لوگو سفید ایلیا
صفحه اصلی انتخاب نام شرکت و برند خدمات ما
ثبت شرکت ثبت برند ثبت تغییرات شرکت اقدامات پس از ثبت شرکت ثبت طرح صنعتی ثبت اختراع اخذ کارت بازرگانی اخذ جواز تاسیس صنایع رتبه بندی(گرید) شرکت ها
درباره ما
حقوق مالکیت برند ایلیا اساسنامه ثبت ایلیا اعضای هیئت مدیره ایلیا منشور اخلاقی ثبت ایلیا تاریخچه ایلیا همکاران ایلیا محیط کار ایلیا کاتالوگ ایلیا
ارتباط با ما تور مجازی ایلیا

انحلال شرکت تعاونی


انحلال شرکت های تعاونی

انحلال شرکت تعاونی

انحلال شرکت تعاونی

انحلال در لغت به معنای حل شدن، باز شدن، گشوده شدن گره، حل شدن جسم جامد در مایع و نیز به معنی از میان رفتن و برچیده شدن یک اداره یا بنگاه برچیدگی است و از نظر اصطلاحی مصادیق زیادی دارد مانند انحلال عقد واحد به عقود متعدد یا انحلال مجلس امّا در این نوشتار منظور انحلال شرکت تجاری است که در خصوص انواع شرکت ها دارای شرایط مختص به خود است.

ماده 54 قانون بخش تعاونی اقتصاد جمهوری اسلامی مصوب 1370 در انحلال شرکت تصریح می دارد

خاتمه­ی شرکت تعاونی

انحلال شرکت های تعاونی به استناد تبصره­ی 1 ماده­ی 54 قانون بخش تعاونی مصوب 1370 باید به ثبت برسد و وفق ماده­ی 210 لایحه­ی اصلاحی قانون تجارت مصوب 1347 آگهی گردد. آگهی انحلال شرکت های تجاری در قانون بخش تعاونی مصوب 1370 و آیین نامه­ی اجرایی آن پیش بینی نشده است.

لیکن وفق ماده­ی 26 آیین نامه­ی مزبور، انحلال شرکت های تعاونی در مواردی که در آیین نامه پیش بینی نشده است، تابع مقرررات مربوط به لایحه­ی اصلاحی قانون تجارت مصوب 1347 است.

همچنین برابر ماده 17 آیین نامه اجرایی قانون بخش تعاونی مصوب 1371 «تازمانی که انحلال شرکت به ثبت نرسیده باشد، هر تصمیم یا اقدامی جهت تصفیه­ی امور شرکت بی اعتبار می ماند.» بنابراین انحلال مزبور مادام که به ثبت نرسیده است برای طلبکاران و کسانی که با شرکت معامله می کنند دارای اعتبار نمی باشد.

بنابراین همانطور که ملاحظه می شود در اینجا هدف قانونگذار حمایت از حقوق اشخاص ثالث بوده است. همچنان که ماده­ی 219 همان لایحه، انحلال شرکت را مادام که به ثبت نرسیده است در برابر اشخاص ثالث بلااثر می داند.

از بررسی مواد فوق می توان چنین نتیجه گرفت که اثر ثبت چه در دوران فعالیت شرکت تعاونی و چه در مرحله­ی خاتمه­ی آن، اثری نقلی می باشد. چرا که تنها بعد از ثبت است که می توان به این امور در برابر شخص ثالث استناد کرد.

«شرکت ها و اتحادیه های تعاونی در موارد زیر منحل می شوند:

1. تصمیم مجمع عمومی فوق العاده

2. کاهش تعداد اعضاء از حد نصاب مقرر در صورتی که حداکثر ظرف مدت 3 ماه تعداد اعضاء به نصاب مقرر نرسیده باشد.

3. انقضای مدت تعیین شده در اساسنامه مربوط در صورتی که دراساسنامه مدت معین شده باشد و مجمع عمومی مدت را تمدید نکرده باشد.

4. توقف فعالیت بیش از یک سال بدون عذر موجه

5. عدم رعایت قوانین و مقررات مربوط پس از سه بار اخطار کتبی در سال به وسیله وزارت تعاون بر طبق آیین نامه مربوط

6. ورشکستگی طبق قوانین مربوطه»

نکته: بند های دوم و چهارم و پنجم وزارت تعاون بلافاصله طبق آیین نامه مربوط انحلال تعاونی را به اداره ثبت محل اعلام می نماید.

نکته: اعلام نظر وزارت تعاون در مورد بندهای 4 و 5 در دادگاه صالح قابل شکایت و رسیدگی می باشد.

نکته: با توجه به تبصره 1 ماده 54 قانون بخش تعاونی اقتصاد جمهوری اسلامی پس از اعلام انحلال و ثبت، بلافاصله در اداره ثبت محل، تصفیه طبق قانون تجارت صورت می‌گیرد.

آثار انحلال شرکت

پس از اعلام انحلال شرکت و ثبت بلافاصله آن در اداره ثبت محل، تصفیه طبق قانون تجارت صورت می‌گیرد. بدین شرح که شرکت های تعاونی اعم از این که شرکت از جمله شرکت های تجاری مندرج در بند 7 ماده 20 قانون تجارت باشد یا نباشد یا از جمله شرکت های تعاونی غیر تجاری با فعالیت تجاری یا غیر تجاری باشد تصفیه آن ها به صورت یکپارچه بر اساس قانون تجارت صورت می گیرد.

  • عمید،حسن، فرهنگ فارسی عمید؛ تهران، جلد اول، انتشارات امیرکبیر، چاپ هشتم،1381،ص285
  • جعفری لنگرودی، محمد جعفر، ترمینولوژی حقوق، ج اول، تهران، انتشارات گنج دانش، چاپ هشاتم1376،ص90
  • تبصره 2ماده 54 قانون بخش تعاونی اقتصاد جمهوری اسلامی مصوب 1370
  • تبصره 2ماده 54 قانون بخش تعاونی اقتصاد جمهوری اسلامی مصوب 1370
  • تبصره 1ماده 54 قانون بخش تعاونی اقتصاد جمهوری اسلامی مصوب 1370

انحلال شرکت تعاونی

پل ارتباطی مجتمع ایلیا

( به لبخندتان برترینیم )

شماره تماس مجتمع ثبتی ، اداری و حقوقی ایلیا

شعبه کرج: 137 32 – 026
شعبه تهران :119 55 266 – 021
سامانه ی پیامکی: 32 52 52 32
سامانه ی تخصصی ثبتی و حقوقی WWW.ELIYA.IR
پست الکترونیکی به نشانی [email protected] ELIYA.IR

خدمات قابل ارائه مجتمع ثبتی ، اداری و حقوقی ایلیا ( ثبت شرکت ایلیا ) در کلیه واحد های ثبتی اداره ثبت شرکتها در چهار چوب قانون تجارت ایران شامل ( ثبت شرکت ، ثبت شرکت تعاونی و ثبت تغییرات شرکت ) خدمات نام تجاری در اداره مالکیت صنعتی شامل ( ثبت برند و ثبت علامت تجاری ، ثبت طرح صنعتی و ثبت اختراع ) همچنین اموراخذ کارت بازرگانی در اتاق بازرگانی استانها ی کشور )

اقدامات اولیه ثبتی در ایلیا...

مسیر طی شده ی ایلیا سرشار از نام کسانی ست جای_گاهی استـوار برای سرشار از نام کسانی ست خودشان ایجاد نماید.

مشاوره آنی
ارائه دهنده خدمات جامع ثبتی، حقوقی و اداری
ما در هر زمان کنار شما هستیم.

مجتمع ایلیا با دارا بودن دپارتمان های مجزا و با برخورداری از مشاوران برتر ثبتی و حقوقی درراستای ارائه ی خدمات با اقل هزینه ها و در کوتاه ترین زمان ممکن تلاش می نماید

موارد مربوط به مقام دعوت کننده مجامع

یکی از مواردی که معمولا در ثبت شرکت ها مورد بررسی قرار می گیرد، مقام دعوت مجامع می باشد که مطابق قوانین و مقررات مقام دعوت مجامع عمومی شرکت سهامی حسب مورد

حد نصاب لازم رسمیت جلسات مجمع عادی شرکت ها

حد نصاب لازم رسمیت جلسات مجمع عادی شرکت ها -جلسه­ی مجمع عمومی در صورتی رسمیت خواهد داشت که حد نصاب مقرر حضور اعضاء در شرکت های تجاری و تعاونی به دست آید تبصره­ی 1 ماده­ی 33 مصوب 1370 در این خصوص مقرر می دارد:«جلسات مجمع عمومی عادی در نوبت اول با حضور اعضاء رسمیت می یابد

ثبت تغییرات شرکت فوری و سریع

تغییرات شرکت ها توسط مجمع عمومی و فوق العاده و در برخی موارد توسط هیئت مدیره تایید و ارزیابی میگردد.جهت ثبت تغییرات شرکت با ایلیا تماس حاصل نمایید

چگونگی درخواست تشکیل مجمع شرکت ها

چگونگی حق درخواست تشکیل مجمع شرکت ها - برای حمایت از اعضاء و برای جلوگیری از سوء استفاده­ی مدیران یا بازرسان از موقعیت خود، قانونگذار به اعضاء شرکت های تعاونی حق داده است که تشکیل مجامع عمومی را از هیأت مدیره خواستار شوند.

موارد انحلال در شرکت های تعاونی

توضیحات تکمیلی در خصوص موارد انحلال در شرکت های تعاونی با کارشناسان مجرب و متخصص ثبت شرکت و برند ایلیا در تماس بوده و از تجربیات آنها بهره مند شوید

بررسی ثبت انحلال شرکت های تجارتی

بررسی ثبت انحلال شرکت های تجارتی

تغییر آدرس شرکت

تغییر آدرس شرکت یکی از انواع تغییرات مورد نیاز شرکت می باشد که برای این منظور نیاز به دانستن شرایط لازم و نحوه ثبت تغییرات خواهید داشت و در این مقاله به بررسی آن پرداخته ایم.

راهنمای قدم به قدم ثبت تغییرات شرکت

کلیه مراحل ثبت تغییرات شرکت توسط ثبت شرکت و برند ایلیا

تغییرات در شرکت ها

تغییرات در شرکت ها - تغییر در لغت به معنای از حالی به حالی برگردانیدن، دگرگون کردن، چیزی را به شکل و حالت دیگر درآوردن[1] و در اصطلاح شرکت های تجارتی هر گونه دگرگونی در شرکت است که به صورت مکتوب اداره ثبت شرکت ها با رعایت مقررات خاص خود اعلام گردد و مورد قبول اداره ثبت شرکت ها قرار گیرد به نحوی که..

تنطیم صورتجلسه شرکت

تدوین و تنطیم صورتجلسه شرکتها - چنانچه فقط شرکتی نیاز به تنظیم صورتجلسه دارد و خود مسئولیت پیگیری روند اداری کاردرمرجع ثبت شرکتها را برعهده می گیرد ایلیا

لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج
فرم ارسال نظر و سوال

پاسخ دادن به :

امتیار خود را ثبت کنید
ارسال با تشکر از ارسال نظر . پس از تایید نظر شما درج خواهد شد
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
پرسش و پاسخ های شما
بیات
با عرض ادب و احترام بیات هستم ممنون میشم در خصوص موضوع این مقاله که در خصوص انحلال شرکت تعاونی بود من رو راهنمایی کنید.من دقیقا دچار این مشکل شدم.
پاسخ
ثبت شرکت ایلیا ®
ثبت شرکت ایلیا ®
درود بر شما هموطن گرامی جناب آقای بیات سپاس از محبتت شما با توجه به کلی بودن سئوال شما در خصوص ( انحلال شرکت تعاونی ) لازم است مشکلات به وجود آمده را واضح تر بیان نمایید.در صورت نیاز به مشاوره دقیق با کارشناسان خبره ثبت شرکت ایلیا به شماره 32137 تماس حاصل نمایید.
پاسخ
توضیحات چقدر جستجو و سوال پرسش و پاسخ مقالات مرتبط

هم اکنون آنلاین نیستیم . جهت مشاوره رایگان کی با شما تماس بگیریم ؟