• نام شرکت:

نام کامل یک شرکت مانند نام کوچک یک شخص حقیقی است (در حال حاضر برای به ثبت رسیدن یک شرکت، نام آن‌ باید حداقل متشکل از ۳ سیلاب باشد).

نوع شرکت ثبتی:
انواع مختلف شرکت‌ها را می‌توان با نام فامیلی اشخاص حقیقی مقایسه کرد. یک شرکت می‌تواند دارای عناوینی مانند: با مسئولیت محدود، سهامی خاص، تضامنی، مختلط، مختلط سهامی، مختلط غیرسهامی یا مؤسسه غیرتجاری باشد.

تاریخ تأسیس شرکت:
تاریخ تأسیس یک شرکت مشابه و قابل مقایسه با تاریخ تولد یک شخص است.

تاریخ ثبت شرکت:
تاریخ ثبت هم همانند تاریخ صدور در شناسنامه اشخاص حقیقی است.

نکاتی جهت جست‌وجو در اطلاعات سامانه تخصیص شناسه ملی اشخاص حقوقی:
- اطلاعات مربوط به شرکت‌ها و مؤسسات غیر تجاری در این سامانه وجود دارد.
- این سامانه مدام در حال به‌روزرسانی است.
- برای دست‌یابی به اطلاعات هر شخص حقوقی می‌توان یکی از سه گزینه‌ی نام، شماره ثبت یا شناسه ملی را جست‌وجو کرد.
- برای جست‌وجوی شرکت باید از انتخاب محل جغرافیایی و تاریخ ثبت اجتناب کرد.
- چنانچه قصد دریافت شناسه ملی را دارید، شماره ثبت یا نام شخصیت حقوقی را بنویسید و کلید جست‌وجو را بزنید. در نتیجه شناسه ملی، نام شخصیت و سازمان ثبت‌کننده مشخص می‌شود.
- برای دست‌یابی به جزئیات روی شماره شناسه ملی کلیک کنید.
- جست‌وجوی اشخاص حقوقی به تفکیک سازمان‌های ثبت‌کننده آن‌ها ممکن است.

واحد ثبتی:
اداره‌ای است که شماره شرکت در آن به ثبت رسیده و همانند محل صدور شناسنامه‌ شخصی حقیقی است. در قسمت بالا تعدادی از شناسه‌های لازم برای شناسایی و استعلام را ذکر کرده‌ایم. برای اشخاص حقیقی، شناسنامه، کارت ملی و برای اشخاص حقوقی، برگه‌ای که از سامانه استعلام اشخاص حقوقی صادر می‌شود، نشان‌دهنده مشخصات کلی اشخاص است.
فعلاً سامانه استعلام اشخاص حقوقی کشور تنها منبع اسناد برای همه اشخاص، ارگان‌ها، سازمان‌های دولتی و خصوصی است و تنها نام شرکت‌های معتبر در این سامانه موجود است. در این سامانه داشتن یکی از این ۳ مورد؛ ۱: نام شرکت، ۲: شماره ثبت شرکت و ۳: شناسه ملی شرکت برای استعلام شرکت ضروری است. البته همان‌طور که در بالا توضیح داده شد، با دانستن حتی یکی از این ۳ مورد نیز می‌توان اطلاعات کلی هر شرکتی را (البته اگر وجود خارجی داشته باشد.) به ‌دست آورد.

دیگر راه‌های گرفتن استعلام شرکت ها

برای استعلام شرکت و مراحل کاری ثبت آن می‌توانید با ورود به سامانه اداره ثبت شرکت‌ها و وارد کردن نام، مشخصات و یکی از دو شماره ثبت شرکت یا شناسه ملی، اطلاعات شرکت خود را دریافت کنید و دقیقاً مرحله‌ای که پرونده در آن قرار دارد را مشاهده نمایید. البته از شماره ثبت و به ‌خصوص شناسه ملی شرکت در راستای استعلام‌های دیگری همچون استعلام صحت شرکت و دریافت اطلاعات مدیران و مؤسسین آن‌ها نیز استفاده می‌شود.
برای پاسخ به سؤالات خود از مراجعه حضوری به اداره خودداری کنید؛ زیرا برای گرفتن هر گونه استعلام، فقط لازم است به سامانه اینترنتی آن اداره بروید. تمامی سؤال‌های رایج در زمینه ثبت شرکت‌ها و مؤسسات در سایت اداره ثبت اسناد و املاک توضیح داده شده. همچنین برای ثبت اینترنتی شرکت یا صورت‌جلسه تغییرات شرکت خود باید به سامانه ثبت شرکت‌ها و مؤسسات غیر تجاری مراجعه کنید. آدرس این سامانه http://irsherkat.ssaa.ir/ است و در آن علاوه بر ثبت شرکت‌ها و مؤسسات و ثبت صورت‌جلسات تغییرات، می‌توان با وارد کردن کد پیگیری، روند درخواست‌های قبلی خود را دنبال کنید. همچنین امکان انصراف از درخواست برای صورت‌جلساتی که پذیرش نهایی‌شده نیز در این سامانه وجود دارد.
بسیاری از شرکت‌های غیر مجاز به دلیل عدم وجود شماره، اجازه ثبت شرکت خود را نخواهند داشت. در این صورت می‌توان از مشاوره حقوقی ثبت شرکت یا وکیل متخصص ثبت شرکت این کار استفاده کرد.
در صورتی که از یک شرکت اطلاعات بیشتری -علاوه بر اطلاعاتی که در ابتدای مقاله بیان شد- از جمله میزان سرمایه شرکت، نام اعضای هیأت مدیره و سهام‌داران و... نیاز دارید، می‌توانید از سایت روزنامه‌ رسمی کمک بگیرید. در این سایت به آدرس www.ssaa.ir به قسمت آگهی‌های قانونی که در ستون سمت راست قرار دارد، مراجعه کنید و نام شرکت یا شناسه ملی و شماره ثبت شرکت را وارد نمایید تا اطلاعات تأسیس و در صورت وجود، تغییرات شرکت مورد نظر را مشاهده کنید. با استفاده از این روزنامه‌های رسمی شرکت می‌توان اطلاعات زیادی در مورد شرکت مورد نظر استعلام کرد.
برای استعلام شماره ثبت شرکت‌ها و مؤسسات غیرتجاری در هر جای ایران می‌توانید با کارشناسان مشاوره «ثبت شرکت ایلیا» تماس حاصل فرمایید تا در کمترین زمان ممکن اطلاعات مورد نیاز شما از همه‌ی شرکت‌ها و مؤسسات ثبت شده در ایران را در اختیارتان قرار دهند.