حقوق مادی ثبت اختراع

حقوق مادی ثبت اختراع

در این مقاله سعی داریم درباره حقوق مادی ناشی از ثبت اختراع به شما مخترعین گرامی مطالبی را ارائه دهیم تا با دانستن آن ها در کم ترین زمان اختراع را ثبت کنید. در ادامه متن همراه ما باشید.

راهنمای حقوق مادی ثبت اختراع

منظور از حقوق مادی یک اختراع تمامی موارد مربوط به بهره برداری و تولید اختراع توسط مالک آن و دارنده گواهی ثبت احتراع بوده که در اداره مالکیت فکری قانوناً ثبت شده است . هم چنین می توان این حقوق را مشمول وراث که حق انحصاری آن به آن ها واگذار شده معرفی کرد. در قانون اختراع ایران تمامی حقوق اختراع ثبت شده برای مالک آن است .

در قوانین مربوط به اختراع که تصویب نیز شده است حق ناشی از ثبت اختراع قابلیت انتقال به غیر را خواهد داشت و در زمان فوت دارنده آن می توان ان را به وراث وی واگذار کرد.

در بندهای دیگر همین قانون اشاره شده که اگر اختراع ثبت شده در قالب قرارداد یا استخدام انجام شده باشد ، حق انحصاری آن اختراع برای کارفرما می باشد البته این موضوع در صورتی که خلاف آن در قرارداد ذکر شده باشد امکان پذیر نیست .

حقوق مادی یک اختراع در واقع مجوز بهره برداری و عقد قرارداد و عرضه آن را به دارنده آن می دهد و بدین ترتیب شخص دیگری حق بهره برداری بدون اخذ مجوز از وی را نخواهد داشت .

حقوق ناشی از گواهی نامه اختراع

  • اگر یک اختراع مشمول یک فرآورده باشد دارای موارد زیر است :

مراحل ساخت ، واردات و صادرات محصول ، عرضه و تولید آن محصول و بهره برداری از آن

ادامه مطلب
اخذ کارت بازرگانی در بندرعباس

ذخیره سازی محصول برای عرضه به بازار

  • در صورتی که یک اختراع موضوعی فرآیندی داشته باشد دارای مفاد زیر است:

استفاده از فرآیند روش انجام و یا تکنیک انجام آن

انجام امور مندرج در بند الف در زمینه کالاهایی که مستقیما از همین فرآیند تولید شدند

مالک یک اختراع می تواند بر علیه اشخاصی که اقدام به بهره برداری و تولید بدون اجازه آن ها در بازار کرده ادعای شکایت کرده و هم چنین از افرادی که از حق آن ها تعدی کرده اند یا عملی به دور از اجازه آن ها انجام داده شکایت کنند. در موارد زیر مووعاتی که شامل حق انحصاری اختراع نبوده بر طبق قانون مطرح می شود

این موضوع در مورد مواردی است که از حد انحصاری یک اختراع به دور بوده و شامل آن نمی شود.

حقوق مادی ثبت اختراع

مدارک درخواست نقل و انتقال گواهی نامه اختراع

  • ارائه اصل گواهی نامه اختراع.
  • ارائه مدرک قانونی که دلالت برانتقال نماید.
  • ارائه مدارک نمایندگی قانونی، در صورت وجود.
  • ارائه رسید مربوط به پرداخت هزینه ها.

بر اساس موارد بازگو شده ، مالک یک اختراع ، توانایی آن را دارد که برای بهره برداری از اختراع خود آن را به صورت جزئی یا کلی، برای تمام یا بخشی از مناطق که مورد حمایت قرار خواهد گرفت ، به شکل قانونی، تعویضی ، رایگان یا با تعیین زمان بهره برداری از آن با هرگونه قیود و شرایط قانونی می تواند آن را به دیگری واگذار کند.

اجازه بهره برداری یک اختراع می تواند به صورت انحصاری یا غیرانحصاری باشد . مجوز بهره برداری از یک اختراع باید در مراجع مربوط به ثبت اختراع ثبت شده باشد . در حقیقت باید مجوز بهره برداری اختراع به ثبت رسیده باشد. در این صورت انحصاری بودن اختراع ، غیرانحصاری تلقی شده مگر آن که دلایل انحصاری شدن آن به ادارات مربوطه ارائه شده باشد.

ادامه مطلب
ثبت اختراع در اهواز

مدارک درخواست بهره برداری اختراع

  • تسلیم یک برگه از مجوز بهره برداری اختراع که مشمول امضاء دو طرف مالک و بهره بردار باشد.
  • تسلیم اصل گواهی ثبت اختراع
  • تسلیم مدارک نمایندگی قانونی، این مورد تنها در صورت وجود الزامی است
  • تسلیم تمام رسیدهای مربوط به پرداخت هزینه های بهره برداری و ثبت اختراع

در صورتی که درخواست بهره برداری برای اختراعی باشد که از قبل مجوزهای مربوطه برای بهره برداری انحصاری آن به ثبت رسیده یا اختراع از سوی دیگری مورد اعتراض واقع شده و تا به اکنون در حال رسیدگی در مراجع قضایی باشد یا اینکه هزینه های سالانه گواهی نامه اختراع در مهلت قانونی و زمانی که به عنوان ارفاق تایید شده و باید جریمه آن پرداخت شود و پرداخت نشده باشد ، بهره برداری از آن اختراع از سوی اداره مالکیت فکری صادر نمی شود و این موضوع تا تعیین شدن تکلیف اختراع بدون عمل باقی می ماند.

درصورتی که مانعی برای ثبت مجوز بهره برداری اختراع ارائه شده وجود نداشته باشد، مراجع ثبتی اداره ثبت اختراع ، مجوز مربوط را به صورت محرمانه و با حفظ و بر طبق مراتب در روزنامه رسمی منتشر می کند. و بدین ترتیب می توان اختراع را ثبت شده و از حق بهره برداری آن استفاده کرد.

به این مقاله امتیاز دهید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x