استعلام برند و علائم و نشان تجاری در مراجع دولتی

الف- استعلام علائم و نشان تجاری در سایت اداره مالکیت صنعتی

رجوع به سایت مرجع ثبت علامت تجاری در ایران به آدرس iripo.ssaa.ir که در قسمت ثبت علامت امکان استعلام علامت را بر اساس طبقات ثبتی دارید و می توانید علائم و نشان تجاری عین ، شبیه یا علائم حاوی علامت مدنظر خود را بهترتیب استعلام نمایید.

ب-استعلام علائم و نشان تجاری در روزنامه رسمی کشور

استعلام از سایت مرجع روزنامه رسمی کشور به آدرس irk.ir که می توانید از آگهی های ثبت علائم و نشان تجاری استعلام کنید .
نکته : در این دو روش امکان دارد که علائم و نشان تجاری که مراحل ثبت را کامل طی نکرده اند را در نتایج استعلام رویت نکنید و ب تنها علائمی را که کاملا" مراحل ثبتی را طی کردند در نتایج استعلام ببینید وبعدا" با مشکل ثبت علامت مواجه شوید لذا توصیه می کنیم برای استعلام علائم و نشان تجاری با کارشناسان ثبت ایلیا مشورت نمایید .

استعلام ثبت علائم و نشان تجاری

علائم تجاری قابل ثبت

واژگان یا کلمات ، ترکیبی از حروف ، اعداد ، حرف و عدد و یا کلمه و رقم در کنار هم ، تصویر یا علامت و نماد و آیکون به شکل رنگی یا سیاه و سفید می تواند ثبت برند شود . در برخی کشورها شعار تبلیغاتی ، بو یا اصوات هم قابلیت ثبت برند دارند اما در کشور ایران فقط موارد گرافیکی و قابل رویت ذکر شده ثبت می گردد.

علائم تجاری غیر قابل ثبت

واژه های عام قابل ثبت نیستند اسمی که به کلیه انواع یک محصول اشاره دارد اسم عام است و به عنوان برند قابل ثبت نیست مثلا" برند شکلات ثبت نمی شود زیرا به انواع شکلات اشاره دارد و نمی توان مالکیت آن را منحصر به یک فرد یا یک کارخانه تولید شکلات و شیرینی جات کرد.
همچنین است واژه های توصیفی مثلا" واژه ترش برای برند ترشیجات و لواشک و تمبر و آلو غیر قابل ثبت است زیرا مزه آن را توصیف می کند و کلمه توصیفی است.
علائمی که خلاف عرف جامعه و موازین اسلامی باشد نیز غیر قابل ثبت است من جمله تمثال چهره افراد مقدس به عنوان لوگو یا علامت تجاری نباید استفاده شود.
نشان های دولتی ، نمادهای بین المللی ، پرچم کشورها ، اسامی مشهوره یا مقدسه ، نام سازمان های جهانی بر اساس قوانین اداره مالکیت فکری و معنوی غیرقابل ثبت می باشد.
و در پایان می رسیم به نقطه شروع یعنی برندهایی که پیش از این به ثبت رسیده باشد ، ثبت عین یا مشابه آنها ممنوع است.
ثبت ایلیا با آگاهی از همه این نکات به استعلام و ثبت برند شما مبادرت می ورزد.

ویژگی های علائم و نشان تجاری قابل ثبت

• مبتکرانه و جدید باشند.
• مشابهشان به ثبت نرسیده باشد.
• گمراه کنده نباشند و با دیدنشان ذهن مصرف کننده معطوف به علامت دیگری نشود.
• از علائم تجاری مشهور استفاده نشده باشد.
• علائم تجاری مغایر با شئونات اسلامی و ملی نباشد.
• در صورت استفاده از حروف لاتین در ثبت علائم و نشان تجاری حتما" کارت بازرگانی ارائه شود.

در صورت نیاز به مشاوره ثبت برند و انجام مراحل ثبت برند از کارشناسان مجرب مجتمع ثبتی و حقوقی ایلیا به صورت رایگان اطلاعات لازم را کسب نمایید.

استعلام ثبت علائم و نشان تجاری