جهت شروع ثبت و مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل نمایید

هر ساعتی در روز کنار شما هستیم

با کارشناسان ما مستقیم در تماس باشید
در ساعات کاری پاسخگوی تلفنی شما هستیم . بعداز تایم کاری لطفا واتس اپ پیام ارسال کنید

ابداعات و نوآوری حقوقی قانون جدید در بخش اختراعات

یکی از نکات حقوقی که در زمان ثبت اختراع باید به ان توجه کنید بحث ابداعات و نوآوری حقوقی قانون جدید در بخش اختراعات است که در متن زیر به آن پرداختیم تا راهنمای شما عزیزان باشیم.

ابداعات و نوآوری های حقوقی قانون جدید در بخش اختراعات

١- قانونگذار در قانون جدید در خصوص اختراع مشترک در بند «ب» ماده ۵ حقوق انحصاری اختراع را متعلق به تمامی مخترعین بصورت اشتراکی قرار داده است. هرگاه بصورت مستقل اختراعی اختراع، بدون اجازه او ایجاد گردیده است.
مالک اختراع می تواند مطابق بند «ب» ماده ۱۷ هرگونه توضیحی را که دارد به کمیسیون مزبور تسلیم نماید و با او تصمیم اتخاذ شده بنابر بند سوم ماده یاد شده به دادگاه عمومی تهران اعتراض نماید.
لازم به یادآوری است اعطا این گونه مجوزها مانع بهره برداری مالک از اختراع خود نیست (شقوق ۱ و ۲ بند «د» ماده ۱۷) لازم به ذکر است اجازه بهره برداری مزبور صرفا باید برای ساخت و با تولید و یا استفاده از شیوه ای در تولید کالا یا خدماتی که در ایران عرضه می شود، باشد و امکان صادرات آنها وجود ندارد (بند در ماده ۱۷( البته باید توجه داشت که اعمال این اصل ممکن است در مواردی باعث لطمه به حرمت مالکیت شده و باب سلب مالکیتها و مصادره های غیرعادلانه را بگشاید.
مساله سلب مالکیت، اگر با پرداخت غرامت عادلانه و فوری همراه نباشد، علاوه بر اینکه به برخی از اشخاص که امکان طرح دعوی در خارج از کشور را دارند، این حق را میدهد که در محاکم خارجی دادخواهی کنند و مزاحمت جدی برای دولت ایران فراهم نمایند و دلسردی و عدم علاقه متخصص آنرا باعث شده و اسباب لطممه به روند ترقیات علمی و صنعتی کشور را فراهم می آورد.

ابداعات و نوآوری حقوقی قانون جدید در بخش اختراعات

بطور کلی می توان استثناهای وارد بر حقوق انحصاری مخترع در قانون جدید را به شرح ذیل احصا کرد:

  •  بهره برداری های اتفاقی و موقت (شق ۲ بند «ج» ماده ۱۵)؛
  •  بهره برداری علمی و آزمایشی (شق ۳ بند «ج» ماده ۱۵)؛
  •  بهره برداری با حسن نیت (شق ۴ بند «ج» ماده ۱۵)؛
  •  اجازه استفاده ناخواسته (ماده ۱۷ بندهای «الف» تا «ز»)؛
  •  بهره برداری های مربوط به اختراعات تکمیلی (شقوق ۱ و ۲ بند «ج» ماده ۱۷)؛
ادامه مطلب
ثبت اختراع در گلستان

یکی دیگر نکات قابل قبول و ضروری انجام گرفته در قانون جدید برقراری ضمانت اجرای کیفری در کنار ضمانت اجرای حقوق برای حقوق مخترعین و علائم و … است که در ماده ۶۱ تعیین شده است و مجازات تعیین شده جزای نقدی از ده میلیون ریال تا پنجاه میلیون ریال با حبس تعزیری از ۹۱ روز تا۶ ماده و یا هر دو آنها می باشد.

به این مقاله امتیاز دهید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها