• سوال : چه کسانی می توانند شرکت ثبت کنند ؟

همه اشخاص در صورت داشتن حداقل سن قانونی و عدم سوپیشینه کیفری  می توانند جهت ثبت شرکت  اقدام نمایند . حتی اشخاصی که تابعیتی به جز تابعیت ایرانی دارند نیز می توانند از اعضای شرکت باشند و با شراکت شرکای ایرانی  با در دست داشتن گذرنامه خود در ایران شرکت ثبت نمایند.

 • سوال : برای ثبت شرکت چه مدارک و اطلاعاتی باید داشته باشیم؟

کپی مدارک هویتی شامل شناسنامه و کارت ملی + گواهی عدم سوء پیشینه مدیرعامل و اعضاء هیئت مدیره + کپی شناسنامه و کارت ملی و گواهی عدم سوء پیشینه بازرس اصلی و علی البدل ( در شرکتهای سهامی خاص)
 اطلاعات مورد نیاز نیز شامل : نام شرکت ، موضوع شرکت ،آدرس شرکت ،میزان سرمایه شرکت ، تعیین سهامداران و میزان سهام آنها، تعیین مدیران شرکت و سمت آنها ( مدیرعامل،رئیس هیئت مدیره، نائب رئیس هیئت مدیره) ، حق امضای شرکت تعیین بازرسین شرکت (مخصوص شرکتهای سهامی خاص) .

 • سوال : چند نوع شرکت برای ثبت وجود دارد که عموماً می توانیم از آن ها استفاده کنیم ؟

انواع شرکت های تجاری کم نیستند  : شرکت تضامنی – نسبی – تعاونی – با مسئولیت محدود – سهامی خاص  و سهامی عام که از شرکتهای با مسئولیت محدود و سهامی خاص بیشتر استفاده می شود.

 • سوال : چگونه از بین شرکت های مختلف شرکی که برای ما مناسب است را انتخاب کنیم ؟

اکثر فعالیتهای تجاری و  بازرگانی ( خرید ، فروش ، صادرات ، پخش ، تولید و....)  را می توانید با شرکت مسئولیت محدود انجام دهید ولی اگر فعالیت شما بزرگتر و در سطح مناقصات یا اخذ رید است باید شرکت سهامی خاص ثبت کنید . شرکت سهامی عام هم برای جذب سرمایه مردمی جهت انجام پروژه های بزرگتر در سطح کلان و کشوری است و تعونی ها نیز برای برطرف نمودن نیاز اعضای یک صنف یا یک سازمان  ثبت می شوند . ( مانند شرکت تعاونی مسکن فرهنگیان) . برای فعالیتهای فرهنگی ، هنری آموزشی نیز به جای شرکت ، موسسه ثبت می شود.  ( مثلا" هیچ وقت نشنیده ایم شرکت آموزش زبان زیرا موسسه آموزش زبان درست است )

 • سوال : پس از ثبت شرکت آیا کار دیگری نیز باید انجام داد؟

پس از ثبت شرکت و موسسه، شرکتها می بایسد ظرف یک هفته دفاتر تجاری خود را پلمپ نمایند و بلافاصله نسبت به تعیین حوزه مالیاتی و اخذ کد اقتصادی اقدام نمایند وگرنه مسئول جرائم قانونی خواهند شد و همچنین باید ظرف ۲ ماه از تاریخ ثبت نسبت به پرداخت ۲ در هزار سرمایه شرکت به حوزه مالیاتی خود اقدام نمایند در غیر اینصورت دو برابر جریمه خواهند شد.

 • سوال : میزان سرمایه ثبت شرکت چقدر است ؟ 

میزان سرمایه برای شرکت های مختلف متفاوت است ، اما برای دونوع شرکت اصلی که بیشتر به ثبت می رسد یعنی شرکت با مسئولیت محدود و شرکت سهامی خاص میزان سرمایه یک میلیون ریال است که بخشی از آن واریز می گردد.

 • سوال :  چه مقدار از سرمایه در شرکت سهامی خاص واریز می شود ؟

در شرکت سهامی خاص به هنگام ثبت شرکت 35% از سرمایه اولیه  به حساب شرکتی واریز می گردد که پس از ثبت شرکت و اتمام مراحل آن م توان این مبلغ بلوکه شده را برداشت کرد.
سوال : آیا می توانیم شرکت مسئولیت محدود ثبت کنیم و بعد آن را به سهامی خاص تبدیل کنیم ؟
بر اساس قوانین تجارت ایران نمی توان شرکت با مسئولیت محدود را به سهامی خاص تبدیل نمود و در صورت نیاز باید شرکت سهامی خاص با واریز 35% سرمایه جداگانه به ثبت برسانید.

 • سوال : آیا یک نفر می تواند به تنهایی شرکت ثبت کند ؟

برای ثبت شرکت نیاز به شریک دارید  یعنی حداقل تعداد شرکا یا اعضای شرکت باید دونفر باشد و  برای یک نفر به تنهایی براساس قانون تجارت شرکت ثبت نمی شود.

 • سوال : تعداد شرکا در شرکت ها چند نفر است ؟

 در شرکت با مسئولیت محدود تعداد شرکت : 2 نفر و در شرکت سهامی خاص اعضا 5 نفر ( سه سهامدارو دو بازرس ) هستند این تعداد در شرکت تعاونی به 7 نفر می رسد.

 • سوال :  ثبت موسسه با ثبت شرکت فرق دارد ؟

در حقیقت این دو با هم فرقی ندارد مسئول ثبت هر دو آنها یک مرجع دولتی است و مدارک و روش ثبت هم یکسان است و فقط موضوع فعالیت  فرق می کند که در شرکت ها موضوعا تجاری ثبت می شود ولی فعالیتهای فرهنگی ، مذهبی ، هنری ، خیریه ، اآموزشی ، ورزشی و ... در قالب ثبت موسسه قانونی می شود و نه ثبت شرکت .

 • سوال- آیا سرمایه شرکت بر مالاتش اثر دارد و سرمایه بیشتر در شرکت سبب مالیات بیشتر می شود ؟

خیر ، مالیات هر شرکت چه شرکت تجاری  باشد ، چه کارخانه، چه موسسه آموزشی، کلینیک یا کارگاه تولیدی نه ربطی به نوع فعالیت و نه میزان سرمایه اولیه آن و یا نوع شرکت و قالب ثبتی آن دارد. آنچه در محاسبه مالیات مهم است . عملکرد مای سالانه شرکت یا سود خالص سالانه است که بر اساس قوانین مالیاتی در کشور ما 25% سود خالص سالانه باید فارق از نوع فعالیت و نوع شرکت و سرمایه آن پرداخت شود.

 • سوال- آیا قبل از ثبت شرکت می توانم استعلام شرکت و نام شرکت را بگیرم؟

بله از طریق وارد شدن به لینک استعلام شرکت و نام شرکت ثبت شده می توانید این فرایند را انجام دهید.