کد اقتصادی اصولا" کدی طراحی شده توسط سازمان امور مالیاتی برای رهگیری معاملات تجار و فعالان اقتصادی و صاحبان مشاغل است تا محاصبه مالیات را دقیق تر کرده ، از سود جویی احتمالی و فرار مالیاتی جلوگیری نماید و بازار را سالم سازی کند .هر شخصیت حیقی یا حقوقی فعال اجبارا" باید کد اقتصادی اخذ کند و آن را بر روی فاکتورهای فروش خود درج کند تا آن فاکتور ، فاکتور رسمی باشد ، زیرا در پایان سال مالی تنها فاکتورهای رسمی هستند که از نظر اداره مالیات و ممیز این اداره در جهت محاسبه درآمد و هزینه معتبر هستند و تنها با اتکا به این فاکتورها و کد اقتصادی درج شده روی آنها است که میزان سود خالص و مالیات بر درآمد سالانه اشخاص حقیقی یا حقوقی مشخص می گردد.

به منظور کسب اطلاعات بیشتر در خصوص چگونگی اخذ کد اقتصادی مقاله ذیل را مطالعه نمایید : اخذ کد اقتصادی

هزینه اخذ کد اقتصادی

پس از ثبت شرکت یک سری اقدامات لازم است انجام شود که به آنها اصطلاحا" اقدامات پس از ثبت می گویند. یکی از این اقدامات اخذ کد اقتصادی می باشد . به منظور اخذ کد اقتصادی باید تشکیل پرونده مالیاتی انجام شود و به همین دلیل هزینه تشکیل پرونده مالیاتی نیز به هزینه و تعرفه اخذ کد اقتصادی اضافه می شود . لذا هزینه کد شامل هزینه ابطال تمبر سرمایه ، حق الوکاله وکیلی که تعیین حوزه مالیاتی و تشکیل پرونده مالیاتی را انجام می دهد و ثبت نام و موارد پیگیری سامانه ای ( تشکیل پرونده ) و سپس ثبت نام جهت اخذ کد اقتصادی و حق الوکاله مجدد وکیل موسسه ایلیا جهت اخذ کد 10 رقمی و سپس تکمیل مدارک و تشکیل پرونده مجدد، جهت ثبت نام کد هوشمند 12 رقمی . با توجه به کلیه مراحل ذکر شده می بینید که هزینه اخذ کد اقتصادی باید به میزانی باشد که بتواند هزینه های وکیل و پیگیری های آنلاین و غیر حضوری را به طور کامل پوشش دهد و به علاوه هزینه ابطال تمبر سرمایه که با توجه به میزان سرمایه متغیر هست نیز دخیل تاست . بنابراین نمی توان هزینه دقیقی در این خصو اعلام کرد. لیکن شما می توانید جهت کسب اطلاع بیشتر در خصوص هزینه و تعرفه اخذ کد اقتصادی با ثبت شرکت ایلیا تماس حاصل نمایید.

سایر شرایط اخذ کد اقتصادی

با اخذ کد اقتصادی می توانید اخذ کارت بازرگانی انجام دهید . در مزایده ها شرکت کنید. فاکتور صادر کنید و با شرکت های دولتی قرارداد ببندید . برخی از افراد براساس قانون تجارت ایران الزامی براخذ کد اقتصادی ندارند که عبارتند از :
مساجد و تکایا، هنرمندانی که به فعالیت هنری از قبیل فیلمسازی ، طراحی،خطاطی،نقاشی،نویسندگی،ترجمه کتاب،گرافیک و ویراستاری اشتغال دارند. اشخاص حقیقی که به فعالیت تحقیق و یا مشاوره فنی اشتغال دارند.از جمله اعضای هیات علمی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی .اتحادیه های امور صنفی .اشخاص حقیقی که به فعالیت پیمانکاری اشتغال دارند به شرط آنکه ارزش پیمان و یا مبلغ دریافتی کل پیمان های آن ها در یکسال شمسی از مبلغ پنجاه میلیون ریال بیشتر نباشد.

توضیحات تکمیلی و مفید در خصوص اخذ کد اقتصادی

کد اقتصادی

شرکتها به کد اقتصادی نیازمند میباشند . چنین کدی جهت معین ساختن فعالیت یک شرکت اعم از خرید - فروش – خدمات میباشد که این کد در قراردادها و فاکتورها درج میگردد و در یافت این کد اجبار قانونی بهمراه دارد.

بررسی عملکردهای اقتصادی به طرق متفاوتی امکان پذیر می باشد. پشتیبانی از افرادی که در حوزه ی اقتصادی به فعالیت می پردازند و همچنین نظارت مستقیم بر عملکرد اقتصادی شناختی از شخصیت های فعال را طلب میکند.این شناخت از طریق اخذ کد اقتصادی ممکن می گردد.

دریافت مجوز جهت انجام فعالیت های بازرگانی و پرداخت حقوق دولت در چهارچوب امور مالیاتی و پیشگیری ازانواع رقابتها و تلاشهای ناصحیح نیز از دیگر مزیتهای این اتفاق محسوب می شود.

به انضمام راهنمای ثبت شرکتها و اخذ کارت بازرگانی ، دریافت و اخذ کد اقتصادی بسیار مهم و ضروری میباشد بنابراین با استفاده از قوانین مرتبط در واحدهای صلاحیت

دار وزارت امور اقتصادی و دارایی موظف می باشد که راهنمایی را جهت اخذ کد اقتصادی برای نیازمندان کسب آگاهی در این حوزه به رشته ی تحریر در بیاورد.

تعاریف کد اقتصادی

1.اشخاص مکلف به اخذ شماره اقتصادی

همه ی شخصیت های حقوقی که به فعالیتهای تولید،مونتاژ ، واردات و صادرات ، توزیع هر نوع کالا و کارهای خدماتی اشتغال دارند وهمچنین همه ی شخصیت های حقیقی که به فعالیتهای فوق الذکر مشغول میباشند و پروانه کسب یا کار خودشان را نیز ازمراجع ذیصلاح دریافت نموده اند یا محل فعالیت تجاری را دارا هستند وشرایط اخذ شماره اقتصادی را دارند موظف به اخذ شماره اقتصادی میباشند.نکته یحائز اهمیت این است که دارا بودن یکی از شرایط بالا برای اشخاص حقیقی کفایت میکند.

2.مجوز فعالیت

سندی که طی آن فعالیت اقتصادی هر شخصی از سوی یکی از مراجع ذیصلاح تایید شده باشد مجوز فعالیت نام دارد. مثل پروانه داروخانه ها که از سوی وزارت بهداشت و درمان صادر میشود یا کارت بازرگانی که وزارت بازرگانی متولی صدور آن میباشد.

3.محل فعالیت تجاری

واحدی شغلی که فعالیت تجاری در آنجا انجام میپذیرد محل فعالیت تجاری نام دارد. آن محل از سوی شهرداری ها یا دیگر مراجع قانونی تحت عنوان محل فعالیت تجاری خوانده میشود وعملکرد مرتبط در آن باجواز کسب و یا بدون جواز انجام می شود .برای دفاتر پیمانکاری یا واسطه ها یا دیگر مشاغلی که فعالیتشان نیازمند کسب مجوز از ارگان خاصی نمیباشد و نیز داروخانه ها و یا مشاغلی از این قبیل که فعالیت آنها به کسب مجوزاحتیاج دارد، چنین مکانی میبایست بطور قطعی یا اجاره ای به عنوان محل فعالیت تجاری درمخیره پرداخت کننده باشد .

4.رسید بانکی

مبلغ فیش بانکی در کلیه شهرستانها به حساب 523 خزانه به یکی از شعب بانک ملی از سوی تادیه کننده، واریز میگردد .

5.پرینت مربوط به شماره اقتصادی

یک نسخه پرینت شده که پیش از صادر شدن کارت معرف کلیه ی اطلاعات و شماره ی اقتصادی میباشد. این پرینت همه ی اطلاعات مندرج در کارت را اعم از هویتی و مالیاتی را در برمیگیرد که در قالب رسید از پرداخت کننده توسط مامورین پست و بایگانی در پرونده مودی استفاده خواهد شد.

کارت اقتصادی اشخاص حقیقی

تفاوت کارتهای اقتصادی اشخاص حقیقی با کارت اشخاص حقوقی در رنگ و شکل و مندرجات میباشد .کارت اقتصادی اشخاص حقیقی دارای عکس 2*3 ، تادیه کننده میباشد.نام ونام خانوادگی، شماره اقتصادی ، نشانی محل فعالیت تجاری و شماره حوزه مالیاتی پرداخت کننده در آن درج خواهد شد.

کارت اقتصادی اشخاص حقوقی

اطلاعات اشخاص حقوقی وحقیقی باهم یکسان میباشد فقط اینکه کارتهای اقتصادی اشخاص حقوقی فاقد عکس میباشد و نوع شخص حقوقی نیز در آن درج میگردد . در صورت هماهنگی با خدمات ماشینی کارت اشخاص حقوقی بصورت لیزری صادر خواهد شد.

مدارک لازم جهت اخذ کد اقتصادی

مدارک لازم برای اشخاص حقیقی

فرم اطلاعات هویتی
تصویر شناسنامه ، اصل وکپی آنها
رسید بانکی
مجوز فعالیت یا سند محل فعالیت تجاری رسمی وغیر رسمی
سه قطعه عکس 2*3 که در صورت داشتن شماره اقتصادی آن را پشت عکس درج و در غیر این صورت مشخصات سجلی پشت آن درج می گردد.
همچنین فتوکپی کارت اقتصادی یا فیش کامپیوتری برای دارندگان کد اقتصادی

مدارک لازم برای اشخاص حقوقی

فرم اطلاعات هویتی مربوط
آگهی تاسیس در روزنامه رسمی
فیش بانکی
فتوکپی کارت اقتصادی یا فیش کامپیوتری (برای دارندگان شماره اقتصادی )اشخاص حقوقی نیاز به عکس ندارند.

نحوه در خواست شماره اقتصادی

پرداخت کننده مالیاتی شرایط مندرج در اطلاعیه منتشر شده در روزنامه های کثیر الانتشار و آیین نامه ی اجرایی ماده 85 قانون، در رابطه با مطالبه بعضی از در آمدهای دولت و مصرف آن در حوزه های مشخص را بررسی می نماید و در صورت دارا بودن شروط لازم ، فرم اطلاعات هویتی مربوطه را از روزنامه مجزا کرده یا از فرم نمونه کپی می گیرد و بعد از کامل کردن قسمت مربوط به خود و ضمیمه نمودن یک قطعه عکس روی فرم مشخصات، آن را به انضمام دیگرمدارک به حوزه های مالیاتی صلاحیتدار تحویل نموده و رسید را دریافت میدارد. بعد از رسیدگی حوزه ، به مدارکی که ناقص باشند شماره اقتصادی به آن تعلق نمیگیرد و مدارک وفیش بانکی پس داده نخواهد شد. اشخاص حقوقی هم همچون اشخاص حقیقی خواهند بود با این تفاوت که در صورت داشتن هر گونه تغییرات میبایست فرم تغییرات اطلاعات شناسایی هم از جانب پرداخت کنندگان کامل شود . تشکیلات قانونی هم در صورتی که حسابی مستقل داشته باشندو مورد تایید امور ذیحسابی ها قرار بگیرند قادرند با مراجعه به حوزه مالیاتی تکلیفی خود ، درخواست شماره اقتصادی نمایند.

وظایف حوزه های مالیاتی در قبال ارائه کداقتصادی

حوزه مالیاتی ابتدا موظف است مندرجات قسمت مربوط به مؤدی در فرم اطلاعات هویتی را با اسناد و مدارک ، خصوصا کپی شناسنامه را با اصل آن مطابقت دهد و در صورت تطابق کامل و عدم وجود اشکال، عکس الصاقی مؤدی را ممهور و پس از تکمیل اقلام اطلاعاتی مربوط به خود صحت مندرجات آن را تایید و مهر و امضا نماید، سپس آن را جهت تایید به سر ممیزی خود ارائه نماید و سرممیزی مالیاتی نیز پس از کنترل و حصول اطمینان ، صحت مندرجات آن را در قسمت مشخص شده مربوط به خودتایید و مهر و امضا می نماید.

بعداز اینکه سر ممیزی حوزه مالیاتی فرم اطلاعات شناسایی را مورد تایید قرار داد در دفتر اندیکاتور حوزه ثبت میکند و آخرین قسمت آن را پس از مهر و امضا ، بعنوان رسید پرداختی ، به متقاضی تحویل مینماید . اگر محل فعالیت تجاری در قالب اجاره نامه عادی منتظم گردیده باشد. اجاره نامه ذکر شده میبایست بطور مجزا از سوی سر ممیزی با عنوان " محل مندرج در اجاره نامه یک محل تجاری که محل فعالیت مؤدی می باشد و با نشانی مؤدی در پرونده مالیاتی مربوطه مطابقت دارد" .ممهور به مهر اداره گردد. حوزه مالیاتی بایستی پس از جمع آوری مدارک پرداخت کنندگان آنها را در دو بخش مجزاو برمبنای مدارکی که فاقد شماره میباشند طبقه بندی نماید و بعد از فهرست برداری، آنها را به اداره اطلاعات و خدمات مالیاتی و یا نظارت و پیگیری بنا بر اقتضا تسلیم دارد.

وظایف ادارات اطلاعات و خدمات مالیاتی نظارت و پیگیری

بعد از اخذ مدارک از حوزه ی مالیاتی آنها باید کاملا طبقه بندی شده به انضمام فهرست به اداره کل اطلاعات و خدمات مالیاتی در تهران پست گردند.

طبقه بندی مدارک طبق حوزه های مالیاتی، تفکیک مدارک پرداخت کنندگان اعم از آنهایی که دارای شماره اقتصادی یا بدون شماره اقتصادی میباشند، از جانب ادارات مذکور انجام گرفته و به همراه فهرست جداگانه ارسال می گردد. باتوجه به میزان اهمیت مسئولیت رابط ها انتخاب این اشخاص از اهمیت به سزایی برخوردار میباشد.

وظایف ادارات کل دارایی

ادارات کل مالیاتی ملزم میباشند که فرمهای شناسایی اشخاص حقیقی و حقوقی را به اندازه مورد نیاز چاپ کرده و برای کامل نمودن آن در اختیار حوزه مالیاتی قرار بدهند. شایان توجه میباشد که تنها اشخاصی که شماره اقتصادی ندارند فرم شناسایی مربوطه را از حوزه مالیاتی دریافت میکنند.

ادارات کل مالیاتی مکلف میباشند که آخرین دستور العمل اجرایی موضوع ماده 85 قانون در دریافت بعضی از درآمدهای دولت و مصرف آن در موارد مشخص بشماره 21567 ، 28/6/75 را چاپ و در معرض دید تادیه کنندگان مالیاتی نصب نمایند.

مقررات کد اقتصادی

بنا به اختیار حاصل از ماده 85 قانون وصول برخی از درآمدهای دولت و مصرف آن در موارد معین موارد ذیل جهت اطلاع و اقدام اشخاص ذیربط اعلام می گردد:

اشخاص مکلف به اخذ شماره اقتصادی

کلیه اشخاص حقوقی که به امر تولید ، مونتاژ ، واردات و صادرات ، توزیع هر نوع کالا و همچنین کارهای خدماتی اشتغال دارند .

کلیه اشخاص حقیقی که به امر تولید، مونتاژ ، واردات و صادرات ، توزیع هر نوع کالا و همچنین کارهای خدماتی اشتغال دارند و دارای پروانه کسب و کار از مراجع ذیربط بوده و یا دارای محل فعالیت تجاری می باشند.

کلیه اشخاص موضوع بندها ی 1و 2و 4 ماده 2 قانون مالیاتها ی مستقیم مصوب اسفند ماه سال 1366 .

تبصره 1-شعبات یا ادارات تابعه اشخاص مذکور در بندهای( الف -3 ) و (الف -1) این دستور العمل در تهران و یا سایر شهرستانها مکلف به استفاده از شماره اقتصادی تخصیصی به وزارتخانه ، نهادها ، موسسات و ........ متبوع مرکزی حسب مورد می باشند .

تبصره 2- منظور از پروانه کسب و کار از مراجع ذیربط ، کلیه پروانه های کسب یا کار صادره از اتحادیه های امور صنفی ، اتاق صنایع و معادن و بازرگانی ، وزارتخانه ها و یا سایر مراجع ذیصلاح می باشد.

اشخاص حقیقی که به فعالیت هنری از قبیل فیلمسازی و فعالیتهای مرتبط ، طراحی ، خطاطی ، نقاشی ، نویسندگی ، ترجمه کتاب ، گرافیک و ویراستاری و...اشتغال دارند.

اشخاص غیر مکلف به اخذ شماره اقتصادی

مساجد و تکایا

اشخاص حقیقی که به فعالیت تحقیق و یا مشاوره فنی اشتغال دارند از جمله اعضای هیات علمی دانشگاهها و مراکز آموزش عالی و اتحادیه های امور صنفی به موجب مواد 4 و 23 قانون نظام صنفی ، اتحادیه های مجاز به فعالیتهای اقتصادی نمی باشند.

افرادی که به فعالیت پیمانکاری اشتغال دارند و شرایط مذکور در بند (الف-2)این دستور العمل را دارا نمی باشند بشرط آنکه ارزش پیمان و یا مبلغ دریافتی کل پیمانها ی آنها در یکسال شمسی از مبلغ پنجاه میلیون ریال بیشتر نباشد.

تکالیف اشخاص ذیربط:

کلیه اشخاص حقوقی که در این دستور العمل مکلف به اخذ شماره اقتصادی گردیده اند، مکلفند با ارائه تصویر آگهی تاسیس در روزنامه رسمی و قبض بانکی مبنی بر واریز مبلغ 5000 ریال به حساب جاری مربوطه به حوزه مالیاتی ذیربط مراجعه و نسبت به اخذ شماره اقتصادی اقدام نمایند.

کلیه اشخاص حقوقی که در این دستور العمل مکلف به اخذ شماره اقتصادی گردیده اند، مکلفند باارائه تصویر صفحه اول شناسنامه ، تصویر پروانه کسب و کار از مراجع ذیربط و یا تصویر سند اجاره و یا سند مالکیت حسب مورد و همچنین قبض بانکی مبنی بر واریز مبلغ 5000 ریال به حساب جاری مربوطه به حوزه مالیاتی ذیربط مراجعه و نسبت به اخذ شماره اقتصادی اقدام نمایند.

تبصره 1- پروانه کسب یا کار اشخاص حقیقی صادره از مراجع ذیربط می بایست در سال جاری صادر و یا تجدید و یا تمدید شده باشد و در غیر این صورت می بایست اعتبار پروانه کسب یا کار از سوی مراجع صادرکننده ذیربط در سال جاری مورد تایید قرار گیرد و در مواردی که اشخاص حقیقی فاقد پروانه کسب و کار بوده ولی دارای محل کسب هستند ،ممیز حوزه مالیاتی ذیربط باید اشتغال بکار فرد متقاضی را تایید نماید.

کلیه اشخاص حقوقی موضوع بند (الف -1) این دستور العمل و کلیه اشخاص حقیقی موضوع بند (الف -2)این دستور العمل مکلفند برای عرضه و فروش کالا و یا خدمات از صورتحساب فروش کالا که در دی ماه سال 1371 و اطلاعیه های بعدی آن در جراید کثیر الانتشار کشور از سوی وزارت امور اقتصادی و دارایی منتشر گردیده ، استفاده نمایند و در صورتحسابهای صادره ، شماره اقتصادی فروشنده را چاپ و شماره اقتصادی خریدار را درج نمایند.

هریک از اشخاص موضوع بند (ج-3)این دستور العمل مجاز می باشند علاوه بر مندرجات اعلام شده در فرم نمونه صورتحساب، متناسب با نوع فعالیت و نیاز های خود هر گونه اطلاعاتی را بصورت ستون ، ردیف و یا مطلب به صورتحساب فرد اضافه نمایند و انتخاب اندازه ابعاد (طول و عرض)و تعداد نسخ صورتحساب با فروشند ه می باشد.

آن گروه از مؤدیان مالیاتی که مجوز موضوع تبصره 3 ماده 95 قانون مالیاتهای مستقیم مصوب اسفند ماه 1366 را از وزارت امور اقتصادی و دارایی مبنی بر استفاده از سیستمهای کامپیوتری دریافت نموده اند می توانند فرم فاکتور فروش خود را متضمن شماره مسلسل مطابق نمونه ای که وزارت امور اقتصادی و دارایی بر اساس مقررات ماده 169 قانون فوق الذکر پیش بینی نموده است بوسیله ماشینهای چاپگر تهیه و استفاده نمایند و در غیر این صورت ملزم به داشتن صورتحساب فروش چاپی طبق اطلاعیه های مربوطه می باشند.

در مواردی که توزیع کالا و یا ارائه خدمات بصورت خرده فروشی انجام می شود بنحوی که صدور فاکتور عملا غیر ممکن است (مانند نحوه فروش مواد غذایی در فروشگاهها )صدور فاکتور با درج شماره اقتصادی الزامی نمی باشد اما در مواردی که قبض صندوق صادر می گردد درج شماره اقتصادی فروشنده در قبض مزبور الزامی است.

در خصوص پیمانکاری و سایر انواع معاملات ، اشخاص حقیقی موضوع بند (الف-2) و اشخاص حقوقی موضوع بند های (الف -1)و (الف -3) این دستور العمل و سایر اشخاص حقوقی دیگر اعم از انتفاعی و غیر انتفاعی حسب مورد مکلف به درج شماره اقتصادی خود و طرف معامله در قرار دادها و اسناد پرداخت می باشند ، مگر در موارد مذکور در بند (ب-5) این دستور العمل در مورد پیمانکاری اشخاص حقیقی بشرط رعایت بند (د-5) این دستور العمل فروش هر نوع کالا از طریق مزایده به شرط آنکه مبلغ مزایده بیش از بیست میلیون ریال باشد ، مشمول رعایت مفاد این دستور العمل می باشد.

در صورت فروش کالا و یا خدمات به مصرف کننده نهایی درج شماره اقتصادی خریدار الزامی نمی باشد فروشندگان مکلفند اصل فرم شماره اقتصادی طرف مورد معامله را رویت نموده و با مشخصات ابرازی از حیث صحت مطابقت نمایند.

کلیه مؤدیان موضوع این دستور العمل مکلفند انحلال، تغییر شغل، آدرس و یا هر گونه تغییرات دیگر را حسب مورد حداکثر ظرف مدت یک ماه به حوزه مالیاتی ذیربط اعلام نمایند.

د-تکالیف اشخاص ثالث

گمرک ایران مکلف به اخذ شماره اقتصادی اشخاص اعم از حقوقی و حقیقی در هنگام ارائه خدمات می باشد . در خصوص تنظیم اظهار نامه های گمرکی درج شماره اقتصادی بازرگانان و حق العمل کاران گمرکی بر روی اظهر نامه های مذکور الزامی است و کلیه وزارتخانه ها، موسسات ، شرکتهای وسازمانها دولتی نیز ملزم به رعایت مفاد بخشنامه وزارت امور اقتصادی و دارایی در این رابطه ، خواهند بود.

بانکها مکلفند شماره اقتصادی طرف معامله را در هر نوع قرارداد خدماتی و خرید کالا از اشخاص اعم از حقیقی یا حقوقی اخذ و درج نمایند.

اشخاص حقیقی و حقوقی مذکور در بند (ج-3)این دستور العمل مکلفند خلاصه اطلاعات فعلی مربوط به معاملات خویش ، اعم از معاملات فروش و معاملات خرید را به صورتی که در اطلاعیه مورخ 30/10/72 و اطلاعیه بعدی وزارت امور اقتصادی و دارایی در جراید کثیر الانتشار کشور آگهی شده ، تهیه و تنظیم نموده و در تهران به اداره کل اطلاعات و خدمات مالیاتی و در شهرستانها به ادارات امور اقتصادی و دارایی مربوطه تحویل نمایند .تبصره 1:اشخاص حقیقی و حقوقی مذکور در بند (ج-3)این دستور العمل مکلفند در موارد مذکور در بند (ج-9)این دستورالعمل فهرستی تحت عنوان مصرف کنندگان نهایی تنظیم و طبق مفاد بند (د-3)این دستور العمل تحویل نمایند.تبصره 2-چنانچه اشخاص حقیقی و حقوقی بند (ج-3)این دستور العمل خلاصه اطلاعات فعلی مربوط به معاملات خویش را بر روی نوارها ی مغناطیسی و یا دیسکتهای کامپیوتری تهیه و تنظیم می نمایند مکلفند دستور العمل صادره در این ارتباط را از اداره کل اطلاعات و خدمات مالیاتی دریافت و مفاد آن را کاملا رعایت نمایند.

تبصره 3:بر اساس توافق بعمل آمده با شرکت پست جمهوری اسلامی ایران اشخاص مربوطه می توانند با استفاده از خدمات پستی لیست خلاصه معاملات خود را در صورت کامل بودن و یا ابزار مغناطیسی حاوی اطلاعات خلاصه معاملات فعلی خود را از طریق پست به مراکز مرتبط ارسال نمایند.

ذیحسابیها و یا مدیران کل امور مالی حسب مورد مکلفند اطلاعات مربوط به خریدهای خود و همچنین اطلاعات مربوط به قراردادهای خدماتی و پیمانکاری را به ذکر شرح پرداخت اعم ازمبالغ پیش پرداخت ، مبالغ علی الحساب، پرداخت قطعی و پرداخت از محل وجه الضمان و نیز ذکر مبالغ ناخالص پرداختی قبل از کسر هر گونه وجهی از بابت مالیات یا حق بیمه و یا وجه دیگر را بطور خوانا بر روی فرم های ذیربط که تهیه نموده اند درج کنند واطلاعات هر ماه را حداکثر ظرف ماه بعد در تهران به اداره کل اطلاعات و خدمات مالیاتی و در شهرستانها به ادارات کل امور اقتصادی و دارایی تحویل نمایند.

پیمانکاران مذکور در بند (ب-5)این دستور العمل به شرط ارائه و تسلیم تصویری از پیمان وکسر و ایصال مالیات مکسوره موضوع ماده 104 قانون مالیاتها ی مستقیم مصوب اسفند ماه 1366 توسط کارفرما ، الزامی به ارائه شماره اقتصادی نخواهد داشت.

این افراد و نیز سایرین مکلفند از چاپ فاکتور و یا صورتحساب فروش کالا و یا خدمات بدون شماره اقتصادی و آدرس دقیق متقاضی بر روی فاکتور خودداری نمایند .

ه-تخلفات شماره اقتصادی

استفاده اشخاص حقوقی و حقیقی از شماره اقتصادی سایرین تحت هر عنوان غیر مجاز و خلاف مقررات بوده و تعلق مالیات متوجه شخصی است که شماره اقتصادی او مورد استفاده قرار گرفته است.

هر گونه جعل ، تقلب ، سوء استفاده و تبانی درارتباط با شماره اقتصادی خلاف مقررات بوده و با متخلفین برابر مقررات قانونی برخورد خواهد گردید.

دریافت هر گونه وجه اضافه بر ارزش کالا جهت درج شماره اقتصادی فروشنده و یا عدم درج شماره اقتصادی خریدار خلاف مقررات بوده و با متخلفین برابر مقررات برخورد خواهد شد. عدم رعایت مفاد این دستور العمل از جانب اشخاص ذیربط،از قبیل عدم ارائه وی یا درج شماره اقتصادی طرفین معامله در صورتحساب فروش کالا و یا خدمات ، خلاف مقررات بوده و با متخلفین برابر مقررات برخورد خواهد گردید.

تبصره 1-در صورتی که فروشنده در هنگام معامله از ارائه شماره اقتصادی خود امتناع ورزد و ارائه کد اقتصادی را منوط به دریافت مبلغی بیشتر از رقم واقعی نماید خرید کالا بدون شماره اقتصادی فروشنده بلامانع است بشرط آنکه گزارش انجام معامله و امتناع فروشنده از ارائه شماره اقتصادی جهت پیگیری قانونی ، حداکثر ظرف یک ماه به اداره کل اطلاعات و خدمات مالیاتی به صورت مکتوب و مستند تسلیم گردد.

و-جرایم تخلفات شماره اقتصادی:

در صورت عدم رعایت مفاد این دستور العمل از جانب اشخاص ذیربط، وزارت امور اقتصادی و دارایی و سازمانهای وابسته از ارائه هر گونه تسهیلات به این اشخاص خوداری می نمایند.

عدم صدور صورتحساب و یا عدم درج شماره اقتصادی و همچنین عدم رعایت این دستور العمل علاوه بر بی اعتباری دفاتر مربوطه از حیث مالیاتی و جرایم مندرج در ماده 8 قانون تعزیرات حکومتی ، مشمول جرایمی بشرح زیر خواهد بود:

برای بار اول جریمه ای معادل 2 برابر مبلغ مورد معامله در نظر گرفته شده است.

برای بار دوم تعطیل محل کسب یا توقف فعالیت حسب مورد به مدت 3 ماه پیش بینی شده است.

برای بار سوم حبس تعزیری از سه ماه تا شش ماه برای اشخاص متخلف و در مورد اشخاص حقوقی برای مدیر یا مدیران مسئول ذیربط.

در پایان لازم است سپاس کلیه همکاران مجتمع ثبت شرکت ایلیا از انتخاب وب سایت این مجموعه اعلام داریم.