لوگو سفید ایلیا
صفحه اصلی انتخاب نام شرکت و برند خدمات ما
ثبت شرکت ثبت برند ثبت تغییرات شرکت اقدامات پس از ثبت شرکت ثبت طرح صنعتی ثبت اختراع اخذ کارت بازرگانی اخذ جواز تاسیس صنایع رتبه بندی(گرید) شرکت ها
درباره ما
حقوق مالکیت برند ایلیا اساسنامه ثبت ایلیا اعضای هیئت مدیره ایلیا منشور اخلاقی ثبت ایلیا تاریخچه ایلیا همکاران ایلیا محیط کار ایلیا کاتالوگ ایلیا
ارتباط با ما تور مجازی ایلیا

تفاوت فرم اظهارنامه ثبت اختراع ثبت طرح صنعتی


تفاوت شکلی منظور از تقاوت شکلی این است که فرم اظهارنامه ثبت اختراع از نظر محتویات و مندرجات با اظهارنامه ثبت طرح ها و مدل های صنعتی تفاوت دارد.

تفاوت فرم اظهارنامه ثبت اختراع ثبت طرح صنعتی

البته همان طور که قبلا اشاره شد، اگر جنبه فنی یک اختراع از طرح آن قابل تفکیک نباشد، یا اظهارنامه اختراع ثبت می شود و با گواهی نامه اختراع مورد حمایت قرار خواهد گرفت. واگر طرح یا مدل صنعتی برای ثبت در فرم مخصوص اختراع ولو با مشخصات فنی و تکنیکی مربوط به اختراع تنظیم و به مرجع صلاحیت دار تسلیم شود، چنین تقاضایی مردود وباطل اعلام خواهد شد وباید فقط در فرم مربوط به طرح یا مدل، برای ثبت تنظیم و تسلیم گردد، تا قابل بررسی باشد.

با توجه به این که ثبت اختراع مشکل تر از ثبت طرح یا مدل صنعتی است. اگر متقاضی ثبت اختراع اختیار انتخاب فرم اظهارنامه داشته باشد، یقیناً برای ثبت اختراع از فرم ثبت طرح صنعتی استفاده خواهد کرد. زیرا ثبت آن و دریافت گواهی نامه مربوط به آن آسان تر خواهد بود و از مزایای بیشتری نیز برخوردار می گردد، مخصوصاً اگر طرح یا مدل صنعتی، نوعی اثر فکری و ادبی یا هنری قلمداد گردد .در بعضی از کشورها از جمله در کشور فرانسه، بعد از فوت پدیدآورنده اثر هنری، ورثه یا موصی لهم متوفی تا 70 سال حق بهره برداری مادی انحصاری از آن را خواهد داشت. در زمینه ارتباط طرح های صنعتی با آثار ادبی و هنری در فرانسه، با توجه به مستفاد از پاراگراف دوم ماده 3-511L قانون مالکیت صنعتی، رویه قضایی براین است که همان طور که وجود اختلاف بین طرح های صنعتی و اختراع از جهت اوصاف و شرایط و آثارحقوقی موجب تمایز طرح از اختراع شده است ولو وجوه اشتراکی از جهت فنی بین آن ها وجود داشته باشد، به همان علل و دلایل، بین طرح صنعتی و اثر فکری و هنری نیز تفاوت هایی وجود دارد. هرچند وجوه اشتراکی از جهت تلاش فکری بین آن بدون تردید وجود خواهد داشت. البته ممکن است عنوان شود حکم مندرج در قسمت دوم ماده 3-511L قانون مالکیت صنعتی فرانسه مبنی برعدم امکان جمع حقوق ناشی از طرح صنعتی با حقوق ناشی از اختراع، حکمی استثنایی است که در حد نص صریح قانون قابلیت اجرا دارد وبه موارد مشابه تسری پیدا نخواهد کرد، ولی با توجه به آراء صادره از شعب مدنی و تجاری دیوان کشور فرانسه و با توجه به نظر اکثر حقوق دانان آن کشور، اصل عدم جمع، در مورد عدم جمع حقوق طرح های صنعتی با حقوق آثار فکری و هنری هم جاری است و اگر حقوق مولف یا کار و اثر هنری هنرمندی در طرح صنعتی جلوه گر شود، طرح مذکور منحصراً تابع مقررات و ضوابط مربوط به طرح یا مدل صنعتی خواهد بود و چنین طرحی از مزایای قانونی مالکیت فکری و هنری بهره مند نخواهد شد. لازم است توضیح داده شود که در نظام قدیم بعد از انقلاب کشور فرانسه، آثار هنری کاربردی، در صنایع نظیر پیکره سازی و امور صنعتی دیگر، از حمایت مالکیت ادبی و هنری قانون 1793 بهره مند می شدند و حتی به موجب قانون 11 مارس 1902 به ماده اول قانون 1793 ضابطه ای افزوده شد که طبق آن، همان مزیت و حق مالکیت ادبی برای طراحی های تزئینی و پیکره سازی، پذیرفته شد، بدون در نظر گرفتن کاربرد یا امتیازی که طرح یا پیکره، در پی می داشت. یعنی تفاوتی نداشت که طرح جنبه هنری صرف داشته باشد یا در صنعت مورد بهره برداری قرار گیرد .با این ترتیب بین آثار ادبی و طراحی تفاوتی از جهت آثار حقوقی وجود نداشت ولی مشکلات عملی تفاوت های فاحش بین آثار مالکیت ادبی و طرح ها یا مدل های صنعتی سبب شد که مقررات خاصی در زمینه طرح ها و مدل های صنعتی از سال 1909 به بعد به وجود آید ودر سال 1990 مقررات کاملی در مورد مالکیت فکری و صنعتی با توجه به اصلاحات تدریجی به عمل آمده، در فرانسه به تصویب رسید.

به نظر می رسد قانون حمایت حقوق مولفان و مصنفان و هنرمندان مصوب 1348 ایران، با الهام از حقوق مالکیت فکری مصوب11مارس سال 1957کشور فرانسه و یا حتی با توجه به مقررات قبلی و تفکر وحدت حقوق مالکیت هنری و طرح های کاربردی آن کشور،به تصویب رسیده باشد که طرح ها و مدل های صنعتی، در حقوق ایران از آثار هنری جدا نشده بود و بین هنرهای کاربردی و آثار فکری و ادبی و هنری غیر کاربردی تفکیکی به عمل نیامده بود و مقررات خاصی در زمینه طرح های صنعتی تا سال1386به تصویب نرسیده بود ولی در حال حاضر،در نظام حقوقی ایران،طرح های صنعتی تابع ضوابط جدیدی است که در گفتار بعدی بررسی خواهد شد.

البته طرح یا مدل صنعتی مشابهت هایی هم با مارک صنعتی دارد. ازجمله مشابهت ها این است که مارک همانند طرح، علامتی است که به شکل یک طرح یا مدل، نظیر مهر،لفاف و هولوگرام و امثال آن برای معرفی کالا یا خدمات مورد استفاده قرار می گیرد و آنها را از کالا یا خدمات مشابه متمایز می سازد. ولی از جهت قلمرو و آثار حقوقی، تفاوت هایی بین آن ها یافت می شود. از جمله این تفاوت ها، این است که طرح یا مدل برای ساخت کالای مشخصی به کار می رود ولی مارک می تواند برای معرفی کالا یا خدمات گوناگون کاربرد داشته باشد. به طور مثال مارک سونی برای تولید رادیو، تلویزیون ، کامپیوتر و نظایر آن می تواند کاربرد داشته باشد. تفاوت دیگر آن است که طرح یا مدل صنعتی مدت اعتبار محدودی دارد ولی مدت اعتبار مارک محدود نیست بلکه بارها و کراراً مدت اعتبار آن قابل تمدید است.

پل ارتباطی مجتمع ایلیا

( به لبخندتان برترینیم )

شماره تماس مجتمع ثبتی ، اداری و حقوقی ثبت ایلیا

  • شعبه کرج: 137 32 – 026
  • شعبه تهران :119 55 266 – 021
  • سامانه ی پیامکی: 32 52 52 32
  • سامانه ی تخصصی ثبتی و حقوقی WWW.ELIYA.IR
  • پست الکترونیکی به نشانی [email protected] ELIYA.IR

خدمات قابل ارائه مجتمع ثبتی ، اداری و حقوقی ایلیا در کلیه واحد های ثبتی اداره ثبت شرکتها در چهار چوب قانون تجارت ایران شامل ( ثبت انواع شرکت های تجاری و تخصصی، تنظیم و ثبت صورتجلسات تغییرات شرکتها ) خدمات نام تجاری و اسم شرکت در اداره مالکیت صنعتی شامل ( ثبت برند ، ثبت طرح صنعتی و هزینه و قیمت ثبت طرح صنعتی و ثبت بین المللی طرح صنعتی و ثبت اختراع )همچنین امور اخذ کارت بازرگانی در اتاق بازرگانی استانها ی کشور و انجام کلیه امور مالیاتی و کلیه خدمات اداری و اخذ انواع مجوزها در کل مراجع ذیصلاح ، همچنین امور حقوقی ( دعاوی کیفری ، خانواده و حقوقی کلیه دادگاه ها درسراسر ایران.

اقدامات اولیه ثبتی در ایلیا...

مسیر طی شده ی ایلیا سرشار از نام کسانی ست جای_گاهی استـوار برای سرشار از نام کسانی ست خودشان ایجاد نماید.

مشاوره آنی
ارائه دهنده خدمات جامع ثبتی، حقوقی و اداری
ما در هر زمان کنار شما هستیم.

مجتمع ایلیا با دارا بودن دپارتمان های مجزا و با برخورداری از مشاوران برتر ثبتی و حقوقی درراستای ارائه ی خدمات با اقل هزینه ها و در کوتاه ترین زمان ممکن تلاش می نماید

موافقت نامه تریپس 1994در زمینه طرح صنعتی

موافقت نامه تریپس 1994در زمینه طرح صنعتی - در زمینه مالکیت فکری و صنعتی از قرن نوزدهم میلادی به بعد کنوانسیون ها و معاهدات متعددی بین دول با هم فکری حقوق دانان و متخصصان کشورهای بزرگ جهان به امضاء رسیده است که در حال حاضر اکثر این معاهدات تحت نظارت سازمان جهانی مالکیت فکری یعنی وایپو « WIPO»

فواید طرح ها و مدل های ثبت طرح صنعتی

فواید طرح ها و مدل های ثبت طرح صنعتی -طرح یا مدل های صنعتی، همان طور که قبلا اشاره شد، شکل و فرم هایی هستند که از ترکیب خطوط یا رنگ ها به صورت سه بعدی که قالب یا ظاهر یک کالا را نشان می دهد یا به صورت دوبعدی در صنایع از جمله در صنایع دستی، قالی بافی، گلیم بافی و غیره کاربرد دارد.

ثبت بین المللی طرح صنعتی

مسیر و مراحل بین المللی ثبت طرح صنعتی - متقاضی ثبت طرح صنعتی در سطح بین المللی می تواند از مسیرهای مختلفی برای ثبت طرح خود اقدام کند.اولین مسیر این است که به کشورهای مورد نظر مراجعه و در صورت دارا بودن شرایط مقرره در آن کشورها طرح صنعتی خود را به ثبت برساند. البتهدر این مسیر متقاضی می تواند .

دادگاه صلاحیت دار رسیدگی به ثبت طرح های صنعتی

دادگاه صلاحیت دار رسیدگی به امور مربوط به ثبت طرح های صنعتی - منظور از دادگاه صلاحیت دار رسیدگی به امور مربوط به طرح های صنعتی این است که دعاوی وشکایات مربوط به تجاوز به حقوق ناشی از طرح های صنعتی، در چه دادگاه هایی باید رسیدگی شود.

تفاوت ماهیتی بین اختراع و طرح صنعتی

تفاوت ماهیتی بین اختراع و طرح صنعتی -تفاوت ماهیتی: اوصاف و خصوصیات اختراع خصوصا اختراعی که موضوع آن یک پدیده فنی است، با اوصاف و خصایص موضوع طرح یا مدل تزئینی و زیبا سازی ، کاملا تفاوت دارد و از همدیگر قابل تفکیک هستند ولی به این معنی نیست که وصف فنی و وصف تزئینی یا زیبایی آفرینی در کنار همدیگر

صاحبان حق ناشی از طرح و مدل صنعتی

صاحبان حق ناشی از طرح و مدل صنعتی - هرکس که در برابر تسلیم کننده اظهارنامه طرح، ادعا کند که خالق و پدیدآورنده طرح مزبور است، باید ادعای خود را ثابت کند و چون خلق طرح یک پدیده خارجی است بنابراین با هر دلیلی ادعای خلق طرح مورد ادعا، قابل اثبات است و نیاز به دلیل خاص ندارد وهر کس دیگری غیر از پدید

ضمانت اجرای کیفری بدون موافقت مالک طرح صنعتی

ضمانت اجرای کیفری بدون موافقت مالک طرح صنعتی - هرشخصی که با علم و عمد، بدون موافقت مالک طرح صنعتی، از آن بهره برداری کند یعنی هرکس عالماً در ساخت، فروش کالا و وارد کردن اقلام تولیدات مربوط به یک طرح صنعتی از طرح به ثبت رسیده متعلق به دیگری، بدون رضایت وی استفاده کند

شرایط قضایی حمایت از ثبت طرح ها و مدل ها صنعتی

کنترل قضایی شرایط حمایت خاص طرح ها و مدل ها - در قانون مالکیت صنعتی و در موارد مربوط به طرح ها و مدل های این قانون که مواد 1-511L تا 7-521L آن اختصاص به طرح ها و مدل های صنعتی دارد، هیچ ضابطه ای در خصوص اقامه دعوی مستقیم بطلان طرح و مدل در محاکم و دادگاه های نظام قضایی فرانسه، به علت فقدان شرایط

تفاوت فرم اظهارنامه ثبت اختراع ثبت طرح صنعتی

تفاوت شکلی منظور از تقاوت شکلی این است که فرم اظهارنامه ثبت اختراع از نظر محتویات و مندرجات با اظهارنامه ثبت طرح ها و مدل های صنعتی تفاوت دارد. البته همان طور که قبلا اشاره شد، اگر جنبه فنی یک اختراع از طرح آن قابل تفکیک نباشد، یا اظهارنامه اختراع ثبت می شود .

اعتراض و درخواست ابطال طرح صنعتی ثبت شده

شرایط و راهنمایی اعتراض به تقاضای ثبت طرح های صنعتی و درخواست ابطال طرح های ثبت شده - ممکن است نسبت به تقاضای ثبت طرح های صنعتی اعتراض به عمل آید و حتی درخواست ابطال طرح های ثبت شده به مرجع صلاحیت دار تقدیم گردد که تشریفات آن به شرح زیر مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج
فرم ارسال نظر و سوال

پاسخ دادن به :

امتیار خود را ثبت کنید
ارسال با تشکر از ارسال نظر . پس از تایید نظر شما درج خواهد شد
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
پرسش و پاسخ های شما
یثربی
با احترام و سلام و خسته نباشید. من یثربی هستم از اصفهان در خصوص طرح صنعتی که مرتبط با موضوع مقاله سایت شما در خصوص تفاوت فرم اظهارنامه ثبت اختراع ثبت طرح صنعتی بود نیاز به راهنمایی و مشاوره دارم . ممنون میشم با من تماس بگیرید.
پاسخ
ثبت شرکت ایلیا ®
ثبت شرکت ایلیا ®
درود بر شما هموطن گرامی جناب آقای یثربی با توجه به درخواست جنابعالی در مورد موضوع ( تفاوت فرم اظهارنامه ثبت اختراع ثبت طرح صنعتی ) کارشناسان طرح صنعتی مجتمع ثبتی و حقوقی ایلیا تا یک ساعت آینده با شما ارتباط خواهند گرفت .موفق و پیروز باشید.
پاسخ
توضیحات چقدر جستجو و سوال پرسش و پاسخ مقالات مرتبط

هم اکنون آنلاین نیستیم . جهت مشاوره رایگان کی با شما تماس بگیریم ؟