لوگو سفید ایلیا
صفحه اصلی انتخاب نام شرکت و برند خدمات ما
ثبت شرکت ثبت برند ثبت تغییرات شرکت اقدامات پس از ثبت شرکت ثبت طرح صنعتی ثبت اختراع اخذ کارت بازرگانی اخذ جواز تاسیس صنایع رتبه بندی(گرید) شرکت ها
درباره ما
حقوق مالکیت برند ایلیا اساسنامه ثبت ایلیا اعضای هیئت مدیره ایلیا منشور اخلاقی ثبت ایلیا تاریخچه ایلیا همکاران ایلیا محیط کار ایلیا کاتالوگ ایلیا
ارتباط با ما تور مجازی ایلیا

خصوصیات مهم نام تجارتی ( برند )


خصوصیات نام تجارتی

خصوصیات مهم نام تجارتی ( برند )

نام یا عنوانی است که تاجر با آن نام یا عنوان معین به فعالیت اقتصادی و تجارتی می پردازد. با این ترتیب نام تجارتی عاملی است که تجار و موسسه یا بنگاه های مربوط به آنان را از یکدیگر متمایز می گرداند. به تعبیر دیگر نام یا اسم تجارتی، تاجری را از تاجر دیگر ویا یک موسسه و بنگاه اقتصادی را از بنگاه های اقتصادی دیگر متمایز می کند. اما این نام به هیچ وجه نوع تولیدات و محصولات یا خدماتی را که موسسات تجاری مزبور و تاجر عرضه و ارائه می کنند و همچنین نوع فعالیت تجار را مشخص و متمایز نخواهد ساخت. بنابراین نام تجارتی با مارک تولید یا مارک خدمات اقتصادی تفاوت دارد هرچند مارک تولید ممکن است از نام یا عنوانی تشکیل شود .مارک تولید یا مارک محصولات می تواند نام یا علامت و یا عنوانی باشد که کالا یا محصول و خصوصیات آن را از سایر محصولات و تولیدات مشابه مشخص کند و جنبه نمادین داشته باشد.

نام تجارتی تاجری که دارای موسسه بازرگانی یا تجارتخانه ای با شعب متعدد است، نمی تواند مختلف باشد زیرا تعدد نام تجارتی در این گونه موارد گمراه کننده است و تفکیک یا تمیز آن برای دیگران مشکل خواهد بود. در بسیاری از کشورها از جمله در فرانسه تابلو که یک علامت فیزیکی است و در موارد مختلف بکار می رود، در واقع وسیله ای برای شناسایی محل تجارتخانه تاجر محسوب می شود ولی با نام تجاری تفاوت دارد یعنی ارتباطی با مایه تجاری نام تجاری ندارد.زیرا تابلو جدای از نام تجارتی است و مشخص کننده محل فعالیت تاجر است. هر چند یک موسسه تجاری تاجر ممکن است دارای تابلو یا علامتی باشد که از نقطه نظر مراودات تجاری بسیاربا ارزش جلوه کند ولی لازم نیست نام تجارتی توام با تابلو یا علامتی خاص باشد اما مانعی ندارد که یک نام تجارتی دارای آرم یا علامت نیز باشد و هر دو بیان کننده خصوصیات و شناسایی تاجر و وسیله تمایز از نام های تجارتی دیگر باشد ولی با تابلو مشخص کننده محل فعالیت تاجر تفاوت دارد و جزء نام تجارتی نیست.

نام تجارتی با نام مشخص حقوقی خصوصاً نام شرکت های تجاری کاملا تفاوت دارد و همان طور که قبلا اشاره شد در فرانسه نام تجارتی و نام شرکت ها با دو اصطلاح مختلف از یکدیگر متمایز شده اند و ارزش اقتصادی آن ها نیز یکسان نیست زیرا نام تجارتی از جمله مایه تجارتی تاجر محسوب می شود و دارای ارزش اقتصادی به علت جلب مشتری است و حال آن که نام شرکت های تجاری با وجود خصوصیاتی که انواع شرکت ها دارند، نام شرکت، به دنبال نوع شرکت آورده می شود. به طور مثال شرکت سهامی گل یاس، نام وعنوان «گل یاس» خاصیت حق کسب و پیشه یا مایه تجارتی در نام تجارتی تاجر را ندارد.

با توجه به مطالب عنوان شده خصوصیات مهم نام تجارتی به طور خلاصه عبارتند از :

 • 1. نام تجاری معرف تاجر یا بنگاه تجاری به عموم مردم است.
 • 2. نام تجاری عامل تمایز یک تاجر یا بنگاه تجاری از سایر تاجرها یا بنگاه های تجارتی است.
 • 3. نام تجاری معرف نوع خدمات تجاری یا عرضه کالا یا محصولات خاص نیست و تاجر می تواند خدمات تجاری مختلفی را ارائه کند یا کالاهای متفاوتی را به بازار عرضه نماید.
 • 4. نام تجاری با تابلو شناسایی محل فعالیت و تجارتخانه تاجر، تفاوت دارد،هرچند مانعی ندارد که نام تجاری همراه تابلو باشد.
 • 5. نام تجاری غیر از مارک یا آرم و علامت عرضه کالا یا ارائه خدمات است.
 • 6.نام تجاری یک جزء از مایه تجاری یا حق کسب و پیشه و تجارت تاجر محسوب است ولی تابلو چنین خصیصه ای ندارد.

پل ارتباطی مجتمع ایلیا

( به لبخندتان برترینیم )

شماره تماس مجتمع ثبتی ، اداری و حقوقی ثبت ایلیا

 • شعبه کرج: 137 32 – 026
 • شعبه تهران :119 55 266 – 021
 • سامانه ی پیامکی: 32 52 52 32
 • سامانه ی تخصصی ثبتی و حقوقی WWW.ELIYA.IR
 • پست الکترونیکی به نشانی [email protected] ELIYA.IR

خدمات قابل ارائه مجتمع ثبتی ، اداری و حقوقی ایلیا ( ثبت ایلیا ) در کلیه واحد های ثبتی اداره ثبت شرکتها در چهار چوب قانون تجارت ایران شامل ( ثبت انواع شرکت های تجاری و ثبت شرکت تعاونی، تنظیم صورتجلسات شرکتها و ثبت تغییرات شرکت ) خدمات نام تجاری در اداره مالکیت صنعتی شامل ( ثبت برند و ثبت علامت تجاری ، ثبت طرح صنعتی و ثبت اختراع ) همچنین اموراخذ کارت بازرگانی در اتاق بازرگانی استانها ی کشور و انجام کلیه امور تشکیل پرونده مالیاتی ، اخذ کد اقتصادی ، اخذ گواهی مالیات برارزش افزوده و اخذ دفاتر پلمپ مالیاتی) و کلیه خدمات اداری و اخذ انواع مجوزها در کل مراجع ذیصلاح ، همچنین امور حقوقی ( دعاوی کیفری ، خانواده و حقوقی کلیه دادگاه ها ) و تهیه و تدوین و تنظیم انواع قرارداد های تخصصی درسراسر ایران .

اقدامات اولیه ثبتی در ایلیا...

مسیر طی شده ی ایلیا سرشار از نام کسانی ست جای_گاهی استـوار برای سرشار از نام کسانی ست خودشان ایجاد نماید.

مشاوره آنی
ارائه دهنده خدمات جامع ثبتی، حقوقی و اداری
ما در هر زمان کنار شما هستیم.

مجتمع ایلیا با دارا بودن دپارتمان های مجزا و با برخورداری از مشاوران برتر ثبتی و حقوقی درراستای ارائه ی خدمات با اقل هزینه ها و در کوتاه ترین زمان ممکن تلاش می نماید

وین وین - وین_وین

وین وین - وین_وین : در عرصه کسب و کار امروزی که کمبود بودجه سایه سنگین خود را بر روی کسب و کار پهن کرده است همه ما به دنبال یک ناجی هستیم ! #وین_وین ناجی کسب و کار هاست ، که با شگفتانه های خود به رشد کسب و کار شما کمک می کند ! شما می توانید همین حالا از #وین_وین استفاده نمایید

انتخاب نام تجاری زیبا برای ثبت برند

انتخاب نام تجاری زیبا برای ثبت برند از اساسی ترین اقدامات اولیه برای ورود در بازار است. تفکر اساسی ای که در پشت نام تجاری ( برند ) قرار دارد یک استراتژی

حق مکتسب ناشی از نام تجاری

حق مکتسب ناشی از نام تجاری - نام تجاری، به معنای اسم یا عنوانی که نمایانگر یا مشخص کننده تاجر تلقی می گردد تعریف شده ویکی از شاخه های حقوق مالکیت صنعتی در کنار علائم تجاری شناسایی گردیده است.از شروط به کارگیری نام تجاری این است که باید ظاهری و فعلی باشد، مثل این که این نام را برسر در موسسه تجاری

آموزش ثبت برند

آموزش ثبت برند -در مجموعه ثبت برند ایلیا فرایندآموزش ثبت برند به صورت تخصصی انجام میگردد.

آثار واگذاری و انتقال نام تجارتی

آثار واگذاری و انتقال نام تجارتی - اگر نام تجارتی به دیگری انتقال پیدا کند، منتقل الیه در حدودی از حقوق ناشی از نام انتقال یافته، بهره مند می شود که به وی انتقال پیدا کرده است و اگر حدود خاصی در قرارداد انتقال پیش بینی نشده باشد، به طور کامل و وسیعی منتقل الیه می تواند از این نام بهره برداری کند.

خصوصیات مهم نام تجارتی ( برند )

خصوصیات مهم نام تجارتی ( برند ) - ام یا عنوانی است که تاجر با آن نام یا عنوان معین به فعالیت اقتصادی و تجارتی می پردازد. با این ترتیب نام تجارتی عاملی است که تجار و موسسه یا بنگاه های مربوط به آنان را از یکدیگر متمایز می گرداند. به تعبیر دیگر نام یا اسم تجارتی، تاجری را از تاجر دیگر ویا یک موسسه

برند چیست؟

برند چیست؟ - تعریف برند - محبوبیت برند عبارت است از میزان علاقه ای که مصرف کننده در قیاس با دیگر رقبا نسبت به برند ابرازمی دارد.هویت تجاری به روشهای گوناگون توسط مشتریان تجربه و مورد شناسائی قرار می گیرد، که از آن جمله می توان به محصولات ،بسته بندی، قیمت، شیوه های ترویج ، و نیروهای فروش، اشاره نمود.

مراحل ثبت برند لباس

مراحل ثبت برند لباس -در مجموعه ثبت برند ایلیا فرایندمراحل ثبت برند لباس به صورت تخصصی انجام میگردد.

ثبت برند نان صنعتی

ثبت برند نان صنعتی اگر دنبال فرصتی هستید که برند خود را ثبت کنید از کارشناسان به نام توانای مجتمع ثبت برند ایلیا نیز مشاوره کاملا رایگان دریافت نمایید .

استعلام نام برند قبل از ثبت

استعلام نام برند قبل از ثبت - شما از این پس میتوانید با مراجعه به سامانه استعلام برند و علائم تجاری فرایند استعلامات نام تجاری خود را انجام دهید.

لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج
فرم ارسال نظر و سوال

پاسخ دادن به :

امتیار خود را ثبت کنید
ارسال با تشکر از ارسال نظر . پس از تایید نظر شما درج خواهد شد
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
پرسش و پاسخ های شما
حجتی
سلام من حجتیمی باشم هستم و از اصفهان مزاحمتون میشم . درخواست من در مورد موضوع این مقاله سایتتون همین صفحه که در مورد خصوصیات مهم نام تجارتی ( برند ) هست من رو راهنمایی کنید.
پاسخ
ثبت شرکت ایلیا ®
ثبت شرکت ایلیا ®
درود بر شما موکل گرامی سرکار خانم حجتی با توجه به اینکه موضوع مطرح شده از جانب شما به صورت کلی می باشد ممنون میشم در خواست دقیقی را که در مورد مقاله (خصوصیات مهم نام تجارتی ( برند )) دارد مجددا اعلام نمایید، باتشکر از شما.
پاسخ
میر
سلام من میر ام نیاز به راهنمایی در مورد خصوصیات مهم نام تجارتی ( برند ) دارم.
پاسخ
ثبت شرکت ایلیا ®
ثبت شرکت ایلیا ®
درود بر شما جناب اقای میر جهت اطلاع در خصوص موضوع ( خصوصیات مهم نام تجارتی ( برند ) ) و همچنین موارد حقوقی ثبت برند، علائم ، نشان و نام تجاری با کارشناس حقوقی و ثبتی مجتمع ایلیا با شماره 32137 تماس حاصل نمایید.
پاسخ
توضیحات چقدر جستجو و سوال پرسش و پاسخ مقالات مرتبط

هم اکنون آنلاین نیستیم . جهت مشاوره رایگان کی با شما تماس بگیریم ؟