درخواست مشاوره رایگان

ثبت شرکتثبت تغییرات شرکتثبت برندخدمات اداری مشاوره

ابداعات و نو آوری حقوقی قانون جدید در بخش اختراعات

نگارش توسط : تیم تحریریه ایلیا     |     شنبه، 27 شهریور 1400


ابداعات و نو آوری های حقوقی قانون جدید )در بخش اختراعات

١- قانونگذار در قانون جدید در خصوص اختراع مشترک در بند «ب» ماده ۵ حقوق انحصاری اختراع را متعلق به تمامی مخترعین بصورت اشتراکی قرار داده است. هرگاه بصورت مستقل اختراعی اختراع، بدون اجازه او ایجاد گردیده است. مالک اختراع می تواند مطابق بند «ب» ماده ۱۷ هرگونه توضیحی را که دارد به کمیسیون مزبور تسلیم نماید و با او تصمیم اتخاذ شده بنابر بند سوم ماده یاد شده به دادگاه عمومی تهران اعتراض نماید. لازم به یادآوری است اعطا این گونه مجوزها مانع بهره برداری مالک از اختراع خود نیست (شقوق ۱ و ۲ بند «د» ماده ۱۷) لازم به ذکر است اجازه بهره برداری مزبور صرفا باید برای ساخت و با تولید و یا استفاده از شیوه ای در تولید کالا یا خدماتی که در ایران عرضه می شود، باشد و امکان صادرات آنها وجود ندارد (بند در ماده ۱۷( البته باید توجه داشت که اعمال این اصل ممکن است در مواردی باعث لطمه به حرمت مالکیت شده و باب سلب مالکیتها و مصادره های غیرعادلانه را بگشاید. مساله سلب مالکیت، اگر با پرداخت غرامت عادلانه و فوری همراه نباشد، علاوه بر اینکه به برخی از اشخاص که امکان طرح دعوی در خارج از کشور را دارند، این حق را میدهد که در محاکم خارجی دادخواهی کنند و مزاحمت جدی برای دولت ایران فراهم نمایند و دلسردی و عدم علاقه متخصص آنرا باعث شده و اسباب لطممه به روند ترقیات علمی و صنعتی کشور را فراهم می آورد.

ابداعات و نو آوری های حقوقی قانون جدید )در بخش اختراعات

بطور کلی می توان استثناهای وارد بر حقوق انحصاری مخترع در قانون جدید را به شرح ذیل احصا کرد:

الف - بهره برداری های اتفاقی و موقت (شق ۲ بند «ج» ماده ۱۵)؛

ب- بهره برداری علمی و آزمایشی (شق ۳ بند «ج» ماده ۱۵)؛

ج- بهره برداری با حسن نیت (شق ۴ بند «ج» ماده ۱۵)؛

د- اجازه استفاده ناخواسته (ماده ۱۷ بندهای «الف» تا «ز»)؛

٥- بهره برداری های مربوط به اختراعات تکمیلی (شقوق ۱ و ۲ بند «ج» ماده ۱۷)؛

یکی دیگر نکات قابل قبول و ضروری انجام گرفته در قانون جدید برقراری ضمانت اجرای کیفری در کنار ضمانت اجرای حقوق برای حقوق مخترعین و علائم و ... است که در ماده ۶۱ تعیین شده است و مجازات تعیین شده جزای نقدی از ده میلیون ریال تا پنجاه میلیون ریال با حبس تعزیری از ۹۱ روز تا۶ ماده و یا هر دو آنها می باشد.

پل ارتباطی مجتمع ثبتی و حقوقی ایلیا

شماره تماس مجتمع

شعبه کرج: 137 32 – 026

شعبه تهران : 119 55 266 – 021

سامانه پیامکی ایلیا : 32 52 52 32

سامانه اینترنتی ایلیا : WWW.ELIYA.IR

پست الکترونیکی ایلیا INFO@ ELIYA.IR :

خدمات قابل ارائه مجتمع ثبتی ، اداری و حقوقی ایلیا ( ثبت شرکت ایلیا )شامل تنطیم قراردادهای حقوقی و مشاوره حقوقی و امور مالیاتی شامل تشکیل پرونده مالیاتی ، تشکیل پرونده ارزش افزوده و اخذ گواهی ارزش افزوده ، اخذ کد اقتصادی و اقدامات بعد از ثبت شرکت و همچنین خدمات ثبتی شرکت و برند در کلیه واحد های ثبتی اداره ثبت شرکتها در چهار چوب قانون تجارت ایران شامل (ثبت شرکت و ثبت تغییرات شرکت ) خدمات نام تجاری در اداره مالکیت صنعتی شامل ( ثبت برند و ثبت علامت تجاری ، ثبت طرح صنعتی و ثبت اختراع ) همچنین اموراخذ کارت بازرگانی در اتاق بازرگانی استانها ی کشور ) و کلیه خدمات اداری و اخذ انواع مجوزها در کل مراجع ذیصلاح ، همچنین امور حقوقی ( دعاوی کیفری ، خانواده و حقوقی کلیه دادگاه ها ) و تهیه و تدوین و تنظیم انواع قرارداد های تخصصی درسراسر ایران .

ثبت شرکت در کرج | ثبت برند در کرج

( به لبخندتان برترینیم )

ما با شما تماس میگیریم لطفا شماره موبایل خود را وارد کنید

پاسخ دادن به :

فرم ارسال نظر و سوال
ارسال با تشکر از ارسال نظر . پس از تایید نظر شما درج خواهد شد
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
پایان مشاوره

به سیستم مشاوره آنی خوش آمدید .
لطفا جهت شروع پشتیبانی یکی از روش های زیر را انتخاب فرمایید