درخواست مشاوره رایگان

ثبت تغییرات نقل و انتقال سهام درشرکتهای سهامی ✔️

نگارش توسط : تیم تحریریه ایلیا     |     پنج شنبه، 6 آذر 1399


انتقال سهام از جمله موارد مهمی است که علاوه بر رعایت قوانین تجارت در انجام امورات مربوط به نقل و انتقال سهام در شرکت ها که در قوانین مالیاتی کشور ذکر شده ست انجام می گیرد . بدین ترتیب افراد واگذار کننده سهام در شرکت ها با در نظر گرفتن قوانین انتقال سهام در شرکت ها در مجمع عمومی فوق العاده اقدامات انتقال سهام را انجام خواهند داد . در ادامه به بحث در مورد نقل و انتقال و مدارک و نحوه انتقال سهام در شرکت ها خواهیم پرداخت . با ما همراه باشید . 

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه ثبت تغییرات شرکت به مقاله آن مراجعه شود تا در کم ترین زمان امور ثبت تغییرات در شرکت ها انجام گیرد. 

 

ثبت تغییرات نقل وانتقال سهام

 

نقل و انتقال سهام در سامانه ثبت شرکتها

پس از به اتمام رسیدن فرآیند ثبت شرکت ها و موسسات غیر تجاری ممکن است موسسین این نهادها تصمیم به انجام تغییراتی در شرکت یا موسسه خود داشته باشند و یا شرایط خاصی آنها را ناگزیر به انجام این تغییرات نماید در این موارد لازم است پس از برگزاری مجامع عادی، به طور فوق العاده و بعضا" تشکیل جلسه هیات مدیره مراتب کتبا" و طی یک صورتجلسه تنظیمی به اداره ثبت شرکتها اطلاع رسانی گردد. جهت نقل و انتقال سهام در شرکتهای سهامی مجمع تصمیم گیرنده مجمع عمومی فوق العاده می باشد.

انتقال سهام

نقل و انتقال سهام در شرکتهای سهامی صورت می پذیرد که حالات زیر را برای آن می توان متصور شد :

جهت نقل و انتقال سهام شرکتهای سهامی اصولاً باید صورتجلسه ای تنظیم و افراد در آن سهام خود را واگذار نمایند. سپس فروشندگان و خریداران با مراجعه به ممیز مالیاتی شرکت

مربوطه و پرداخت مالیات انتقال سهام خود اقدام به اخذ گواهی پرداخت مالیات نمایند و آن را به اداره ثبت شرکتها ارائه نمایند تا در پرونده ثبتی شرکت باقی

ولی می توان این نقل و انتقال سهام را به صورتی انجام داد که احتیاج به حضور در دارایی و پرداخت مالیات نباشد و این اقدام کاملاً قانونی و با مشکلات کمتری می باشد که آن نیز بی نام کردن سهام شرکت می باشد

 

مدارک لازم جهت نقل و انتقال سهام در دارایی

  • اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی تمامی سهامداران اعم از جدید و اسبق
  • کپی آگهی تاسیس شرکت در روزنامه رسمی
  • تصویر آگهی آخرین تغییرات شرکت (در صورت وجود)

 

ثبت تغییرات نقل و انتقال سهام

 

ثبت صورتجلسه نقل و انتقال سهام

مجمع عمومی فوق العاده شرکت ............... سهامی خاص ثبت شده به شماره ................. در تاریخ ................ روز ..................... ساعت با حضور اکثریت / کلیه سهامداران در محل شرکت تشکیل و در خصوص نقل و انتقال سهام شرکت به شرح ذیل تصمیم اتخاذ گردید :
الف ) ابتدائاَ در اجرای ماده 101 قانون تجارت :
1. آقای / خانم ................. به سمت رئیس
2. آقای / خانم ..................به سمت ناظر
3. آقای / خانم ..................به سمت ناظر
4. آقای / خانم ........................... به سمت منشی جلسه تعیین و رسمیت جلسه اعلام گردید.
ب ) نقل و انتقال سهام به شرح ذیل صورت پذیرفت :
1. آقای / خانم ............... کلیه سهام خود را به آقای / خانم ............... فرزند ................ به شماره شناسنامه ............متولد ............. صادره از .................... به آدرس ...................... واگذار و از شرکت .......................... سهامی خاص خارج شد.
2. آقای / خانم ............ تعداد ............... سهم خود را به آقای / خانم ........... فرزند ......... متولد ............. به شماره شناسنامه ............... صادره از ..................... به آدرس ................ واگذار و نتیجتاَ تعداد سهام خود را از ................ سهم به ................... کاهش داد.
ج) کلیه سهامداران به آقای / خانم ................... ( احدی از سهامداران / وکیل رسمی شرکت ) وکالت داد تا ضمن مراجعه به اداره ثبت شرکت ها نسبت به تحویل و ثبت صورتجلسه و سایر مدارک مورد نیاز و امضای ذیل دفاتر ثبت و پرداخت حقوق قانونی اقدام کند.
امضای هیات رئیسه
رئیس جلسه              ناظر جلسه                ناظر جلسه               منشی جلسه
.........                   ..........                   .......                     ..........
خریدار سهام                                     فروشنده سهام
.............                                       ............

نحوه نقل و انتقال سهام در سامانه ثبت شرکتها

نقل و انتقال سهام مستلزم تنظیم سند رسمی نیست اما در مقررات قانونی تشریفاتی برای انتقال سهام بانام قرار داده شده است. درصورتی که این تشریفات در زمان انتقال سهام رعایت نشود پروسه انتقال از نظر شرکت و نیز در قانون معتبر نیست.  

انتقال سهام بانام

برای انتقال سهام باید یک صورتجلسه توسط شرکا تنظیم شود و به امضای آنها برسد. اگر سهام شرکت بانام باشد سهامدار قبل از واگذاری سهم خود، باید به حوزه مالیاتی که شرکت در آن واقع شده، مراجعه نماید و مالیات مربوط به انتقال سهام را پرداخت کند. پس از این مرحله گواهی پرداخت مالیات را از اداره دارایی تحویل و به اداره ثبت شرکت‌ها ارائه دهد تا فرآیند انتقال سهام کامل گردد. در واقع واگذاری و انتقال سهام بانام نیازمند طی کردن مراحل و تشریفات اداری می باشد. انتقال سهام بانام باید در دفتر ثبت سهام شرکت صورت گیرد و واگذارکننده یا نماینده قانونی وی باید اسناد مربوطه را در دفتر ثبت امضاء نماید.

انتقال سهام بی نام

در گذشته جهت نقل و انتقال سهام بی نام نیازی به ارائه گواهی از اداره دارایی نبود و بدون تشریفات فوق نقل و انتقال سهام بی نام انجام میشد اما امروزه با تغییر مفاد مربوط به این قانون همان تشریفاتی که در خصوص سهام با نام ذکر شد برای انتقال سهام بی نام نیز لازم است.

بنابراین جهت نقل و انتقال در شرکتهای سهامی خاص تمامی افراد واگذارکننده سهام و گیرنده باید همچون سهامهای بانام عمل کنند و مالیات خود را به ادارات مربوطه پرداخت نمایند.

ما با شما تماس میگیریم لطفا شماره موبایل خود را وارد کنید
ثبت تغییرات نقل و انتقال سهام درشرکتهای سهامی ✔️

پاسخ دادن به :

فرم ارسال نظر و سوال
ارسال با تشکر از ارسال نظر . پس از تایید نظر شما درج خواهد شد
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
پایان مشاوره

به سیستم مشاوره آنی خوش آمدید .
لطفا جهت شروع پشتیبانی یکی از روش های زیر را انتخاب فرمایید