فرایند ثبت برند ازابتدا تا انتها

ثبت برند یعنی ثبت اسم تجاری برای محصولات و خدمات شما. اسمی که در تبلیغات شما و در سربرگ و ست اداری شما استفاده شده و با تکرار آن در ذهن ها می ماند و وقتی این اتفاق افتاد شما تبدیل به یک برند می شوید که همگان آن را می شناسند و آنوقت است که کسب و کارتان رونق خوبی می گیرد پس ثبت برند و پیش از آن استعلام برند اولین گام در رونق شغل شما است. لازم به ذکر است که ثبت برند ، با ثبت علامت تجاری ،نام تجاری ، لوگو و آرم یکسان می باشد.
اولین گام : استعلام نام برند
به دلیل عدم مواجهه با ابلاغ رد برند لازم است که ابتدا برندتان استعلام گردد تا مطابق با قوانین ثبت گرددو قبل از آن نیز مسبوق به ثبت نباشد . در بخش های بعدی این مقاله به شما می گوییم که چه برندی طبق قوانین قابلیت ثبت دارد.
نکته : ممکن است یک برند پیش از این به ثبت رسیده باشد لیکن در یک طبقه و صنف شغلی متفاوت از کار شما باشد ، در این صورت آن برند برای شما ثبت می گردد و با مشل رد مواجه نمی شود.
مثال: برند تیارا برای مواد آرایشی - بهداشتی ثبت شده است ، اگر شما بخواهید آن را در طبقه شیرینی جات ثبت کنید یعنی قنادی داشته باشید این کار بلا مانع است. تنها ثبت علامت تجاری غیر ممکن است که مانند برند گلنوش برند 45 طبقه باشد یعنی همه طبقات شغلی ثبت شده باشد.
دومین گام : بررسی مدارک مورد نیاز برای ثبت برند و ثبت اسم تجاری
برند انواع متفاوتی دارد و برای هر یک مدارک مورد نیاز متفاوت می باشد . چنانچه برند لاتین باشد باید کارت بازرگانی داشته باشید یا چنانچه برند حقوقی باشد و به اسم شرکت ثبت شود مدارک ثبتی شرکت نیز مورد نیاز است . به علاوه مجوز فعالیت شما در رشته شغلی تان و مدارک شناسایی نیز باید تهیه و تکمیل گردد.
گام سوم : مراجعه به سامانه ثبت برند
پس از استعلام برند و تهیه مدارک نوبت به مرحله آخر و اصلی ثبت برند می رسد در این مرحله با مراجعه به سایت اداره مالکیت به آدرس ipssaaa.ir باید اظهارنامه برند شامل مشخصات ، شرکت یا شخص متقاضی برند ، و مشخصات خود برند را نیز وارد نمایید و پذیرش نهایی اظهارنامه ثبت برند را انجام دهید و منتظر تاییدیه و پذیرش آن بمانید . این اظهارنامه باید با دقت پر شود تا با ابلاغیه رد اظهارنامه مواجه نشوید بنابراین توصیه می کنیم که از موسسات ثبتی مثل ثبت ایلیا جهت ثبت اظهارنامه برند استفاده کنید تا به مشکل برخورد نکنید. بعد از تایید اظهارنامه باید برندتان در روزنامه رسمی آگهی شود و پس از یک ماه آگهی دوم را باید چاپ کنید و بعد از آن با اطمینان ازعدم وجود اعتراض به برند آگهی شده گواهی ثبت برند که ده سال معتبر است با پیگیری اداری و حضوری برای شما یا شرکت شما صادر می گردد و البته قابلیت تمدید بعد از ده سال را دارد.

استعلام برند ، نام تجاری و علامت تجاری

نکاتی در خصوص نام و برند تجاری

پس ازاستعلام برند و ثبت برند یا نام تجاری یا علامت تجاری چنانچه متوجه شوید کسی از برند شما سو استفاده می کند و یا حتی مشابه آن را بر روی تابلو ویا محصولاتش قرار داده قانونا" حق شکایت از او و جلوگیری از فعالیتش را دارید و حتی این شخص باید به شما غرامت پرداخت کند.
برند قابلیت انتقال دارد و برند ثبت شده به دلیل طی کردن مراحل قانونی ، استعلام تایید و ثبت اظهارنامه و دونوبت آگهی و صدور تصدیق و به خاطر بازاریابی که برای آن انجام شده است و اکنون حاضر و آماده برای انتقال است ارزش خاصی دارد و هرچه برند مشهورتر باشد ارزش گذاری برند نیز افزایش پیدا می کند ، لذا ثبت برند و نام تجاری برای محصولات یا خدمت شما ارزش افزوده ایجاد می کند یعنی به عنوان دارایی پنهان بر ارزش آن می افزاید.
ثبت برند بر خلاف شرکت هیچ مالیاتی ندارد و تنها هزینه ثبت یا تمدید به همراه خواهد داشت یعنی هیچ مالیات و عوارضی به برند تعلق نمی گیرد.
برند را می توانید بین المللی کنید . شما اگر در کشور خود شرکت ثبت کنید برای انجام همان فعالیت در کشوری دیگر باید مجددا" تحت قانون تجارت آن کشور یک شرکت با مشخصات متفاوت ثبت کنید و اصطلاحا" ثبت محلی داشته باشید اما برند این مزیت را دارد که با یک بار ثبت در کشور خود و درخواست ثبت جهانی آن می توانید با یک اظهارنامه و یک فرایند و یک هزینه در هر چند کشوری که می خواهید آن را ثبت جهانی کنید در ایران نیز با ثبت بین المللی برند ( مادرید ) می توانید کالا یا خدمت خود را در 86 کشور عضو معاهده مادرید به ثبت برسانید و برخلاف ثبت شرکت اصلا" نیازبه ثبت محلی در تک تک کشورها نخواهید داشت.

چرا اداره مالکیت معنوی با ثبت برند حقوق ده ساله حمایت از برند را به شمامی دهد ؟

وقتی شما برندی را ثبت می کنید یعنی یک کسب و کار مجاز را به دولت و مردم معرفی می کنید که هم خدمتی به جامعه و هم درآمدزایی برای شماست و دولت به ازای این خدمت شما و طی کردن مراحل و پرداخت هزینه قانونی وظیفه خود می داند که از شما و برند ثبت شده شما حمایت کند .

بنابراین :
الف- جلوی ثبت برندهای عین یا مشابه برند شما را می گیرد و
ب- در صورتی که شخص ثالثی بدون ثبت و غیرقانونی از برند شما یا شبیه برند شما استفاده کرد به شما حق شکایت می دهد.
زیرا در غیر این صورت هیچ تضمینی وجود نخواهد داشت که آیا بعد از به شهرت رسیدن کسب و کار شما نام تجاری شما مورد سو استفاده رقبا قرار نگیرد و هزینه و وقتی که برای تبلیغات گذاشته اید اتلاف نشود.
نکته : با ثبت برند می توانید به اشخاص ثالث اجازه استفاده از آن را بدهید و در واقع با اعطای شعبه یا نمایندگی برای خود کسب درآمد نمایید.

مدت اعتبار قانونی علائم تجاری ثبت شده

همانطور که ذکر شد هر برند پس از ثبت به مدت ده سال اعتبار دارد و این مدت قابل تمدید است . پروسه ثبت برند نیز 35-45 روزکاری زمانبر است .

استعلام برند ، نام تجاری و علامت تجاری

علائم تجاری قابل ثبت

واژگان یا کلمات ، ترکیبی از حروف ، اعداد ، حرف و عدد و یا کلمه و رقم در کنار هم ، تصویر یا علامت و نماد و آیکون به شکل رنگی یا سیاه و سفید می تواند ثبت برند شود . در برخی کشورها شعار تبلیغاتی ، بو یا اصوات هم قابلیت ثبت برند دارند اما در کشور ایران فقط موارد گرافیکی و قابل رویت ذکر شده ثبت می گردد.

علائم تجاری غیر قابل ثبت

واژه های عام قابل ثبت نیستند اسمی که به کلیه انواع یک محصول اشاره دارد اسم عام است و به عنوان برند قابل ثبت نیست مثلا" برند شکلات ثبت نمی شود زیرا به انواع شکلات اشاره دارد و نمی توان مالکیت آن را منحصر به یک فرد یا یک کارخانه تولید شکلات و شیرینی جات کرد.
همچنین است واژه های توصیفی مثلا" واژه ترش برای برند ترشیجات و لواشک و تمبر و آلو غیر قابل ثبت است زیرا مزه آن را توصیف می کند و کلمه توصیفی است.
علائمی که خلاف عرف جامعه و موازین اسلامی باشد نیز غیر قابل ثبت است من جمله تمثال چهره افراد مقدس به عنوان لوگو یا علامت تجاری نباید استفاده شود.
نشان های دولتی ، نمادهای بین المللی ، پرچم کشورها ، اسامی مشهوره یا مقدسه ، نام سازمان های جهانی بر اساس قوانین اداره مالکیت فکری و معنوی غیرقابل ثبت می باشد.
و در پایان می رسیم به نقطه شروع یعنی برندهایی که پیش از این به ثبت رسیده باشد ، ثبت عین یا مشابه آنها ممنوع است.
ثبت ایلیا با آگاهی از همه این نکات به استعلام و ثبت برند شما مبادرت می ورزد.

جهت راهنمایی انتخاب نام تجاری مناسب ، مقاله انتخاب شرکت و برند تجاری را مطالعه نمایید.

استعلام برند ، نام تجاری و علامت تجاری

نحوه، روش و مراحل استعلام برند و علامت تجاری غیر از سامانه استعلام برند مجتمع ثبتی و حقوقی ایلیا

همانطور که می دانید برند دارایی معنوی و ارزش پنهان کسب و کار شماست و با قانونی کردن نام حرفه شما کمک شایانی به موفقیتتان می کند و اولین گام هم در این راه موفقیت ثبت درست برند است که با استعلام برند شروع می شود . برای استعلام شرکت و نام تجاری و برند سه روش وجود دارد :
1- رجوع به سایت اداره مالکیت و استعلام آنلاین که ممکن است به دلیل عدم به روز رسانی سایت و یا عدم نمایش برندهای در دست ثبت که ثبتشان هنوز کامل نشده و نیز به دلیل عدم آگاهی از فیلترهای موجود در سایت برای استعلام مثل طبقه بندی شغلی ، شما را گمراه کند و نتیجه مطلوب به شما ندهدو با وجود استعلام باز هم برندتان رد شود.
2- استعلام حضوری که به دلیل ازدحام جمعیت و حجم بالای پرونده ها نزد اداره ثبت برند زیرا این اداره تنها یک دفتر مرکزی دارد و کار ثبت برند کل ایران را همانجا انجام می دهد و شعبه ای در هیچ شهری ندارد بنابراین به دلیل حجم بالا ی کار باز هم ممکن است استعلام شما نتیجه مطلوبی نداشته باشد.
3- سومین روش نیز که استفاده از سامانه مجتمع ثبت برند ایلیا و پرکردن فرم استعلام برند است تا در اسرع وقت متخصصین ثبت برند استعلامات لازم را برای شما انجام دهند و بهترین نتیجه را به شما ارائه دهند.
با سامانه استعلام برند ایلیا با عنوان بهترین مجموعه ثبت شرکت و برند مطمئن گام بردارید.

استعلام برند ، نام تجاری و علامت تجاری