جهت شروع ثبت و مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل نمایید

هر ساعتی در روز کنار شما هستیم

با کارشناسان ما مستقیم در تماس باشید
در ساعات کاری پاسخگوی تلفنی شما هستیم . بعداز تایم کاری لطفا واتس اپ پیام ارسال کنید

استفاده آزمایشی اختراع در موافقت نامه تریپس

استفاده آزمایشی اختراع در موافقت نامه تریپس را با مشاوره حقوقی موسسه ایلیا با تخصص انجام خاهید داد . در ادامه نکات حقوقی به شما ارائه می شود که راهنمای شماست.

استفاده آزمایشی اختراع در موافقت نامه تریپس

ماده ۲۸ موافقت نامه تریپس حقوق انحصاری ساخت، استفاده، بهره برداری، فروش و واردات محصولات دارای حق اختراع را به مخترع یا مالک اعطاء می کند این استثناء صریحا در موافقت نامه تریپس پیش بینی نشده است اما بطور ضمنی مبنای اعمال این استنثاء در موافقت نامه تریپس ماده ۳۰ می باشد همانطور که ذکر شد این ماده به اعضاء اجازه میدهد در مورد حق اختراع استثنائات محدود را اعمال نمایند.

براساس این ماده شرط اعمال استثنائات محدود رعایت منافع مشروع دارنده حق اختراع و اشخاص ثالث می باشد اما اینکه منافع مشروع دارنده حق اختراع و اشخاص ثالث کدامند مشخص نشده است علت این امر این است که ماده ۳۰ یکی از مناقشه انگیزترین مواد موافقت نامه تریپس در طول مذاکرات دور اروگوئه بود در نتیجه اعضاء در مورد حدود و ثغور آن با همدیگر هماهنگ نبودند.

(correa , 1994 , p327  همان طور که ذکر شد ماده ۳۰ به اعضاء امکان پیش بینی استثنائات محدود را می دهد مشروط بر اینکه این استثنائات به طور غیر متعارف با بهره برداری معمول از اختراع در تضاد نباشند و باعث خدشه غیر معقول به حقوق مشروع اشخاص ثالث نشود.

در این موافقت نامه چند عنصر مشخص برای ارزیابی استفاده آزمایشی وجود داردعنصر اول برای ارزیابی مشروعیت استفاده آزمایشی محدود بودن استفاده است بدین معنی که منظور از استثناء محدود کاهش دامنه استثناء تا حد ممکن و تفسیر مضیق آن است این تفسیری است که در رویه قضایی سازمان جهانی تجارت اتخاذ شده است بر اساس این معیار بایستی بر اساس حقوق برشمرده شده در ماده ۲۸ میزان محدود بودن استثناء را تعیین کرد.

ادامه مطلب
اخذ کارت بازرگانی در مرکزی

غیر از معیارهای سه گانه ماده ۳۰ موافقت نامه تریپس در رویه های قضایی سازمان جهانی تجارت بر معیار تجاری نبودن استفاده آزمایشی تاکید شده است اگر چه در عمل هیچ معیار مشخصی برای تفکیک استفاده تجاری و غیر تجاری ارائه نشده است.

پل ارتباطی مجتمع ثبتی و حقوقی ایلیا

( به لبخندتان برترینیم )

شماره تماس مجتمع ایلیا

  • شعبه کرج: 137 32 – 026
  • شعبه تهران :119 55 266 – 021
  • سامانه ی پیامکی: 32 52 52 32
  • سامانه ی تخصصی ثبتی و حقوقی WWW.ELIYA.IR
  • پست الکترونیکی به نشانی [email protected] ELIYA.IR

فرایند و خدمات قابل ارائه مجتمع ثبتی ، اداری و حقوقی ایلیا در کلیه واحد های ثبتی اداره ثبت شرکتها در چهار چوب قانون تجارت ایران شامل ( ثبت شرکت، ( ثبت شرکت سهامی خاص ، ثبت شرکت با مسئولیت محدود ، ثبت شرکت سهامی عام تنظیم صورتجلسات شرکتها و ثبت تغییرات شرکت ) خدمات نام تجاری و نمونه اسم برند و شرکت و انتخاب نام و اسم شرکت در اداره مالکیت صنعتی شامل ( ثبت برند ، ثبت علامت تجاری و ثبت برند بین المللی ( مادرید ) – ثبت طرح صنعتی و ثبت بین المللی طرح صنعتی) – ثبت اختراع ، هزینه و تعرفه ثبت اختراع و ثبت بین المللی اختراع )

به این مقاله امتیاز دهید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها