اصل دعوی نباشد، در این صورت، درخواست دستور موقت در همان دادگاهی که مطرح شده رسیدگی ودستور قانونی صادر خواهد شد. اگر چه صلاحیت رسیدگی به اصل دعوی را نداشته باشد( مواد311 و312ق.آ.د.م)

برای رسیدگی به امور فوری ، دادگاه ،خارج از نوبت عادی، روز وساعت مناسبی را تعیین وطرفین را به دادگاه دعوت می نماید. در مواردی که فوریت کار اقتضاء کند، دادگاه می تواند بدون تعیین وقت و دعوت از طرفین و حتی در اوقات تعطیل و یا در غیرمحل دادگاه، به امور فوری درخواست شده، رسیدگی و اتخاذ نماید. تشخیص فوری بودن موضوع درخواست با دادگاهی می باشد که صلاحیت رسیدگی به درخواست را دارد.( مواد 314 و 315ق.آ.د.م)

در صورت ارائه دستور موقت دادگاه ، درخواست وی تاثیری بر روی اصل موضوع دعاوی نخواهد داشت . از زمان صدور دستور موقت ثبت اختراع ، متقاضی ثبت باید تا  زمان 20 روزه از زمان صدور دستور و حکم ثبت برای ادعای اثبات آن به دادگاه به صورت حضوری مراجعه و درخواست را به همراه گواهی به دادگاه ارائه می کنند . در صورت ارائه ندادن گواهی و عدم مراجعه به دادگاه ، حکم صدور ثبت موقت از اعتبار خارج خواهد شد.

ادامه مطلب
اخذ کارت بازرگانی در بوشهر

در صورت تخطی و برای جبران خسارات وارده ، دادگاه موظف است که از درخواست کننده خسارت اخذ کند .

دستورموقت پس از ابلاغ قابل اجرا است و نظر به فوریت کار ، دادگاه می تواند مقرر دارد که قبل از ابلاغ ، اجرا شود. البته اجرای دستور موقت مستلزم تائید رئیس حوزه قضائی است. در صورتی که طرف دعوی تامینی بدهد که متناسب با موضوع دستور موقت باشد، دادگاه در صورت مصلحت از دستور موقت رفع اثر خواهد نمود.(مواد 320و321 و تبصره1 ماده 325 ق.آ.د.م) توضیح آن که رسیدگی به دعوی اصلی و دستور موقت تجاوز به حقوق صاحب گواهی نامه اختراع وسایر افراد ذی نفع در دادگاه های عمومی حقوقی رسیدگی می شود و نیاز به طرح آن در شعبه یا شعب خاص دادگاه عمومی حقوقی تهران موضوع ماده 59 قانون ثبت اختراعات ندارد. البته از مفاد مقررات آئین نامه اجرایی مصوب 1387 قانون ثبت اختراعات، طرح های صنعتی و علائم تجاری، چنین استنباط می شود که تمامی اختلافات ناشی از اختراعات، طرح های صنعتی و علائم تجاری و نقض حقوق مربوط به آن ها، باید در شعبه یا شعب خاص دادگاه های عمومی تهران به تعیین رئیس قوه قضاییه، رسیدگی گردد ولی به نظر می رسد، جز در موارد خاص قانونی، به رسیدگی به سایر امور در صلاحیت دادگاه های حقوقی و کیفری عمومی و بر اساس مقررات کلی دادرسی خواهد بود.

به این مقاله امتیاز دهید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x