لوگو سفید ایلیا
صفحه اصلی انتخاب نام شرکت و برند خدمات ما
ثبت شرکت ثبت برند ثبت تغییرات شرکت اقدامات پس از ثبت شرکت ثبت طرح صنعتی ثبت اختراع اخذ کارت بازرگانی اخذ جواز تاسیس صنایع رتبه بندی(گرید) شرکت ها
درباره ما
حقوق مالکیت برند ایلیا اساسنامه ثبت ایلیا اعضای هیئت مدیره ایلیا منشور اخلاقی ثبت ایلیا تاریخچه ایلیا همکاران ایلیا محیط کار ایلیا کاتالوگ ایلیا
ارتباط با ما تور مجازی ایلیا

اعراض حقوق ناشی از مالکیت علامت تجاری


اعراض حقوق ناشی از مالکیت علامت تجاری

اعراض حقوق ناشی از مالکیت علامت تجاری

اصولاً و طبق قواعد کلی هر گونه حقوق مالی قابل اعراض است، مگر در مواردی که قانون استثناء کرده باشد یا این که حق مالی توأم با اوصافی خاص باشد. به طور مثال تاجر ورشکسته حق اعراض از اموال و حقوق مالی خود را ندارد و یا مالکیت فکری دارای اوصاف خاصی است.

اعراض یک عمل حقوقی یک جانبه یا ایقاع است. و مالک با قصد و اراده، یعنی با تصور و تصدیق و به میل خود از سلطۀ نسبت به مال و حقوق مالی خود چشم پوشی می کند. به هر حال قصد و رضای باطنی در قلمرو حقوق، باید به یک وسیلۀ قانونی ابراز گردد زیرا احراز قصد باطنی وامر دماغی بدون ابراز آن ممکن نیست ولی وسیلۀ ابراز قصد لازم نیست که لفظ یا کتابت باشد مگر در مواردی که قانون ترتیب خاص ویا لفظ یا شکل مخصوص، مقرر کرده باشد. البته ابراز قصد از طریق کتابت وسیله مطمئن تری است که احراز اراده را آسان خواهد کرد. طبق مادۀ 144 آئین نامه اجرایی قانون ثبت اختراعات، طرح ها و علائم تجاری، مالک علامت می تواند با تسلیم درخواست کتبی به مرجع ثبت ، از حقوق خود نسبت به علامت ثبت شدۀ معتبر، اعراض کند.

درخواست مذکور باید همراه با مدارک زیر باشد:

1- اقرار نامه رسمی بر اعراض که به امضاء مالک علامت رسیده باشد.

2- اصل آخرین گواهی نامۀ معتبر علامت.

3- مدارک نمایندگی قانونی، درصورت وجود نماینده.

4- رسید مربوط به پرداخت حق ثبت اعلام اعراض از حق مالکیت علامت به ثبت رسیده.

توضیح آنکه مادۀ 144 آئین نامه، اعراض از حق ناشی از مالکیت علامت را نوعی تغییر دانسته و برای آن حق ثبت قائل شده است که به نظر غیر منطقی است زیرا اعراض از مالکیت علامت هرگز تغییر محسوب نمی شود و نباید به هر بهانه یا اقدام به دریافت وجه غیر قانونی گردد هر چند وجه دریافتی قابل توجه نباشد.

اعراض از حقوق ناشی از مالکیت علامت تجاری باید بدون دریافت وجهی در دفتر مخصوص ثبت علامت و درستون ملاحظات با احراز اصالت اعراض، درج گردد. وقتی مالک علامت از حقوق خود چشم پوشی کند، علامت از حالت انحصاری خارج می شود و اشخاص دیگر، حق خواهند داشت علامت مزبور را با رعایت تشریفات قانونی که شرح آن گذشت به ثبت برسانند.

اعراض مالک از حقوق خود نسبت به آن مشروط بر این است که بهره برداری از علامت در زمانی که گواهی نامه اعتبار دارد جزئاً یا کلاً به دیگری واگذار نشده باشد. (تبصره 1 مادۀ 144 آئین نامه)

طبق تبصره 2 مادۀ مذکور، در صورت اعراض، حق ثبت و سایر هزینه های پرداختی به مرجع ثبت ، مسترد نخواهد شد.

با این که در مادۀ 144 آئین نامه عنوان شده است که مالک می تواند مراتب اعراض از حق مالکیت علامت خود را به صورت کتبی به اداره مالکیت صنعتی اعلام دارد که نشان گر اختیاری بودن اعلام کتبی اعراض است ولی با توجه به اهمیت اقتصادی علامت ثبت شده و آثار حقوقی آن برای مصرف کنندگان کالاها و خدمات و جلوگیری از اغفال و یا تحیر و سرگردانی آنان، اعلام اعراض به ادارۀ مالک صنعتی و انجام تشریفات، خصوصاً نشر آگهی اعراض برای اطلاع عموم و مصرف کنندگان کاملاَ ضروری است و نباید با توجه به مفهوم کلمۀ «می تواند» مذکور در مادۀ 144 آئین نامه، تنظیم درخواست کتبی اعراض و چشم پوشی از حقوق مربوط به مالکیت علامت ثبت شده و را اقدامی اختیاری تلقی کرد، بلکه باید درخواست کتبی اعراض را لازم و ضروری دانست به عبارت دیگر کلمۀ «می تواند» ناظر بر اختیار اعراض و عدم اعراض حق مالکیت علائم تجاری است ولاغیر. ضمناً به علت اهمیت موضوع اعراض، تنظیم وامضاء اقرارنامۀ رسمی اعراض امری ضروری است تا از اشکال بعدی جلوگیری گردد.

پل ارتباطی مجتمع ایلیا

( به لبخندتان برترینیم )

شماره تماس مجتمع ثبتی ، اداری و حقوقی ثبت ایلیا

  • شعبه کرج: 137 32 – 026
  • شعبه تهران :119 55 266 – 021
  • سامانه ی پیامکی: 32 52 52 32
  • سامانه ی تخصصی ثبتی و حقوقی WWW.ELIYA.IR
  • پست الکترونیکی به نشانی [email protected] ELIYA.IR

خدمات قابل ارائه مجتمع ثبتی ، اداری و حقوقی ایلیا در کلیه واحد های ثبتی اداره ثبت شرکتها در چهار چوب قانون تجارت ایران شامل ( ثبت شرکت، تنظیم و ثبت صورتجلسات تغییرات شرکتها ) خدمات نام تجاری و اسم شرکت در اداره مالکیت صنعتی شامل ( ثبت برند و ثبت علامت تجاری ، ثبت ظزح صنعتی و اختراع و ثبت برند بین المللی ( مادرید ) )همچنین اموراخذ کارت بازرگانی در اتاق بازرگانی استانها ی کشور و انجام کلیه امور مالیاتی و کلیه خدمات اداری و اخذ انواع مجوزها در کل مراجع ذیصلاح ، همچنین امور حقوقی ( دعاوی کیفری ، خانواده و حقوقی کلیه دادگاه ها درسراسر ایران.

اقدامات اولیه ثبتی در ایلیا...

مسیر طی شده ی ایلیا سرشار از نام کسانی ست جای_گاهی استـوار برای سرشار از نام کسانی ست خودشان ایجاد نماید.

مشاوره آنی
ارائه دهنده خدمات جامع ثبتی، حقوقی و اداری
ما در هر زمان کنار شما هستیم.

مجتمع ایلیا با دارا بودن دپارتمان های مجزا و با برخورداری از مشاوران برتر ثبتی و حقوقی درراستای ارائه ی خدمات با اقل هزینه ها و در کوتاه ترین زمان ممکن تلاش می نماید

استعلام نشان و علائم تجاری قبل از ثبت

استعلام نشان و علائم تجاری قبل از ثبت - برای استعلام برند قبل از ثبت می توان از اطلاعاتی که در سامانه اداره مالکیت صنعتی، بایگانی شده استفاده کرد و یا به .

لیست طبقه بندی ثبت برند، علائم و علامت تجاری

طبقه بندی بین‌المللی ثبت علائم ، نشان، آرم، برند و علامت تجاری جدولی است که در قانون ثبت علائم و ثبت برند تجاری جهت کلیه اجناس گردآوری شده و 45 طبقه میباشد

طبقه بندی انواع علائم تجاری

لیست طبقه بندی انواع علائم تجاری - طبقه بندی بین‌المللی ثبت علائم ، نشان، آرم، برند و علامت تجاری جدولی است که در قانون ثبت علائم تجاری و ثبت برند تجاری جهت کلیه اجناس گردآوری شده و آن را به ۴۵ طبقه تقسیم نموده‌اند.

ارزش اقتصادی مارک ، برند و علامت تجاری

اهمیت و ارزش اقتصادی مارک یا علامت تجاری - مارک یا علامت تجاری، صنعتی یا خدماتی مانند سایر حقوق مالکیت صنعتی و حتی با توان بیشتر، در زندگی اقتصادی به طور اساسی و مبنائی نقش دارد. نقش اساسی مارک یا علامت تجاری به طور خلاصه به شرح زیراست...

ثبت علامت تجاری فوری و سریع

ثبت علامت تجاری فوری وسریع - مراحل ثبت علامت در ثبت ایلیا با کمترین هزینه و با کمترین زمان ثبت می گردد.جهت ثبت سریع علامت تجاری با ایلیا همراه باشید.

لیست جدول طبقه بندی علامت تجاری

لیست جدول طبقه بندی علامت تجاری - در ثبت برند باید بررسی شود تا مشخص گردد هر فرد تقاضای ثبت در چه طبقه ای از 45 طبقه ای که در قوانین ثبت برند آمده را دارد.

انتقال ارادی حقوق علائم، برند و علامت تجاری

انتقال ارادی قسمتی از حقوق مربوط به علائم، برند و علامت تجاری - ممکن است مالک علامت ثبت شده ، تمامی حقوق ناشی ازعلامت را به دیگری انتقال دهد یا قسمتی از حقوق ناشی از موضوع علامت را واگذار کند. در این صورت خروج موضوع مورد انتقال از مالکیت اولیۀ علامت، به صورت مشخّص در پی علامت ثبت شده در دفتر

اختلاف از حیث حق تقدم ثبت علامت تجاری

اختلاف از حیث حق تقدم ثبت علامت تجاری - چنانچه شخصی خواستار حمایت از علائم خود در کشورهای متعددی در تاریخ واحدی باشد، کنوانسیون پاریس در این خصوص مکانیزمی را تحت عنوان اصل حق تقدم شناسایی کرده است که مطابق آن ، اظهارنامه ای که برای حمایت از علامت تجاری در یکی از کشورهای عضو توسط متقاضی( قائم مقام

ثبت برند یا علایم تصویری

ثبت برند یا علایم تصویری -علایم تصویری عبارت از علایمی هستند که با شکل و تصویر مخصوص ارائه می گردند، شکل یا تصویر ممکن است به صورت عکس واقعی از اشیاء یا حیوان یا افراد انسان باشد مثل عکس کوه، جنگل، درّه ، درخت، آهو، شتر، گاو،پلنگ یا شیر و همچنین ممکن است عکس یک انسان یا اشکال طراحی ونقاشی شده اعم از

استعلام آنلاین ثبت علامت تجاری

استعلام آنلاین ثبت علامت تجاری - با ما در خصوص ثبت علامت تجاری مشاوره نمایید.ایلیا همواره همراه شماست.

لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج
فرم ارسال نظر و سوال

پاسخ دادن به :

امتیار خود را ثبت کنید
ارسال با تشکر از ارسال نظر . پس از تایید نظر شما درج خواهد شد
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
پرسش و پاسخ های شما
صفوی
سلام من صفویمی باشم هستم و از اصفهان مزاحمتون میشم . درخواست من در مورد موضوع این مقاله سایتتون همین صفحه که در مورد اعراض حقوق ناشی از مالکیت علامت تجاری هست من رو راهنمایی کنید.
پاسخ
ثبت شرکت ایلیا ®
ثبت شرکت ایلیا ®
درود بر شما موکل گرامی سرکار خانم صفوی با توجه به اینکه موضوع مطرح شده از جانب شما به صورت کلی می باشد ممنون میشم در خواست دقیقی را که در مورد مقاله (اعراض حقوق ناشی از مالکیت علامت تجاری) دارد مجددا اعلام نمایید، باتشکر از شما.
پاسخ
دانایی‌فر
سلام من دانایی‌فر ام نیاز به راهنمایی در مورد اعراض حقوق ناشی از مالکیت علامت تجاری دارم.
پاسخ
ثبت شرکت ایلیا ®
ثبت شرکت ایلیا ®
درود بر شما جناب اقای دانایی‌فر جهت اطلاع در خصوص موضوع ( اعراض حقوق ناشی از مالکیت علامت تجاری ) و همچنین موارد حقوقی ثبت برند، علائم ، نشان و نام تجاری با کارشناس حقوقی و ثبتی مجتمع ایلیا با شماره 32137 تماس حاصل نمایید.
پاسخ
توضیحات چقدر جستجو و سوال پرسش و پاسخ مقالات مرتبط

هم اکنون آنلاین نیستیم . جهت مشاوره رایگان کی با شما تماس بگیریم ؟