ثبت طرح صنعتی

ثبت طرح صنعتی چیست؟

آنچه که عموم مردم از طرح صنعتی در ذهن دارند مرتبط با شکل وظاهر کلی کالاها می باشد اما در زبان حقوق مالکیت فکری طرح صنعتی مرتبط با شکل و ساختار ، تزئینات به کار رفته در یک فرایند صنعتی است که منجر به چشم نوازی کالا می شود.

بنابر این به عنوان یک قاعده کلی، طرح صنعتی متشکل است از:

  • خصوصیات سه بعدی به عنوان مثال شکل یک کالا
  • خصوصیات دو بعدی به عنوان مثال رنگ ، تزئینات
  • ترکیبی از موارد فوق

میتوان گفت کلیه تغییراتی که ارتباط مستقیم با ظاهر و نوع بسته بندی محصولات دارد بهتر است قبل از افشا به ثبت برسد تا ثبل از هر اقدامی مورد سوء استفاده قرار نگیرد در نتیجه می توانید با ثبت طرح صنعتی خود از تولید محصولات تقلبی که از طرح شما سوء برداشت شده است جلوگیری نمایید.

ثبت طرح صنعتی محصولات گسترده ای را که شامل : خانگی ، اداری ، ورزشی ، اسباب بازی ، مبلمان اداری ، ابزار های فنی و پزشکی بهداشتی ، اقلام لوکس، تزئینی ، منسوجات ، فرش و لباس و ... دارا می شود. به همین خاطر به استناد ماده 20 قانون ثبت اختراعات گفته شده است : (هرگونه ترکیب خطوط یا رنگها و هرگونه شکل سه بعدی یا خطوط، رنگها و یا بدون آن به گونه ای که ترکیب یا شکل یک فرآورده صنعتی یا محصول از صنایع دستی را تغییر دهد طرح صنعتی است". در ضمن طرح صنعتی تنها دسترسی به یک نتیجه فنی بدون تغییرشکل ظاهری مشمول حمایت از این قانون نمی شود.)

 به بیان دیگر طرح صنعتی به شکل و ظاهر محصول اشاره دارد و خصوصیات فنی و عملکرد آن بدون در نظر گرفتن ماهیت بی معنا می باشد و تحت حمایت قانون قرار نمیگیرد.

حقوق مالکیت صنعتی در مرحله اول صنعت و تجارت و تحقیقات قرار دارد در نتیجه عدم توجه به این حقوق موجب ضرر و زیان جبران ناپذیری می شود و در ابتکار و نوآوری حفظ حقوق پدید آورده باعث تشویق وی و سایرین می گردد. بعنوان مثال حسن نام تجاری یک کالا ، سرعت فروش را برای فروشنده بالا برده باعث سهولت در بازاریابی می گردد و یا ظاهر زیبا و بسته بندی منحصر به فرد کالا، عامل کلیدی در جلب و جذب مشتریان شده و موجبات موفقیت محصول در بازار می شود یا ثبت و حمایت از حقوق مبتکرین و مخترعان باعث رشد شگرفت علم و دانش می گردد.

حمایت از طرح صنعتی چه حقوقی را بوجود می آورد؟

تنها در صورتی یک طرح صنعتی مورد حمایت قرار می گیرد که به ثبت رسیده باشد تا مالک آن بتواند به صورت کاملا انحصاری از آن استفاده نماید این امر این کمک را به مالک طرح صنعتی میکند تا بتواند از سوء استفاده های اشخاص ثالث جلوگیری نماید