ثبت شر کت ثبت برند یا علائم تجاری مقوله ایست که امروزه ذهن بسیاری از افراد را به خود جلب کرده است ، زیرا علاوه بر کاربردهای معمول برند و علامت تجاری مثل درج آن بر روی محصولات ، جلوگیری از سواستفاده از تولیدات شخص .و استفاده از آن در انواع تبلیغات ، امروزه برای عرضه بسیاری از کالا ها به بازار مستقیم یا غیرمستقیم نیاز به ثبت برند دارید . مثلا" برای اخذ ایرن کد یا بارکد محصولات ایرانی اول باید ثبت برند انجام داد. برای اخذ پروانه بهره برداری نیز باید ابتدا ثبت برند انجام داد علاوه بر اخذ جواز تاسیس. اگر شما مواد غذایی تولید می کنید حتما اسم سیب سلامت به گوشتان خورده است که برای آن نیز نیاز به ثبت برند دارید . به علاوه در استانداردهای اجباری نیز ابتدا باید ثبت برند انجام داد و سپس محصول را به اداره استاندارد ارائه کرد ، فلذا می بینید که ثبت برند و ثبت علامت تجاری برای بسیاری از کارهای تجاری یک نوع پیش نیاز است . اما اینکه اکثریت فکر می کنند برای ثبت برند ابتدا باید ثبت شرکت کنند چقدر صحت دارد ؟

ثبت شرکت برای ثبت برند
ثبت شرکت برای ثبت برند لازم است ؟

به منظور ثبت برند و ثبت علائم تجاری علاوه بر مدارک هویتی و خود برند نیاز به مدرک دیگری نیز هست و این مدرک مجوزیست که فعالیت شما را در زمینه کاری که برای آن می خواهید ثبت برند انجام دهید بلامانع اعلام می کند ، بنابراین جواز تاسیس صنایع یا پروانه بهره برداری ، جواز کسب واحد تجاری و یا جواز اصناف همگی برای ثبت برند معتبر است . حال این پرسش مطرح می شود که اگر شرکت ثبت کنیم آیا آن شرکت را هم می توانیم به عنوان مجوز استفاده کنیم ؟
در پاسخ به این سوال باید گفت که ثبت برند به شکل شخصی و شرکتی انجام می شود یعنی می توانید برند را به اسم شخص یا شرکت ثبت کنید که ثبت برند به نام شخص همان برند حقیقی است و ثبت برند و علامت تجاری به اسم شرکت ثبت برند حقوقی نام دارد ، اما در هر دوحالت نیازمند مجوز هستید و این بدین معنا است که حتی اگر شرکتی با موضوع فعالیت مورد نظر برای ثبت برند هم داشته باشید باز باید اخذ مجوز کنید و تنها تفاوت این است که اگر شرکتی داشته باشیذ می توانید این حق انتخاب را داشته باشید که برندتان را به نام خودتان ثبت کنید یا برند شرکتی یا حقوقی داشته باشید و در دوحالت ارائه مجوز الزامی است اما برند حقیقی را با مجوز و مدارک شناسایی خود و نمونه برند ثبت می کنید . لیکن در ثبت برند شرکتی مدارک شناسایی مدیر عامل به همراه مدارک ثبت شرکت و مجوز و نمونه برند را ارائه می کنید . لذا نتیجه می گیریم که ثبت شرکت برای ثبت برند لازم نیست اما می توان برای ثبت برند حقوقی شرکت ثبت کرد .